Predsednik vlade Janez Janša ob prvi obletnici njenega delovanja sodeč po intervjuju v slovenskem časniku Večer resno razmišlja, da bi prihodnje leto predlagal nekatere kadrovske spremembe v vladi. "Imamo nekaj šibkih točk, kjer zaenkrat še bolj posli vodijo ministre in ne obratno. Razmere sicer niso nikjer dramatične, vendar bo v kratkem jasno, ali bodo stvari stekle na bolje ali pa bodo potrebne osvežitve," je povedal za Večer.
Državni zbor je vlado imenoval 3. decembra lani. Od takrat se je sestala na 51 rednih in 89 dopisnih sejah in pripravila 132 zakonskih predlogov. Pripravila je tudi predlog državnega proračuna za leti 2006 in 2007. Največji odziv in tudi največ kritik pa je bil deležen njen predlog gospodarskih in socialnih reform. Štiri največje slovenske sindikalne centrale so zaradi njih minulo soboto organizirale delavske demonstracije, pridružili pa so se jim tudi študenti in dijaki ter upokojenci.
Vlada je okvir gospodarskih in socialnih reform za povečanje blaginje sprejela v začetku novembra. Predvidena je uvedba enotne davčne stopnje, predlagana je vrsta ukrepov za privatizacijo in umik države iz gospodarstva, trg dela naj bi bil bolj fleksibilen, sistem socialnih transferjev bolj racionalen, med drugim pa so predvidene tudi spremembe na področju visokega šolstva. Večina sindikatov je kritična še zlasti do enotne davčne stopnje, ker naj bi porušila socialno državo.
Kaj vse je počela vlada?
Vlada je pripravila rebalans proračuna za letošnje leto, sprejela proračunski memorandum za obdobje naslednjih dveh let ter predloga državnih proračunov za leti 2006 in 2007, pa tudi sveženj davčnih zakonov, ki jih je državni zbor sprejel novembra.
Ministri so v tem letu pripravili nekaj zakonskih predlogov, ki so naleteli na oster odziv opozicije in dela javnosti. Med njimi je bil predlog zakona o RTV Slovenija, na katerega je državni svet sprejel odložilni veto, o njem pa so se izrekali tudi volivke in volivci na naknadnem zakonodajnem referendumu in ga potrdili s tesnim izidom.
Ministrski zbor je pripravil tudi dopolnitve zakona o državnem svetu, ki uvajajo častno in ne več poklicno opravljanje funkcije predsednika DS. Državni zbor, ki jih je sprejel, je moral zaradi odložilnega veta DS o njih odločati vnovič. Državni svet pa je izglasoval tudi veto na novelo zakona o dohodnini in na novelo zakona o raziskovalni in razvojni dejavnosti.
Vlada je pripravila kar dve noveli zakona o javnih uslužbencih. Potem ko je bila prva februarja sprejeta v DZ, so namreč poslanci iz vrst LDS in SD na ustavno sodišče vložili zahtevo za ustavno presojo novele. Vlada se je z drugim predlogom odzvala na odločbo ustavnega sodišča v zvezi z menjavami v javni upravi.
Ministri so julija pripravili predlog novele zakona o policiji, DZ pa jo je sprejel oktobra. Trideset poslancev LDS in SD je na ustavno sodišče sredi novembra vložilo zahtevo za oceno ustavnosti člena, ki uvaja duhovno oskrbo za policiste.
Vlada je obiskovala slovenske regije, da bi se na terenu seznanila z njihovimi problemi. Obiskala je Bovec, Pomurje, slovensko Istro in Kras, Podravje, savinjsko-šaleško regijo, širše celjsko območje, Gorenjsko in Koroško.