LDS je v parlamentarno obravnavo vložil predlog novele zakona o dohodnini, s katerim želi odpraviti neenako povečevanje davčne olajšave za tiste, ki vlagajo v stanovanjski sklad. Ker se po doslej veljavnem zakonu o dohodnini višina davčnega prihranka povečuje z višino neto plače, v LDS predlagajo poenotenje davčnega prihranka na 150.000 tolarjev letno, je dejal poslanec LDS Milan Petek.
Lani uveljavljen zakon o dohodnini, ki vlagateljem v stanovanjski sklad omogoča uveljavljanje do štiriodstotne davčne olajšave na letno davčno osnovo, postavlja zaposlene iz nižjih socialnih slojev v neenakovreden položaj v primerjavi z menedžerji, so prepričani v LDS.
Zakon namreč zaposlenim s plačo v višini 106.000 tolarjev neto omogoča le 5100 tolarjev davčnega prihranka z naslova uveljavljanja davčnih olajšav, medtem ko menedžerjem s plačo 1.500.000 tolarjev omogoča prihranek v višini 650.000 tolarjev neto. To po mnenju LDS pomeni, da imajo bolje plačani več možnosti za razreševanje stanovanjske problematike.
V LDS zato predlagajo izenačitev davčnega prihranka, ki bi se lahko uveljavljal mesečno. Na ta način bi se akontacija dohodnine zmanjšala za eno dvanajstino tega zneska, neto mesečna plača pa bi se povečala za 12.500 tolarjev, kažejo izračuni LDS. Takšen davčni prihranek bi davkoplačevalci lahko koristili, dokler ne bi dosegli meje 1.050.000 tolarjev.
Nova kategorija – davčni kredit
Predlog novele zakona uvaja tudi novo kategorijo, t.i. davčni kredit, je poudaril. Ta bi davčni zavezancem omogočil povečanje vrednosti davčnega prihranka z olajšavami za vzdrževane družinske člane.
Po njegovih ocenah bi prejemnik plače v višini 175.000 tolarjev neto lahko z uveljavitvijo davčnih olajšav za prvega vzdrževanega družinskega člana letni davčni prihranek povečal za 60.000 tolarjev na 210.000 tolarjev, z nadaljnjim vzdrževanim družinskim članom pa še za dodatnih 80.000 tolarjev.
Učinek bi zajel tudi tiste, ki se odločajo za finančni najem. Predlog bi namreč pravico do najemanja kreditov in posledično tudi do davčnih olajšav razširil še na tiste davkoplačevalce, ki niso v rednem delovnem razmerju. Na ta način bi se zaposlene za določen čas, tako Petek, izenačilo z zaposlenimi za nedoločen čas.
Predlog novele zakona bi razširil krog upravičencev za davčne olajšave, pri čemer pa naj ne bi imel vpliva na proračun, je zatrdil. Davčni prihranek bi se po ocenah LDS desetini najbolje plačanih znižal, ostalim pa bi se povečal.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.