Slovenija

Enotno za samostojnost

Ljubljana, 26. 12. 2005 07.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Pred 15 leti so bili znani uradni rezultati plebiscita o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije.

26. decembra so bili znani uradni rezultati plebiscita
26. decembra so bili znani uradni rezultati plebiscita FOTO: Dare Čekeliš
Nova generacija, podmladek SLS, je ob dnevu samostojnosti in enotnosti pripravila akcijo z geslom Lahko imate kamen, simbola slovenstva nikoli!, s katero hočejo opozoriti na pomen in odnos do simbolov slovenskega naroda in slovenske državnosti. V okviru akcije so nalepili 1410 plakatov z motivom knežjega kamna in nekaterih ostalih slovenskih simbolov, vlado pa pozivajo, da v najkrajšem možnem času preuči možnosti in stori vse za postavitev replike knežjega kamna na častno mesto v Ljubljani.

Na plebiscitu se je velika večina volivcev izrekla za samostojnost. Izidi so bili uradno razglašeni tri dni po plebiscitu in tako 26. december obeležujemo kot državni praznik, dan samostojnosti in enotnosti. V Državnem zboru so ga v petek počastili s slavnostno sejo, temu pa je sledila osrednja državna slovesnost v Cankarjevem domu.

Republiška skupščina je sprejela zakon, ki je določal, da bo plebiscit 23. decembra 1990 in da mora biti njegova odločitev v primeru pozitivnega izida uresničena v šestih mesecih. Na plebiscitarno vprašanje "Ali naj Slovenija postane samostojna in neodvisna država?" je od 93,2 odstotka udeleženih volivcev okoli 95 odstotkov odgovorilo pritrdilno, tj. 88,5 odstotka vseh volivcev.

V razpravah o možnem položaju Slovenije v Socialistični federativni republiki Jugoslaviji (SFRJ) so leta 1990 še omenjali konfederacijo, novembra tega leta pa je bila sprejeta odločitev o plebiscitu o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije.

Po zakonu o plebiscitu o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije je morala republiška skupščina v šestih mesecih od dneva razglasitve plebiscitarne odločitve sprejeti ustavne in druge akte in ukrepe, potrebne za osamosvojitev. Tako je 25. junija 1991 uzakonila Temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije ter Deklaracijo o neodvisnosti in tako postavila formalni temelj slovenski samostojnosti. Dan kasneje, 26. junija, je bila suverena slovenska država slovesno razglašena, s čimer so se končala prizadevanja za njeno samostojnost.

Praznik preimenovali septembra letos

Osrednja državna slovesnost je bila v petek v Cankarjevem domu
Osrednja državna slovesnost je bila v petek v Cankarjevem domu FOTO: Dare Čekeliš

Dan, ko so bili razglašeni izidi plebiscita, se je sicer do letošnjega leta imenoval dan samostojnosti. Konec septembra pa je Državni zbor sprejel spremembe zakona o praznikih in dela prostih dnevih, s katerim se je praznik preimenoval v dan samostojnosti in enotnosti. Na ta dan naj bi namreč Slovenci pokazali največjo mero enotnosti v svoji zgodovini. Ob pripravi sprememb so se pojavljale tudi težnje, da bi ta dan obeleževali 23. decembra, torej na dan, ko je bil izveden plebiscit.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10