Zgodbo so lani poleti sprožili tuji mediji, nemški Spiegel in angleška tiskovna agencija Reuters. Švedski proizvajalec opreme za mobilno telefonijo Ericsson naj bi po navedbah Spiegla plačeval podkupnine zato, da bi pri mobilnih operaterjih, med drugim tudi v Sloveniji, dobil posel za izgradnjo omrežja tretje generacije mobilne telefonije UMTS. To omrežje v Sloveniji gradi le Mobitel. Podkupnino naj bi Ericsson nakazoval prek bank v Švici. Na Švedskem in v Švici že nekaj časa tečejo preiskave zoper domnevne nečednosti Ericssona. Pri nas pa je afera hitro potonila v pozabo. Julija lani je Urad za preprečevanje korupcije na tožilstvo podal sum o vpletenosti odgovornih oseb v Sloveniji v afero, od takrat pa se ni zgodilo nič.
Poleg Mobitela naj bi se poslanci lotili še Telekoma. Predvsem so se poglobili v čas, ko je bil predsednik uprave Peter Tevž, ki ga je nastavil Gregor Golobič, visok funkcionar Liberalne demokracije Slovenije. Sporna pa naj bi bila razsipna Telekomova pokroviteljstva in pogodbe z zunanjimi izvajalci.
Telekom naj bi med drugim sklenil pogodbo o pravnem svetovanju z odvetnikom Mirom Senico za 500 tisoč tolarjev na mesec, ta pa naj bi jim vsako konkretno storitev še dodatno zaračunal. Opozicijski poslanci ob tem opozarjajo, da ima Telekom kopico svojih, zaposlenih pravnikov.
Opozicijski poslanci omenjajo tudi koruptivno delovanje in izkoriščanje političnega vpliva LDS-ovskega funkcionarja, saj je podjetje Ultra, v katerem je zaposlen Gregor Golobič, poslovno povečini sodelovala z državnimi ali javnimi podjetji in z državnimi ustanovami. Poslanci zahtevajo, naj državno tožilstvo do 5. junija poroča o preiskavi suma korupcije v razmerju med Mobitelom in Ericssonom. Od Urada za preprečevanje korupcije pa zahtevajo, naj preveri vse finančne transakcije med podjetjema Telekom in Mobitel z več zasebnimi podjetji, tudi z Golobičevo Ultro.