Po poročanju Dnevnika je soproga v. d. generalnega direktorja UKC Ljubljana Simona Vrhunca Alenka Magister Vrhunec predsednici vlade Alenki Bratušek in varuhinji človekovih pravic Vlasti Nussdorfer poslala pismo, v katerem trdi, da je Erjavec pritiskal na njenega moža. Prek posrednika naj bi Vrhuncu grozil, da ne bo več direktor, če bo njegova pomočnica Meta Vesel Valentinčič kandidirala za predsednico stranke DeSUS. Tudi nedavna hišna preiskava pri Vrhuncu naj bi po njenem mnenju imela politično ozadje.

Erjavec meni, da je pismo neverodostojno in polno neresnic
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je danes zanikal obtožbe. Dejal je, da v času opravljanja funkcije ministra za zdravje ni imel stika z Vrhuncem, zato drži le, da ni dal soglasja k njegovemu imenovanju za generalnega direktorja, ker je ocenil, da je neprimeren za to funkcijo.
Od generalnega direktorja se namreč pričakuje, da skrbi za zakonitost zaposlovanja. Glede na vse afere, ki se dogajajo na UKC, pa Vrhunec ne opravlja zadovoljivo svojih nalog, meni minister. Kot dodaja, "ne trdi, da je Vrhunec koruptiven, ampak da ni vzpostavil mehanizmov, ki bi preprečevali korupcijo na UKC".
Nadaljnje preiskave in postopki bodo po prepričanju Erjavca pokazali, da se na UKC dogajajo nepravilnosti in za to je generalni direktor tudi objektivno odgovoren.
Kot je pojasnil Erjavec, ne drži navedba v pismu, da je januarja 2013 k Vrhuncu poslal takratnega generalnega sekretarja stranke. Poleg tega je zanikal navedbe, da naj bi poslanci DeSUS podprli ministra za notranje zadeve Gregorja Viranta ob interpelaciji v zameno, da bi policija začela postopke proti Vrhuncu. Kot je dodal, "gre za neresnico in ne razume, kako lahko nekdo to sploh napiše".
Erjavec je tudi izrazil ogorčenje nad namigovanji navedenih v pismu, da naj bi z Virantom odredil hišno preiskavo pri Vrhuncu. To po njegovih besedah kaže le na to, da je pismo neverodostojno in polno neresnic.
Kot je dodal, ne bi imel nobenega interesa, da bi izvajal vse, kar mu je v pismu očitano. Z Vrhuncem se namreč osebno poznata zato bi ga v kakršnem koli primeru osebno poklical in se z njim pogovoril.

Vrhunec pravi, da se sooča s političnimi pritiski
Vrhunec je prvem odzivu zapisal, da je njegova žena odrasla in odgovorna oseba ter po svoji vesti dela v dobro njihove družine in še posebej njunih otrok.
Kasneje je v izjavi za javnost dejal, da je že večkrat javno povedal, da se sooča tudi s političnimi pritiski. Dodal je, da ni želel, da bi to prišlo v javnost, a ne bo dopustil, da se ga sedaj ostavlja na laž.
Pojasnil je, da je lani januarja k njemu v pisarno prišel takratni generalni sekretar DeSUS in dejal, "da ne bom imel podpore predsednika Desus Karla Erjavca pri ponovnem imenovanju za generalnega direktorja UKC Ljubljana, če bo moja sodelavka kandidirala za predsednico te stranke".
"Osebno menim, da je to nedopusten političen pritisk in sem to ostro zavrnil," pojasnjuje Vrhunec. O tem je osebno govoril tudi s takratnim predsednikom Komisije za preprečevanje korupcije. Pričakoval je, da se bodo ustrezne inštitucije s tem ukvarjale po uradni dolžnosti. "Vem, da s to današnjo izjavo mnogo tvegam. Gre za boj Davida proti Goljatu. Gre za besedo proti besedi. Sosledje dogodkov v lanskem in letošnjem letu pa kljub temu kaže na pravo resnico," je še dejal Vrhunec.
Odziv varuhinje človekovih pravic
V povezavi s hišnimi preiskavami se je oglasila tudi varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer, in sicer je zapisala: "Varuh v konkretnem primeru opravlja poizvedbe, kako so potekali postopki in ali je bilo v njih med drugim spoštovano načelo obzirnosti."
Vse pristojne organe pa poziva, da preverijo "na kakšen način so informacije o predvideni hišni preiskavi, ki bi morale biti zaupne, prišle v javnost oziroma do medijev ter v prihodnje zagotovijo spoštovanje človekovih pravic vseh, ki se tako ali drugače znajdejo v postopku".

NPU zavrača navedbe, da politiki vplivajo na preiskave
Odredbe za izvedbo preiskovalnih dejanj je izdalo pristojno sodišče na podlagi utemeljene pobude oziroma predloga tožilstva, pa so zapisali na NPU, kjer odločno zavračajo navedbe, da politiki vplivajo na preiskave. Po njihovem mnenju so take izjave pričakovane in dokazujejo, da preiskovane osebe zasledujejo svoj interes in poskušajo diskreditirati organe odkrivanja in pregona.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.