Obletnice svojega delovanja v teh dneh praznujejo vse tri koalicijske stranke. SD 120. obletnico strankarske organiziranosti socialne demokracije na Slovenskem, največja vladna stranka SMC pa drugi rojstni dan.
"Le DeSUS je objektivna, saj je nastala z nastankom države, si takrat nadela sedanje ime, ki ga ni spreminjala. Nismo kameleoni, stojimo za svojim programom," je v izjavi novinarjem pred slovesnostjo v Volčjem potoku poudaril Karl Erjavec, ki DeSUS vodi že od leta 2005.
Prav to zavzemanje po njegovem mnenju povzroča veliko nejevolje v političnem prostoru, deležni so pritiskov ter očitkov, da izsiljujejo. A po njegovih besedah želijo le tisto, kar so starejši z minulim delom zaslužili. V svojem slavnostnem in udarnem nagovoru je zbrane spomnil na vse, čemur so se odrekli, tudi na brezplačne delovne sobote, da so ustvarili sedanjo državo.
Ponovno je poudaril, da morajo storiti vse, da zaščitijo delo, pokojnine, javno zdravstvo in šolstvo, ter ob tem požel navdušen aplavz. Spremembe v državi so po Erjavčevih besedah njihova dolžnost in odgovornost, vizija pa je ustvarjanje novih podjetij, novih delovnih mest in priložnost mladim, da so uspešni v svoji državi.
Tako je vse upokojence pozval, naj volijo stranko DeSUS in ji dajo v DZ še večjo moč. Obregnil se je namreč ob nekatere kritike, da DeSUS ni nič naredil in da so padle pokojnine. "Dajte mi 46 glasov v DZ in dvignili bomo pokojnine, zaposlovanje mladih in začeli z investicijami," je pozval. Prepričan je, da slovenski politični prostor potrebuje DeSUS in zato ga za stranko, ki je stranka leve sredine, ni strah.
Pohvalil se je sicer, da imajo danes 11 poslancev in so druga najmočnejša koalicijska stranka. "Če bi 600.000 upokojencev vedelo, kdo zastopa njihove interese, bi bila DeSUS zagotovo zmagovalka volitev," meni prvak DeSUS, ki je prepričan, da se bo nekoč to zgodilo. Če bi leta 1994 nekdo rekel, da bo DeSUS leta 2016 močnejša kot Socialni demokrati, pod okriljem katerih je DeSUS tedaj delovala, bi bil po Erjavčevih ocenah tarča posmeha. Spomnil je še na stranke, ki so bile tedaj močne, a jih danes sploh ni več.
Stranka, ki je sodelovala v skoraj vseh vladah
DeSUS je sicer sodelovala v skoraj vseh vladah in se zavzemala za pokojnine. Erjavec je na vprašanje, ali so glede na položaj upokojencev naredili dovolj, odgovoril z oceno, da tudi država ni v najboljšem stanju. "Če bi bila država uspešna in bi bilo uspešno gospodarstvo, sem prepričan, da bi imeli boljše plače in pokojnine," je dejal. Če ne bi bilo prizadevanj DeSUS, bi bile pokojnine po njegovem mnenju še nižje.
Že tako ali tako po njegovih besedah vsi pravijo, da imajo upokojenci posebno varstvo, da DeSUS ovira reforme ter razvoj države. A to po Erjavčevem mnenju govorijo liberalci in tisti, ki so ustvarili javni dolg. Tako napoveduje vztrajanje pri zavzemanjih stranke tudi v prihodnje in ponavlja, da na pokojninsko reformo v letu 2017 ne bodo pristali, kar je pojasnil tudi premierju Miru Cerarju.
Spomnil je, da so pokojnine letos prvič po nekaj letih zopet usklajevali, pričakujejo pa tudi izredno uskladitev do poletja. "Če je država v slabi kondiciji, seveda ni pričakovati, da bi povečevali pokojnine čez zmožnosti države," je opozoril.
V svojem nagovoru je opozoril še na spoštovanje polpretekle zgodovine in tudi osamosvojitev Slovenije, ki se jo želi po njegovem mnenju kriminalizirati. "Osamosvojitev se ni zgodila zaradi posameznikov, ampak zaradi slovenskega naroda," je poudaril.
Na današnji slovesnosti, ki se je udeležuje okoli 550 članov DeSUS, sta člansko izkaznico prejela poslanec Peter Vilfan in minister za kulturo Tone Peršak, ki sta se v stranko včlanila pred kratkim. Erjavec pa je izročitev pospremil z besedami, da "vse poti vodijo v DeSUS".
Židan ob 120 obletnici SD poudaril pomen vztrajnosti in uporništva
Predsednik SD Dejan Židan se je ob dnevu stranke zavzel za konsolidacijo levega političnega bloka, ki naj preseže strankarske delitve. Med prednostne naloge stranke je uvrstil izboljšanje zdravstva, obenem pa poudaril, da stojijo za sistemom socialne države. Kritike delovanja ministrice Anje Kopač Mrak je označil za zlorabo družinske tragedije.
Po besedah prvaka SD je "napad" na ministrico za delo Anjo Kopač Mrak "podlo dejanje zlorabe družinske tragedije za napad na temelje delovanja socialne države". Ob tem je opozoril na pomanjkanje solidarnosti v družbi.
Židan je v nagovoru članom in simpatizerjem stranke na slavnostni akademiji, s katero obeležujejo 120-letnico strankarske organiziranosti socialne demokracije na Slovenskem, spomnil na korake upora, tovarištva in solidarnosti, ki so že v zgodovini socialne demokracije imeli jasen cilj – izboljšati svet in družbene odnose ter se upreti razmišljanjem, da prednostni položaj pripada elitam. "Elite zatirajo dostojanstvo delavstva in zatirajo narodovo zavest," meni Židan.
Zato se je socialna demokracija takšnemu razvoju že v preteklosti uprla. Še več vztrajnosti in uporništva je potrebnega danes, saj je tudi v teh časih prepogost občutek, da nam domače in tuje elite prevzemajo narodovo bogastvo, je dejal Židan. Zato se je zavzel za spoštovanje socialdemokratskih korenin, ki se napajajo iz upora in uporništva, ter za vrednote, kot so solidarnost, tovarištvo, pravičnost in napredek po meri ljudi.
'Ne zardevamo ob rdeči zvezdi'
V središče politične in družbene pozornosti je treba znova postaviti človeka, treba je spremeniti ekonomsko paradigmo, je poudaril. Zavzel se je za deregulacijo liberalnega delovanja kapitala, ki bo služila zdravi gospodarski rasti in upravljanju z družbenim premoženjem na družbeno-odgovoren način.
Med konkretnimi nalogami stranke pa je Židan izpostavil izboljšanje zdravstvenega sistema. Gre za problematiko, ki neposredno ogroža življenja državljanov, zato je Židan napovedal, da bodo "v naslednjem obdobju" tudi oni predstavili predlog rešitev.
Na strankarski ravni pa se je prvak SD zavzel za poenotenje levice v skupni zavezi o družbi po meri človeka. V SD želijo prevzeti sicer težak izziv konsolidacije levice, saj ta proces na dolgi rok vidijo kot nujnega za levico, predvsem pa za razvoj in napredek družbe.
Židan je v nagovoru dotaknil tudi polpretekle zgodovine in narodnoosvobodilni boj ovrednoti kot "enega najžlahtnejših dejanj slovenske zgodovine". "Ne zardevamo ob rdeči zvezdi. Ob njej začutimo ponos, ker simbolizira upor, ki je slovenski narod osvobodil in povzdignil," je povedal.
KOMENTARJI (983)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.