Zunanji minister Karl Erjavec se je odzval na tožbo Dimitrija Rupla zaradi prisilne upokojitve in dejal, da je pri tem zgolj spoštoval zakon o uravnoteženju javnih financ (Zujf). In ker je ta zakon sprejela še vlada Janeza Janše, Erjavec ne verjame, da bi hotela s tem izvajati politični pritisk na Rupla.
Nekdanji zunanji minister Rupel namreč toži državo za 20.000 evrov odškodnine, ker je moral konec julija lani zapustiti položaj generalnega konzula v Trstu, čeprav ga je vlada Janeza Janše dobro leto pred tem nanj imenovala do aprila letos.
Erjavec je to tedaj utemeljil s tem, da je po Zujfu moral prekiniti delovno razmerje Ruplu, ker je ta izpolnil oba pogoja, tako starost nad 65 let kot tudi delovno dobo. A Rupel meni, da je bil odstavljen kazensko in da je šlo za politično čistko. To je ponovil tudi v četrtek, ko se je na delovnem in socialnem sodišču v Ljubljani začela obravnava v njegovem iskanju pravice.
Erjavec pa mu je danes na novinarski konferenci v Ljubljani dejal, da je Zujf sprejela vlada pod vodstvom Janeza Janše in da "ne verjame", da bi se zaradi Zujfa s strani Janševe vlade izvajal na Rupla kakšen političen pritisk. "Čudim se, da se sklicuje na neke politične pritiske, glede na to, da je tudi njegov politični sopotnik," je dejal Erjavec in namignil, da sta Janša in Rupel v isti stranki – SDS.
"Da bi pa sam izvajal kakšen političen pritisk, pa moram reči, da sem zgolj spoštoval veljavno zakonodajo. Pač izpolnjuje vse pogoje za to, da se je lahko upokojil in jaz mu želim, da pač uživa svoje tretje življenjsko obdobje," je še dejal minister Erjavec.
Proces se bo sicer nadaljeval 19. junija, za pričo pa je povabljen tudi Erjavec. Kot je dejal, bo "z veseljem povedal, da sem zgolj spoštoval zakon, ki je bil sprejet v času vlade Janeza Janše".
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.