Slovenija

Razprava o interpelaciji zoper Erjavca zaradi tajnih dokumentov za zaprtimi vrati

Ljubljana, 02. 03. 2016 07.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Med glavnimi očitki predlagateljev interpelacije je predvsem "arbitražni fiasko", za kar bi moral Erjavec nositi objektivno odgovornost. Ta pa je interpelacijo zavrnil kot prazno in brez vsebine. NSi je napovedala, da predstavila tajne dokumente, ki naj bi dokazali, da je Erjavec pomagal Hrvaški pri rušenju arbitraže.

Poslanci so prekinili razpravo o interpelaciji zoper zunanjega ministra Karla Erjavca, da bi jo nadaljevali za zaprtimi vrati. NSi naj bi, kot je napovedala, predstavila tajne dokumente, ki naj bi dokazali, da je Erjavec pomagal Hrvaški pri rušenju arbitraže. Ker dokumenti, ki jih nameravajo predstaviti, nosijo oznako tajno, so v NSi predlagali, da se seja zapre za javnost.

V NSi in SDS so sicer ministru ob odgovornosti za zaplete z arbitražo s Hrvaško očitali tudi, da je Slovenija morala poplačati tudi neprenesene vloge varčevalcev Ljubljanske banke na Hrvaškem in v BiH, pa tudi da je izgubila arbitražo v zvezi z nuklearko v Krškem.

Očitali so mu tudi preveč prorusko in premalo prozahodno politiko, napačno kadrovsko politiko na zunanjem ministrstvu in številne druge napake, zaradi katerih naj bi ugled in položaj Slovenije v mednarodni skupnosti pešal. Erjavec je po njihovem mnenju tudi "popolnoma odpovedal" pri migrantski krizi.

Minister je v razpravi vse očitke zavračal in menil, da gre za osebni napad nanj, da bi se oslabila vlada premierja Mira Cerarja.

Pri tem so ga poslanci koalicijskih SMC, SD in zlasti njegove stranke DeSUS odločno podpirali pri nadaljevanju dela. Pričakovati zato je, da interpelacija ne bo uspela, saj jo mora za razrešitev ministra podpreti večina od 90 poslancev DZ.

Jožef Horvat (NSi) je v imenu predlagateljev interpelacije na začetku ponovil glavne očitke, da Erjavec vodi "improvizirano, nedosledno, nejasno, nenačelno, neodločno, nerazumljivo in statično zunanjo politiko". "Ne želimo si zunanje politike Karla Erjavca, želimo si zunanje politike Slovenije," je dejal predsednik zunanjepolitičnega odbora DZ in poslance pozval, naj ministra razrešijo.

Tudi Andrej Šircelj je v imenu največje opozicijske stranke SDS predlagal DZ, naj Erjavca razreši, saj da je Slovenija z zunanjo politiko Erjavca postala preveč šibka, neambiciozna in v škodo Slovenije. Očital mu je tudi, da Slovenija namenja premalo sredstev za varnost, medtem ko se v soseščini krepijo konflikti.

Tako Horvat kot Šircelj sta tudi menila, da bi moral Erjavec nositi objektivno odgovornost zaradi, kot je dejal Šircelj, "arbitražnega fiaska in prisluškovalne afere", zaradi katere Hrvaška ne bo upoštevala odločitve arbitražnega sodišča o meji, če bo do nje prišlo.

Poslanska razprava je sicer potekala predvsem na ravni izrekanja kritik na račun Erjavca s strani poslancev NSi Jožefa Horvata in Mateja Tonina ter SDS Andreja Širclja, na drugi strani pa ga koalicijski poslanci branijo kot dobrega ministra.

Veliko je bilo kritik tudi na račun Horvata kot predsednika odbora DZ za zunanjo politiko in namigov, da bi morda moral odstopiti on, če interpelacija zoper Erjavca ne bo uspela. Horvat je glede tega že ocenil, da skuša koalicija interpelacijo obrniti v interpelacijo zoper njega.

Erjavec zavrača očitke

Za razpravo je sicer namenjenih nekaj manj kot 14 ur. To je prva interpelacija zoper Erjavca, ki je na položaju zunanjega ministra že od leta 2012 v tretji vladi, od vlade Janeza Janše, Alenke Bratušek do sedanje Mira Cerarja. Sicer pa je to druga interpelacija proti kakemu ministru Cerarjeve vlade; prva je bila septembra na tnalu notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar.
Erjavec je že v prvem stavku očitke iz interpelacije zavrnil kot "prazne in brez vsebine" in menil, da gre predvsem za osebni obračun z njim, ne pa toliko za kritiko slovenske zunanje politike. Opozoril je, da je v oblikovanje zunanje politike vpletenih več akterjev, od predsednika republike, vlade, do pristojnih odborov v DZ, ki dajo mandat zunanjemu ministru za zastopanje določenih stališč.

Opozoril je še, da Horvat pred interpelacijo ni nikoli problematiziral, da je slovenska zunanja politika zgrešena. Sicer bi sklical kako sejo odbora za zunanjo politiko, tako kot so v DZ stalne seje zaradi migrantske krize, je še navrgel Erjavec.

Minister v svojem nastopu v DZ daje pojasnila tudi glede ostalih očitkov, od tega, da vodi preveč prorusko politiko, da ne spoštuje novosprejetih deklaracije in strategije zunanje politike, da je Slovenija preveč prisotna na Zahodnem Balkanu in premalo v Srednji Evropi. Pojasnjuje tudi glede očitkov o kadrovski politiki na zunanjem ministrstvu, pa tudi glede arbitraže s Hrvaško.

Cerar na strani Erjavca 

Premier Miro Cerar ugotavlja, da očitki v interpelaciji v ničemer "ne presegajo dosedanjih pavšalnih in slabo utemeljenih navedb". Zato razlogov za interpelacijo ni bilo, še manj "pa za kakršno koli ukrepanje zoper Erjavca", je Cerar dejal v izjavi medijem v DZ.

Sedanja vlada vodi učinkovito zunanjo politiko, je prepričan premier Cerar in napoveduje, da bo tako tudi naprej. Prepričan je, da bo Erjavec slednje tudi v nadaljevanju seje podkrepil s konkretnimi argumenti in dejstvi.

Karl Erjavec ob zaprisegi za ministra - 1
Karl Erjavec ob zaprisegi za ministra - 1 FOTO: Miro Majcen

Brglez zavrnil interpelacijo in označil opozicijo za nevarno

Zamajati predstavnika, ki predstavlja državo v mednarodni skupnosti, je v času migrantske krize nespametno, je v razpravi o interpelaciji menil predsednik DZ Milan Brglez. "Napad" opozicije na ministra je označil za večjo nevarnost za državo, kot naj bi jo po mnenju opozicije predstavljal Erjavec.

"Opozicija, ki tako napade predstavnike lastne države med spori in situacijami - to je besednjak Združenih narodov, ki vključuje vse konflikte, in zdaj smo v takšnih konfliktnih in kriznih razmerah - je bolj nevarna za državo, kot to, kar vi trdite, da nevarnost predstavlja zunanji minister. Ne mislim podpreti te interpelacije in ne najdem strokovnih razlogov, zakaj bi jo," je dejal.

Meni, da se ni zgodilo nič takega, "kar bi opravičevalo interpelacijo in ne bi škodilo našemu zunanjepolitičnemu interesu".

V zvezi z očitki, da je Erjavec odgovoren za "arbitražni fiasko" in prisluškovalno afero, zaradi katere se je Hrvaška odločila izstopiti iz arbitražnega procesa je dejal, da je "dajanje legitimnosti nesodelovanju Hrvaške v arbitražnem postopku delovanje v interesu druge države". Dodal je, da gre pri tej razpravi in zlasti pri morebitnem "razkrivanju kart" Hrvaški v arbitražnem postopku za "nedržavotvorno nabiranje notranjepolitičnih točk na račun zunanjepolitičnih interesov".

Dejal je, da si slovenska zunanja politika sicer zasluži kritiko, "ampak kritiko, ki je utemeljena na znanju". Aktualna kritika pa po njegovih besedah "včasih temelji na utopičnih rešitvah, ki bi lahko bile še bolj škodljive". "V tem trenutku je uspešno vodenje zunanje politike tudi stvar preživetja te države," je še opozoril Brglez.

"Interpelacija veliko pove o piscih in o njihovem razumevanju pomena in vloge zunanje politike in tudi nerazumevanja, kako notranjepolitična nesoglasja škodijo zunanjepolitičnim interesom Slovenije. Kako moramo vse to, kar skušamo v zunanji politiki doseči, podpirati tudi s tem, da ne netimo notranjih sporov in se ne igramo populistično z emocijami naših ljudi, ampak jim skušamo razložiti, od kod denimo v tej migrantski krizi prihajajo problemi in zakaj se to dogaja in koliko smo mi sami dejansko za to soodgovorni, ker smo del tega sveta," je še dejal Brglez.

Krivec: Brglez je priznal, da smo v kriznih razmerah

Na Brglezove besede se je v poslanski razpravi že odzval Danijel Krivec iz opozicijske SDS in ocenil, da želi Brglez z ocenami, da "napadi" na predstavnike države v konfliktnih razmerah niso primerni, omejevati pravico do interpelacije, instrumenta parlamentarne demokracije.

"Ne vem, kako vi gledate na to, ampak predsednik DZ je postavil tezo (...), da so interpelacije malo drugače kot ne nevarne za državo v tem trenutku," je opozoril Krivec.

"Priznal je tudi oziroma njegova teza je, da smo v konfliktnih in kriznih razmerah. Vi pa ves čas zadnja dva, tri mesece govorite o normalnih razmerah, o tem, da so migranti samo neka obrobna zadeva, da s tem ni nobenih problemov, da to obvladujemo," je dejal Krivec.

"Naš predsednik DZ v istem trenutku govori o konfliktnih in kriznih razmerah v tej državi in da zaradi tega mi ne bi smeli niti uporabljati inštrumentov parlamentarne demokracije, kot je interpelacija. To pa je za mene večji problem kot to, kar imamo napisano v interpelaciji," je dodal in tudi zanikal, da naj bi opozicija "netila notranje spore". "Upam, da se mu je zareklo," je še dejal poslanec SDS Krivec.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (207)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

o22
05. 03. 2016 08.37
Erjavec dela škodo Sloveniji odkar je v politiki.Njega držijo na oblasti penzije ,ki se vsakih pet let dvignejo za euer ali dva.Sem sama upokojenka z minimalno pokojnino ,pa mu z veselje vrnem ta ever samo ,da se poslovi in neha delati zdrahe med strankami,saj za to so dobro usposobljeni SDS -ovci.
krmeki
02. 03. 2016 21.58
+4
To, da so zahtevali zaprtje seje za javnost pa samo dodatno kaže na to, da si opozicija ne želi delati dodatne blamaže pred slovensko javnostjo s to pavšalno interpelacijo.
krmeki
02. 03. 2016 21.56
+5
Tonin nima šanse proti političnemu mačku kot je Erjavec. Saj NSi še lažnjive afere z vikendom ni znala speljati potem bi pa radi interpelirali in vladali.
ooResnicA
02. 03. 2016 21.20
+2
...tok škode kot je toti naredil SLO je še dolgooooo ne bo nobeden čuj....
žlikrofi
02. 03. 2016 20.52
+3
karel vsa čast ne daj se tem prevarantom ki hočejo z lažjo hujskanjem destabilizirat državo
tankopiš
02. 03. 2016 20.59
-1
piu
02. 03. 2016 20.41
-2
Kahel je dal avtogol pri arbitraži, pa še zamenjat ga ne smeš...
piu
02. 03. 2016 21.21
+1
Kahel bo arbitrom povedal svojo dogodivščino s pralnim strojem na hodniku..... Če bo vse ok, bodo arbitri spokal...
sinhron
02. 03. 2016 19.56
+12
Če kdo od zunaj gleda in posluša to interpelacijo ima sigurno občutek , da gleda skupek butalskih fenomenov , ki želijo vso ekonomsko in politično krizo tega stoletja prevaliti na enega človeka ! Izkaže se , kako plitve politikante imamo in taki nam krojijo usodo ! Toliko gnojšnice se vozi po tem našem parlamentu , da se lahko mirno reče , da sta SDS in njen satelit NSI stranki , ki z realnostjo nimata dosti skupnega , živijo za to , da uničujejo državo in njeno prebivalstvo v preveliki želji za močjo in vladanjem ! PARLAMENT NI PESKOVNIK ALI INTERNETNA IGRICA !
trunck
02. 03. 2016 20.02
+11
Preberi si Grega Repovža v Mladini, on tole tvoje mnenje še malo razširi. V stilu, da smo imeli Slovenci izjemno smolo, da se nam je zgodil Janez.
žlikrofi
02. 03. 2016 20.06
+3
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
sinhron
02. 03. 2016 20.08
+4
Netajkun
02. 03. 2016 21.59
+0
Sej se nam NI ZGODIL . Ustvarili so ga starorežimci , zdaj pa stokajo . . . he he he
žlikrofi
02. 03. 2016 19.56
+12
KAREL NE DAJ SE TONINU UPAMO DA GA SPRAVŠ V VATIKAN NABAVNIK KONDOMOV
FolkloraS
02. 03. 2016 18.40
+8
Slovenija sploh nima svoje zunanje politike! Kar reče Bruselj in vmes ko kihne stric v Ameriki!
tankopiš
02. 03. 2016 21.00
+0
Ricketts
02. 03. 2016 18.34
-7
Erjavec pomagal pri rušenju arbitraže - VSE POVEDANO (NA HRVAŠKEM IMA TUDI VIKEND STANOVANJE)
srebrnibreg
02. 03. 2016 18.35
+10
Povedano samo ne dokazano. Čisto po sektaško.
ROMELS
02. 03. 2016 19.45
-2
NoviceResnice
02. 03. 2016 18.28
-2
Populistični škodljivec tupih volivcev...
srebrnibreg
02. 03. 2016 18.36
+13
žlikrofi
02. 03. 2016 19.57
+7
Netajkun
02. 03. 2016 18.25
-1
Erjavec je NSi lepo povedal . . . s takimi napadi nanj , na naslednjih volitvah sploh v parlament ne boste prišli ( kot že pred časom niste ) . Mene pa bolj za DESUS skrbi . . s tako jeznoritim predsednikom , sploh če se na levi ustanovi SSM ( Stranka starih modrecev ) .
tankopiš
02. 03. 2016 21.03
-1
To bomo mi odločali volivci,ne bo vedno po vaše.
Absolutist 1
02. 03. 2016 18.24
-3
Od kdaj pa sekretarji oziroma najboljše sekretarke vodijo državo,tovariš Brglez mi pa deluje kot da je pod sedativi neznanega izvora.
tankopiš
02. 03. 2016 21.05
-3
trunck
02. 03. 2016 18.23
+10
Zdaj pa vsi na Novo Tv, tam bo tudi Avdič. Že piše prošnjo s pomočjo poslušalcev. Prošnja je skoraj idealna za sektaše. Murgled TVali si že zračunal koliko pufa naj je zrihtal Janez; 31.12.2004 smo ga imeli slabih 15milijard, 31.12.2008 pa dobrih 40 milijard. Bo šlo?? (40 - 15 je je ...). Zdaj ga imamo pa dobrih 44 milijard. Te podatki so na Banki Slovenije
Netajkun
02. 03. 2016 18.50
-1
Aha . . .ti spet operiraš s tistim famoznim Bruto zunanjim dolgom rezidentov RS ( tako čislanem pri zagovornikih " nacionalnega intersa ? " ) . . . in ne z dolgom DRŽAVE ( za katerega bremenijo davkoplačevalce . V tistem dolgu si upošteval tudi moj kredit za avto , ki sem ga seveda do zadnjega € tudi odplačal . In od 40 milijard € takratnega dolga , se je 25 milijard odplačalo . . . in najelo 29 milijard € novega . Tako gre to . Edino kar je res , je to , da se je nekaj tega bruto zunanjega dolga rezidentov RS . . .ujelo v slabih kreditih " nacionalnega interesa " . . za tako zaželjene tajkunske prevzeme ( da ostane v domači lasti in da ne pokupijo tujci ) . Bučman .
trunck
02. 03. 2016 19.53
+2
Netajkun, tvoj kredit za avto ni zunanji bruto nacionalni dolg, ker ga najbrž nisi vzel v tujini. Krediti se odplačujejo z najetjem novega, razlike ni, edini ki je profitiral je tisti v katerem času se je najel prvi kredit. Drugače pa nimaš pojma ne o ekonomiji in še manj o gospodarstvu, ni čudno da si SDS fan. Mogoče te je učil Grims ali Andrej, onadva sta sveznalca.
Netajkun
02. 03. 2016 21.36
-1
Lepo po vrsti . Ker mi je kredit dala banka ( ki se je zadolžila v tujini ) . . moj dolg VSEKAKOR spada pod brutto zunanji dolg . Če misliš , da se krediti ODPLAČUJEJO z najetjem novih kreditov . . . potem vem kam sodiš . Tistega o ekonomiji in gospodarstvu NE BOM komentiral ( čeprav z znanjem enega in drugega prav solidno shajam ) . . . zadjo vrstico pa enostavno ignoriram ( je odraz tvoje obsedenosti ) . Jasno ?
skorumpiranpolitik
02. 03. 2016 18.02
zamot 11 +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Biofanatik
02. 03. 2016 19.06
skorumpiranpolitik
02. 03. 2016 18.02
+2
Big Šow za Slovenclje!
Diavolo 666
02. 03. 2016 17.39
+1
A za to je plačan , da nam to pove? Jst vam govorim isto stvar že par let in to brezplačno !
01xxy
02. 03. 2016 17.15
+10
Ja, kdo je pa danes interpeliran? Erjavec ali Nsi?
žlikrofi
02. 03. 2016 20.00
+6
artus
02. 03. 2016 17.04
+8
Otroci se igrajo v peskovniku, politiki pa v parlamentu. Stanejo pa bistveno več.
kat-at
02. 03. 2016 17.12
+2
ne igrajo se vsi.....igrajo se tisti, ki hočejo prevrat v tej državi skup z migranti.
Paskakvali
02. 03. 2016 17.20
+3
kat-at
02. 03. 2016 17.04
+7
Trudite se ...nova 24 težko diha....Kaj se pa v Žireh dogaja. ZL si prizadeva pri DUTB. Po drugi strani se pa bori z Žirovci in maha proti Evropi. Vse gre v eno smer.....revolucija in nazaj v komunizem.
staridida
02. 03. 2016 17.15
-2
01xxy
02. 03. 2016 17.16
+9
Biofanatik
02. 03. 2016 17.50
+3
trunck
02. 03. 2016 18.13
+13
levi, enoumje imate že v SDS-u, vaš cilj ga je razširit na celo državo. Zadnjič ko je nekomu nekaj takega uspelo v Evropi je bil začetek WW2.