Samostojni 20 let

EU s problemi, kot jih je imela Jugoslavija

Ljubljana, 18. 05. 2011 13.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V osamosvojitev smo bili bolj potisnjeni in samostojnosti nismo sprejeli kot del svojega vrednostnega sistema, pravi Bučar in dodaja, da je EU zaradi svoje različnosti danes pred podobnim problemom, kot je bila nekoč Jugoslavija.

Starosta slovenske politike France Bučar, ki v svoji knjigi z naslovom Čas velikih sprememb opisuje spremembe zadnjega pol stoletja pri nas, je ob predstavitvi knjige dejal, da Komunistično partijo danes prikazujejo "kot absolutno zlo, kot zločin nad narodom". A komunizem je bil popolnoma legitimen, a napačen odgovor na tedanjo stisko, je poudaril.

Bučar pravi, sa smo bili v osamosvojitev potisnjeni.
Bučar pravi, sa smo bili v osamosvojitev potisnjeni. FOTO: POP TV

Po njegovih besedah je komunizem s svojimi napačnimi odgovori sprožil tudi mnoga vprašanja, pred katerimi stojimo še danes. Kot pravi, ekonomski sistem nima odgovorov na nekatera temeljna vprašanja. Nova delovna mesta, denimo, so s socialnega vidika nujno potrebna, z ekonomskega vidika pa pogosto zelo vprašljiva, pojasnjuje Bučar.

V osamosvojitev smo bili po njegovih trditvah bolj potisnjeni, kot pa smo do tega prišli s svojo odločitvijo. "Šele ko ni bilo več nobenega možnega izhoda, smo rekli: Gremo v samostojno državo," je dejal Bučar. A tega po njegovih besedah nismo prebavili, kar se nam še danes pozna tudi v odnosu do svoje lastne države, njenih predstavnikov in mednarodnega okolja.

Svoj odhod iz Jugoslavije smo utemeljevali z veliko zgodovinsko, ekonomsko, kulturno in versko različnostjo nekdanje države, pravi Bučar, ki meni, da je pred podobnim problemom danes tudi EU. "EU živi še z večjo razliko, kot je bila v nekdanji Jugoslaviji," zato je zdaj njen glavni izziv, kako to različnost integrirati v povezano celoto, je dejal.

To, da je parlament predstavnik ljudstva, je po Bučarjevih besedah fikcija, s katero pa "moramo živeti". Kot pravi, imajo pri nas politične stranke bistveno preveliko moč, pri čemer sicer nismo izjema. Tudi v drugih zahodnoevrospkih državah se glavne odločitve po njegovih navedbah ne sprejemajo v parlamentu, ampak v centrih moči, ki se oblikujejo zunaj parlamenta. Parlament tako služi "kot transmisija za odločitve, ki se sprejemajo drugod," je dejal.

Po njegovem mnenju je bistvo parlamenta, da se ti centri moči nekako izravnavajo, da parlament lahko opravlja svojo funkcijo. Pri nas pa je v tem pogledu še vedno nek manjko, saj sta vsa družbena in politična moč koncentrirani v vrhovih političnih strank, je prepričan. Kot pravi, se tako nadaljuje družbena struktura, ki jo je za svoje potrebe postavil komunizem.

France Bučar
France Bučar FOTO: Kanal A

"Če smo šli v demokratično ureditev, bi morali spremeniti tudi družbeno strukturo. Te zavesti, da je treba spremeniti družbeno strukturo, pa ni bilo - niti pri osamosvojiteljih niti pozneje pri predstavnikih oblasti, levih ali desnih," trdi Bučar.

Po Bučarjevih besedah sicer danes živimo na temeljih, ki smo jih ustvarili zadnjih sto ali dvesto let. Kot pravi, pa so temelji danes v razvitem zahodnem svetu močno ogroženi, saj prihaja do razkoraka med hitrim tehnološkim napredkom, ki terja hitre odgovore, in našimi predstavami o našem mestu v svetu, ki za tem napredkom zaostajajo. Po njegovem mnenju je tako velik izziv sodobnega sveta, kako premostiti to razliko, saj sodobni svet nima odgovorov na temeljna vprašanja.

Kot je na predstavitvi knjige v parlamentu dejal predsednik DZ Pavel Gantar, se je Bučarjevo prizadevanje skozi desetletja izteklo prav v to, kar danes imamo - demokratično urejeno državo in svobodno izvoljen parlament. Spremno besedo knjigi je napisal predsednik ustavnega sodišča Ernest Petrič, ki je danes dejal, da ima knjiga posebno vrednost, ker jo je pisal natančen opazovalec dogajanja, ki je bil hkrati izjemno pomemben akter. Kot pravi, gre za zapis nekoga, "kako je videl tiste čase in kako jih tudi projicira na današnji čas".

 

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

scipio
23. 06. 2011 11.27
EU in bivša juga. ali ne govorimo o dveh različnih ligah? Bučar, ti si nono, dolgo časa si na svetu in veš precej o tem zakaj in kako so se v evropi v zadnji 100 letih razpadali večnacionalni sistemi. presodi pri sebi kaj je bilo hujše in bolj uničevalno in kaj je bolj nevarno za nas tukaj in v EU v naslednjih 50-100 letih: a) šlamparija in potrata, ki je kot kaže vedno prihajala z juga (npr. taspodnje republike v jugi ali zdaj a grčija in portugalska v eu) ali pa b) imperializem z zahoda (k. und k. avstrijci, angleži, francozi) ali pa c) vojaško jeklo in smodnik, ki sta prihajala s severa (nemci dvakrat hudo in še prej večkrat) d) ali pa mogoče komunizem in realsocializem, ki je prišel z vzhoda. e) kakšen nov hudič od kdovekje mi smo vedno bili na križišču vsega tega dogajanja in smo še zdaj. preživetje slovenije je povezano s tem, da je treba uporabiti v vsem tem neko staro židovsko noto: poišči v vsaki slabi stvari, ki ti jo vsiljujejo drugi, nekaj, kar lahko obrneš v lastno korist.
bnam 2707
22. 06. 2011 13.16
Vsekakor ima Bučar prav. A če bi bili bolj pametni voditelji v EU,tega nebi bilo treba.Morali bi se nekaj naućiti iz jugoslovanskega primera. Dejstvo pa je,da slovenija ni dobila ničesar nazaj naprimer za vzdrževanje Kosova,ki tudi danes ne more biti samostojna država.Z Grčijo bo isto,pa četudi jo vržejo iz EU,kar sicer ne verjamem a denarja več nazaj nebo.
Schallabweiser
21. 06. 2011 17.24
in kaj predlaga zdaj, naš partizanski pravnik? še eno odcepitev? a nismo že čisto odcepljeni?
medica58
21. 06. 2011 13.43
bruselj3, ne meči vse v en koš , niso vsi kradli tudi če so bili v politiki. Gospod Bučar je Spoštovanja vreden človek.
M-teorija
18. 05. 2011 19.06
~EU s problemi, kot jih je imela Jugoslavija~ Če še niso, pa je za počakat, ko sprejmemo hrvaško, bosno in srbijo!
bruselj3
18. 05. 2011 17.19
pozabil sem pa na paljčka iz Murgeljj!
bruselj3
18. 05. 2011 17.19
pa kaj spet tega bučarja vlečete iz nafatalina, čakamo še samo stanovnika, in na koncu orgličarja, ljudi, ki so omogočili, da pokradejo Slovenijo in slovence! so držali žakelj, bauči, janža, in ostali so pa noter metal!
Darko Vernik
18. 05. 2011 15.55
SPET EDEN KI JE IMEL NAJVEČ KORISTI-PA NAJ BOLJ PLJUVA PO DRŽAVI ,KI MU JE OMOGOČILA EXISTENCO.....
EN_SLOVENC
18. 05. 2011 15.50
Pred malo več kot sto leti je Bismark združil Nemčijo. Nastala je nova velešla, ki je hotela zase primeren delež sveta. Prejšnji velesili Anglija in Francija, ki sta se vedno spopadali, sta kar naenkrat postali zaveznici da bi obdržali svoje privilegije. Mar se ne ponavlja zgodovina, le da je nova velesila Azija, prejšnje velesile ZDA in EU z Rusijo pa bodo želele obdržati položaje. EU je skupek interesov, kamor se razen Nemčije in Francije priklopita še Anglija in Rusija. Stari ljudje so govorili, da se bo najhuje zemlja tresla, ko bosta zaplesala ruski medved in kitajski zmaj. Slovenija je v Evropi le "pokrajinica" in nima dosti izbire
tinetone
18. 05. 2011 15.45
"...Kot pravi, imajo pri NAS politične stranke bistveno preveliko moč, pri čemer sicer NISMO izjema..." tukaj nekaj ne štima... nekdo je površno prebral knjigo, ki je povrhu ne raume...
ljx
18. 05. 2011 15.08
Bučko je bil vedno stručko! "Kafana kod dva goluba" je pa zamenjala ime v "Kavarno pod dvanajstimi zvezdicami!
Krimsky
18. 05. 2011 13.48
Vsaka Juga svojega Miloševića najde.
ognjenorezilo
18. 05. 2011 13.37
pa čudno.. če se neka birokratska strankarska mafija odloči delovati v konglomeratu držav, je konec tak.. vse federacije so razpadle.. ta unija je itak samo en cirkus za uredbe o obliki kumaric dolžini banan in polnilcev telefonov.