
Črpanje te pomoči bo, kot pravita, mogoče le, če bodo novinke zanj izpolnile vse pogoje, sta poudarila komisarja ob predstavitvi poročila Evropske komisije o pripravljenosti deseterice, tudi Slovenije, na tem področju.
Poročilo je pokazalo, da nobena od desetih držav na področju pripravljenosti še ne kaže zadovoljive slike, temveč prav vse beležijo zamude, in sicer največ pri vzpostavljanju struktur, ki bodo s sredstvi upravljale, ter pri administrativni pripravljenosti na črpanje.
Evropska komisija v svojem poročilu desetih držav pristopnic po pripravljenosti ni rangirala, vendar pa jih je v tri skupine razdelil sam komisar Barnier. Tako je med najbolj pripravljene uvrstil štiri, in sicer Ciper, Malto, Češko in Estonijo, medtem ko največje zamude beležita Slovaška in Latvija. Slovenija se je znašla v drugi, srednji skupini, skupaj z Madžarsko, Poljsko in Litvo.
Komisija je novinke danes tudi jasno spomnila, da morajo biti na črpanje pomoči dejansko polno pripravljene že do konca letošnjega leta, kajti skladno z dogovorom s pristopnih pogajanj z EU lahko novinke pomoč začnejo črpati že v začetku koledarskega leta in ne šele z dejanskim vstopom v povezavo 1. maja 2004.
"Če novinke na bodo na črpanje sredstev v celoti pripravljene, jih ne bodo mogle dobiti," je ob jasno poudaril komisar Barnier. "Časa za zamude ni več! Ni še razloga za alarm, toda imamo razloge za zaskrbljenost. Priprave morajo biti nujno sklenjene do konca leta, če naj se črpanje sredstev začne skladno z načrti," pa je poudaril komisar Verheugen.
Evropska komisija je poročilo o pripravljenosti pristopnic na črpanje strukturne pomoči pripravila sledeč odločitvi ob potrditvi lanskega poročila o napredku, da bo to področje spremljala še posebej podrobno. Sklepno oceno bo sicer podala v letošnjem končnem poročilu o pripravljenosti deseterice na vstop v EU s 1. majem 2004, ki ga bo sprejela v začetku novembra letos. To poročilo bo zajelo pregled stanja na vseh področjih priprav na članstvo.