Slovenija

Evropska unija želi 'ukrotiti' umetno inteligenco

Strasbourg, 14. 03. 2024 07.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Alenka Arko
Komentarji
29

V Strasbourgu, v stavbi Evropskega parlamenta, v njegovih številnih hodnikih, pisarnah in dvoranah moči, kjer poteka še eno zadnjih zasedanj parlamenta v tej sestavi pred volitvami, ki bodo junija, je že čutiti nekoliko drugačno, bolj mrzlično ozračje. Dnevni redi so natrpani, na agendi so na nek način tudi zgodovinsko prelomne uredbe.

V nekaj minutah, ki jih boste porabili za branje tega besedila, bo človeštvo ustvarilo več podatkov, kot jih je skupaj od začetka našega obstoja pa do leta 2000. Okoli 50 milijard raznih naprav, kamer, senzorjev ta trenutek zbira informacije o nas, osebne in javne. Pogosto, ne da bi se tega sploh zavedali. Srhljivo dejstvo, ki pa ni še nič v primerjavi s tem, kaj vse že lahko s temi informacijami počnejo tisti, ki imajo nadzor. In umetno inteligenco.

Človeštvo prej ni bilo sposobno obdelati takšne množice podatkov, umetna inteligenca to lahko stori v nekaj minutah. Kako bo v prihodnjih letih uporabljena ta super moč? Odvisno od tega, kdo jo bo upravljal. In kako bo regulirana?

Prav tukaj pa evropski poslanci postavljajo, sploh prvi na svetu, tako obsežna in kompleksna pravila igre. Podobno, kot so to počeli pri sprejemanju zakonodaje za varovanje osebnih podatkov, ki jo zdaj široko uporabljamo.

Kaj bo še dovoljeno, kaj prepovedano? Kaj so glavni pomisleki in strahovi?

Alenka Arko
Alenka Arko FOTO: osebni arhiv

Zakonodajo je Evropska komisija predlagala vsaj za umetno inteligenco že davnega leta 2021. Eno izmed področij, ki so delili in predstavljali sprejem zakonodaje, je bilo vprašanje uporabe umetne inteligence pri obveščevalni dejavnosti in v policiji.

Kamen spotike torej, sistem za prepoznavo. Lažje si predstavljajmo s pomočjo filmov. Ker je Hollywood v marsičem tako srhljivo napovedujoč, smo v resnici veliko že videli. Če v filmu Umetna inteligenca Stevena Spielberga nastopajo povsem izdelani roboti, kopije ljudi, ki imajo tudi že čustva, pa v filmu Posebno poročilo že lahko napovedo, če nekdo samo razmišlja o tem, da bi izvršil zločin. V to smer je šla biometrika, naprave, ki zaznajo in opozorijo že na najmanjšo spremembo razpoloženja, denimo potnika na letališču, na mejnem prehodu, delovnem mestu, pa spremembo izraza na obrazu in podobno in iz tega že sklepajo, da gre morda za nekoga, ki pripravlja teroristično akcijo.

To bo prepovedano, tako kot tudi biometrični sistem, ki deli ljudi glede na spol, raso, etnično pripadnost, nacionalnost, religijo in politična stališča.

Strogo bi omejili sistem, ki ustvarja bazo obrazov s posnetkov kamer na javnih prostorih. Z izjemami, ko gre za prepoznavo obrazov v samem poteku akcije, če gre za terorizem, težji zločin, iskanje pogrešanih oseb in otrok. Tudi za to bo potrebna odobritev sodišča. Nekateri se sicer tudi na tem področju zavzemajo za popolno prepoved, saj tudi omejitve še vedno omogočajo zlorabe.

Glavni ustvarjalci tehnologij UI bi morali svoje izdelke registrirati v sistemu Evropske unije, preden bi jih ponudili na trgu. Generativna UI, to je na primer zdaj že slavni in široko uporabljani chatGPT, tisti modeli torej, ki znajo sami in z na spletu pridobljenih podatkov ustvariti nekaj svojega, "avtorskega", bodo morali izpolnjevati načela preglednosti. Tudi z navajanjem imen in del znanstvenikov, umetnikov, glasbenikov in drugih, ki so jih uporabili. Dodati bodo morali tudi orodja, ki bodo preprečevala, da bi UI ustvarjala vsebine, ki bi kršile zakon. Recimo, ko gre za tako imenovano deep fake uporabo. Spomnimo se papeža Frančiška, ki se je pred časom znašel na fotografiji v prestižnem plašču znamke Armani. Slika, ki je postala viralna in zbudila tudi kar nekaj zgražanja, je bila izmišljena, narejena umetno. Takim in še veliko hujšim potvorbam naj bi se skušali izogibati tako, da bi jih jasno označili kot take.

Umetna inteligenca
Umetna inteligenca FOTO: Shutterstock

Evropska unija tudi regulira nevarnosti, ki ogrožajo človekove temeljne pravice. Sem spada vplivanje na odločanje volivcev. Spomnimo se, kako je to počela družba Cambridge Analytica samo s pomočjo milijonov in milijonov naših računov na Facebooku.

Zakonodaja postavlja še številna druga pravila, ko gre za urejanje uporabe UI v industriji, bančništvu, elektroniki, zdravstvu in drugje.

Ker pa gre za ogromen trg in veliko denarja, v letošnjem letu naj bi zrasel za 15 odstotkov, napovedi obsega pa so do 90 milijard evrov, tudi Evropska unija napoveduje velika vlaganja. Omejevanje in postavljanje pravil torej ob hkratnem razvoju, to je glavni cilj nove, prelomne zakonodaje. Da bi bili pripravljeni, kot je dejal glavni poročevalec v Evropskem parlamentu, tudi na kakšen quantum leap dogodek, dogodek torej, ko nas umetna inteligenca preseneti z velikim skokom nekam naprej.

Za vsem pa je čutiti  bolj tiho in skromno željo, da bi na koncu z umetno inteligenco vendarle upravljal človek in da bi bil človek tisti, ki bi držal prst na glavnem stikalu. In UI tudi izključil, če postane grožnja človeku.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (29)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Misanthrope
14. 03. 2024 18.35
+1
Lahko dajo chatGPT namesto šefov, podpišem takoj, druga delovna mesta naj pa prosim zaščitijo.
mackon08
14. 03. 2024 16.01
+1
V EU parlamentu bi bila dovolj zdrava kmečka pamet pa bi bilo vse ok. Na žalost pameti nimajo niti za vzorec.
Apostol1
14. 03. 2024 13.03
+1
Umetna inteligenca je za sedaj še vedno bi človek rekel na nivoju stroja , ki ga upravlja človek. Drug problem nastane , ko bo UI imela tolikšno množico podatkov , da se bo zavedala samo sebe. Sliši se neverjetno ali še celo utopično , toda druge razlage tule ni . Ker UI je samo nadgradnja ali evolucijski korak v razvoju človeštva , ki se svoje minljivosti sploh ne zaveda. Recimo zaenkrat hipotetično. če bo UI in jih tudi bo prej ko slej imela v svojem spominu tudi vse mogoče moralne vrednote , potem bo po vsej verjetnosti preprečila pokole in genocide , kot se dogajajo danes v Gazi. Ne verjamem , da UI tule , ko bo na tej ravni ne bo posegala v to področje. Bo , kakšen bo pa rezultat pod črto , to je pa povsem drugo vprašanje . Arthur C. Clarke je nekoč rekel , da je v vsaki pravljici prisotna tudi resnica , samo poiskat jo je treba. In res je, naprimer "Sezam odpri se " se je dobesedno uresničilo in tudi z UI se bo marsikaj uresničilo , kar ne bo po volji človeštvu , toda poti nazaj ni.
First Last
14. 03. 2024 11.28
+1
OpenAi, z insiderskih novic, ki so bile zmeraj točne, je baje že dosegel AGI. Torej združili so vse modele ki so bili dobri za specifike in naredili splošno umetno inteligenco ki prekaša vse. Tudi na modelu Sora so sedeli že leto dni, najavljena in demonstrirana pa je bila pred kratkim in šokirala svet. Stvar zna sesuti holywood, iz knjig na podlagi zgodb bo znalo delati nepredstavljive kvalitetne in dobre filme, razume fizikalen svet in gibanje, zgodo, besede, tudi znane obraze bo znalo oziroma že zna popolnoma opnoašati.
Zmaga Ukrajini......
14. 03. 2024 12.12
-3
Hiti počasi. AI je po mojem (poleg ostalim področjem) največja grožnja demokraciji,... pa seveda nisem proti AI, saj se je upirati temu enako kot bi hotel čas zavrteti nazaj, vendar je prav, da se že v tej najzgodnejši fazi začne postavljat vsaj neke varovalke. AI nima kapacitet ali potenciala samo za sesutje Hollywooda, kot praviš, ampak še česa drugega tudi.
Zmaga Moke
14. 03. 2024 11.04
+2
Sebe naj ukrotijo. Cel svet se nam smeji.
Na pol ovca
14. 03. 2024 10.47
+2
B.e.b.c.i debarirajo o zadevi o kateri se NE da debatirati, mislijo da govorijo o inteligenci a govorijo o naprednih programih ki simulirajo intelegenco kar imamo sedaj, naslednji korak je dejanska inteligenca in omejitev te je kot da bi vam vaš pes (manj intelegenten od vas) rekel ne ti človek pa ne smeš razmišljati in delati to in to
Zmaga Ukrajini......
14. 03. 2024 12.15
-3
hahahahahaha,... "B.e.b.c.i debarirajo o zadevi o kateri se NE da debatirati", ah kako dobro in prav si napisal. 🤣🤣🤣 Daj za vsak slučaj še poglej, če ti Alu folija dobro tesni, hehehehehheehehehehehe. In kajpak, hvala za smeh.
2mt8
14. 03. 2024 10.05
+7
EU želi tudi omejiti inteligenco vsakega posameznika, ne samo umetne...
štrekeljc
14. 03. 2024 10.15
+0
Če umetne inteligence ne bo, boš prisiljen uporabljati lastno!
Zmaga Ukrajini......
14. 03. 2024 12.06
-2
Hahahahahaha,... jap, to pa zna biti velik problem za nekatere.
Zmaga Moke
14. 03. 2024 16.26
+1
veneti
14. 03. 2024 10.02
+3
Ne vem kdo je bolj neumen ti ki pišejo o umetni inteligenci ali mi ki to beremo. Očitno nihče od njih nima osnovne šole. Definicija UMETNE INTELIGENCE ni program ki ti naključno naredi kolaž iz galerije slik.
daedryk
14. 03. 2024 09.59
+2
da bi politika vodila umetno pamet ni zdravo. ne le zato, ker politiko vodi religija, temvec predvsem zato, ker politika ni pametna.
Protoc
14. 03. 2024 09.42
+5
Najboljse vprasanje (ampak so ga cenzurirali po tem, je bil zelo malo casa na ogled) ko sem gledal. Na davosu so predstavilo AI in so rekli da AI vse ve in lahko vprasate kar koli..eden novinar je vprasal ali zna nabirati jabolke in kaksnega okusa je jabolka? So ga ven vrgli iz dvorane. Toliko o tem, moramo verjeti kar nam prinesejo na pladnju.
Senzor
14. 03. 2024 09.41
+7
Gre za zlorabo tehnologije (v prihodnje), to je nadzor in sledenje državljanov, ter še večji fašizem.
Skinwalker
14. 03. 2024 09.10
-3
Koncno ena dobra novica
Kr Milan Drek
14. 03. 2024 08.40
+7
Kdor je bral osnutke zakona o svobodi medijev in nadzoru umetne inteligence, se zaveda distopičnih razsežnosti t.i. podtaknjencev v zakonu. Torej navzven deluje vse lepo in v dobro EU in njenih državljanov, vendar pa so te podtaknjenci ključnega pomena in navadne državljane še bolj omejujejo, elitam pa dajejo še več moči pri represiji.
Zmaga Moke
14. 03. 2024 11.06
+2
Ne pričalujemo od birokratov kaj drugega. Definitivno za nas nič dobrega.
Arzen
14. 03. 2024 08.33
+10
SAMO SLOVENIJA NAJ SE NE MEŠA, KER VSE KAR SO NAREDILI V ZADNJIH 2 LETIJ JE SAMO ŠKODILO DRŽAVLJANOM!!!!
bu?e24 1
14. 03. 2024 09.19
+8
A ne zadnjih 5 let ,covid diktatura je pomagala ane
Protoc
14. 03. 2024 09.46
+4
Uff je šele začetek..nam ze ukazujejo kako in kaj naj pocnemo z svojo drzavo..oz kaj moramo. Ze to da moramo!!!pazi moramo sprejeti migrante, in ce jih ne sprejmemo, moramo za vsakega placati letno 22.000eur..si nor da si to dopuscamo na svoji zemlji..ja morajo poslusati šefe in ukaze..tako je danes iz bruslj..
Zmaga Moke
14. 03. 2024 11.07
+2
Zmaga Ukrajini......
14. 03. 2024 08.29
-5
EU dela za nas, ... pa naj še kdo kaj reče.
bu?e24 1
14. 03. 2024 09.20
+1
Zmaga Moke
14. 03. 2024 11.08
+0
Zmaga Moke
14. 03. 2024 11.09
+1
Če pa misliš vas Ukrajince pa ja. To je pa res. Dokler se ne naveličajo Zelenskega.
Zmaga Ukrajini......
14. 03. 2024 12.16
-3
Ajde, rusofilćina, gas pa črtaaaaa ! Pejta drugam smetit s svojimi blesarijami.
Zmaga Moke
14. 03. 2024 13.40
+2