Slovenija

Evropski dan jezikov

Ljubljana/Bruselj, 26. 09. 2005 07.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Cilj evropskega dneva jezikov je spomniti na jezikovno raznolikost, obenem pa ljudi spodbuditi k učenju tujih jezikov.

Jezikov se lahko uči vsakdo, ne glede na starost, je pa res, da je učenje v mladosti lažje
Jezikov se lahko uči vsakdo, ne glede na starost, je pa res, da je učenje v mladosti lažje FOTO: POP TV

Evropski dan jezikov, namenjen proslavljanju evropske jezikovne raznolikosti, obeležujemo tudi v Sloveniji. Za leto 2005 ni predvidena nobena skupna tema, vsakdo, ki želi sodelovati, pa naj učenje jezikov promovira tako, kot to narekujeta njegov dani čas in prostor, poudarjajo na Zavodu RS za šolstvo.

Na Zavodu RS za šolstvo so se odločili, da letos na pomembnost ciljev evropskega dneva jezikov opozorijo z novo različico plakata Jezikaj, ki ga bodo prejeli vsi vrtci ter osnovne in srednje šole, ter z izdajo bralnega znamenja Jezikaj, ki ga namenjajo vzgojiteljem v vrtcih in učiteljem na šolah. Na spletnih straneh zavoda je dostopna animirana elektronska voščilnica. Učenci in dijaki ter učitelji in drugi strokovni delavci v vrtcih in šolah naj bi voščilnice poslali čim več ljudem v Sloveniji in v drugih državah Evrope in sveta, s sporočilom, napisanim v slovenščini in v tujih jezikih.

Po podatkih javnomnenjske raziskave Eurobarometer polovica Evropejcev pravi, da govorijo vsaj en tuj jezik. Se pa razmere med članicami precej razlikujejo. Tako na Madžarskem in v Veliki Britaniji tuj jezik govori manj kot tretjina prebivalstva, približno tretjina pa v Italiji, na Portugalskem in v Španiji. Po drugi strani pa vsaj en tuj jezik govori 99 odstotkov Luksemburžanov. V Sloveniji vsaj en tuj jezik govori 89 odstotkov ljudi, s čimer se država uvršča na šesto mesto med članicami unije. Slovenci med tujimi jeziki najpogosteje govorijo hrvaško (61 odstotkov), sledi ji angleščina (56 odstotkov) in nemščina (45 odstotkov).

Evropski dan jezikov bo zavod za šolstvo obeležil tudi z izdajo prve številke revije Tuji jeziki v šoli, ki bo izšla v elektronski obliki na spletnih straneh zavoda do konca septembra. Organizirali bodo tudi festival dosežkov, posvečen aktivnim metodam učenja jezikov. Kot so zapisali v zavodu, se je proslavitev evropskega dneva jezikov v slovenskih vrtcih in šolah uveljavila tudi kot idealna priložnost za preizkušanje in promoviranje aktivnih, avtentičnih in inovativnih oblik učenja.

Leto 2001 je bilo po zamisli Sveta Evrope evropsko leto jezikov, ko so po vseh evropskih državah na najrazličnejše načine proslavljali evropsko jezikovno raznolikost in opozarjali na prednosti znanja več jezikov. Praznovanju se je pridružila tudi Slovenija, pri čemer so sodelovali vsi, ki tako ali drugače sooblikujejo jezikovno politiko. Odbor ministrov Sveta Evrope pa je 26. september razglasil za vsakoletni evropski dan jezikov.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1