Slovenija

Evropsko sodišče pristojno za tožbo

Strasbourg, 08. 04. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Evropsko sodišče za človekove pravice je razsodilo, da je pristojno za odločanje o tožbi hrvaških varčevalcev nekdanje zagrebške podružnice LB proti Sloveniji.

Primer 'Kovačič in ostali proti Sloveniji' ima že dolgo brado, saj je bila tožba proti Sloveniji vložena pred šestimi leti, maja 2001 pa je sodišče udeležbo v postopku dovolilo tudi hrvaški vladi.

V Strasbourg je 9. oktobra lani odpotovala močna slovenska delegacija, ki je bila sodišču na voljo za dodatna pojasnila. Vodja delegacije, visoki predstavnik Republike Slovenije za vprašanja nasledstva Rudolf Gabrovec, je tedaj povedal, da se bo, če se bo sodišče razglasilo za pristojno za odločanje v tem primeru, lahko začela obravnava tožbe od primera do primera.

Hrvaški varčevalci v tožbi trdijo, da so jim s tem, ko ne morejo do svojih prihrankov, kršene njihove temeljne človekove pravice do lastništva in uživanja svojega premoženja, o čemer govori 1. člen 1. protokola k Evropski konvenciji o človekovih pravicah. Poleg tega menijo, da so žrtev diskriminacije na podlagi nacionalnosti (o tem govori 14. člen Evropske konvencije o človekovih pravicah), saj so, kot opozarjajo, slovenski varčevalci v omenjeni banki lahko dvignili svoje prihranke. Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu pa je zaključilo, da njihovih pritožb ni mogoče zavreči kot očitno neutemeljenih.

Hrvaška: Razsodba sodišča izredno pomembna

"Poravnava je predvidena do sredine junija in za Slovenijo bi bilo več kot pametno, da se poskuša pogoditi," meni Žugić. Dodal je tudi, da je večkrat skušal stopiti v stik s predsednikom uprave Nove Ljubljanske banke Marjanom Kramarjem, vendar brez uspeha.

Hrvaško pravosodno ministrstvo je poudarilo, da odločitev sodišča še ne pomeni končne rešitve zadeve. Obenem pa je odločitev označilo za izredno pomembno, saj je z njo evropsko sodišče "zavrnilo celo osem slovenskih preliminarnih ugovorov", je sporočilo ministrstvo v Zagrebu. Odvetnik dveh od treh tožnikov Milivoje Žugić pa je ocenil, da se je "prvi polčas končal v našo korist, torej v korist oškodovanih varčevalcev Ljubljanske banke. V tem primeru je bila tožena država Slovenija, današnja odločitev Evropskega sodišča za človekove pravice pomeni, da bo to sodišče ocenjevalo meritornost pritožb trojice hrvaških varčevalcev oziroma da so nadaljnje tožbe dopustne," je izjavil zagrebški odvetnik. Napovedal je, da bo v imenu svojih klientov sedaj vložil tožbe za nastale duševne bolečine in za to, ker ne morejo uživati svoje lastnine.

"Ne želim prejudicirati, vendar pa bi lahko bile po odločitvi Evropskega sodišča za človekove pravice sodbe o meritornosti, ki bodo sledile, veliko lažje in bolj ugodne za varčevalce. Slovenija je sedaj v precej tveganem pravnem položaju," je dejal Žugić in dodal, da razsodba sodišča predstavlja veliko psihološko in pravno prednost za vse oškodovane varčevalce Ljubljanske banke.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10