"Nikakor se vprašanje arbitraže ne relativizira ali umika z dnevnega reda politike. Za nas je to dejstvo, Slovenija jo priznava, Hrvaška pa ima svoje stališče. Verjamem, da bomo v tem duhu sodelovanja našli rešitev za najtežja vprašanja," je dejala Fajonova.
Prepričana je, da se morajo tovrstna vprašanja reševati postopoma, tudi z graditvijo dobrih odnosov med državama. Kot primere tega je izpostavila dostop do storitev v izolski bolnišnici prebivalcem severnega dela hrvaške Istre, podporo Hrvaški na poti v schengen in skupno naslavljanje ilegalnih migracij.
Premier Robert Golob je v petek na novinarski konferenci s hrvaškim premierjem Andrejem Plenkovićem v Zagrebu dejal, da bodo vprašanju arbitraže, ki ji je Slovenija po njegovih besedah neomajno zavezana, pustili čas.
"Arbitražo je treba implementirati in uresničiti, vendar pri tem ni časovnega pritiska. Pomembno je, da to temo, ki je tako zastrupljala odnose med državama, umaknemo iz dnevne politike," je dejal slovenski premier.
Bivši predsednik Borut Pahor je bil v ponedeljek kritičen do njegovih izjav, češ da ni treba, da se ob uradnih obiskih o arbitraži veliko govori, lahko pa se razume narobe, če se reče, da je arbitraža umaknjena z dnevnega reda.
Hrvaška medtem vztraja pri svojem stališču, da odločitve arbitražnega sodišča o meji ne priznava. Plenković je še dejal, da se na strokovni ravni pogovarjajo o isti temi z dveh zornih kotov in poskušajo najti rešitve, "ki bi za Slovenijo morda pomenile izvajanje arbitražnega sporazuma, za Hrvaško pa iskanje druge rešitve".
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.