Komisija za razvrščanje zdravil o razvrščanju odloča soglasno, je danes ob robu Evropskega zdravstvenega foruma Gastein, kjer teče tudi razprava o cenah zdravil v EU, pojasnil Fakin.
V javnem pismu predstavniki Instituta za ekonomske raziskave v zdravstvu ZZZS očitajo, da naj bi vodja oddelka za zdravila Jurij Fürst kot uradnik na zavodu samovoljno prirejal pravila razvrščanja zdravil na liste ter naj bi to počel s pošiljanjem elektronske pošte farmacevtskim podjetjem.
Nepravilnosti ni
"Ni govora o kaki samovolji delavcev zavoda", je danes poudaril Fakin. Komisija za razvrščanje zdravil pa je v preteklosti že velikokrat dokazala, da uvršča zdravila skladno z interesi zavoda. Vse, kar komisija pripravi, mora za tem potrditi še upravni odbor ZZZS in minister za zdravje. To je dvojni filter, ki zagotavlja, da nepravilnosti ni, je poudaril Fakin.
Izdatki za zdravila rastejo skladno z rastjo BDP
Izpostavil je dejstvo, da se strošek zdravil na prebivalca v Sloveniji povečuje počasneje kot ostali izdatki. Ob tem je Martin Toth z zavoda opozoril, da je Slovenija ena redkih držav, kjer izdatki za zdravila rasejo skladno z rastjo BDP. Slovenija je po porabi za zdravila na prebivalca v povprečju držav OECD, je dodal Toth.
Fakin je ob tem izpostavil prav podatke o porabi zdravil v posameznih državah, ki jih je v današnji razpravi o zdravilih v EU navedla Elizabeth Docteur z OECD. Po podatkih OECD iz leta 2003, ki jih je navedla, največ za zdravila na prebivalca namenijo ZDA (728 dolarjev), sledijo Francija (606 dolarjev), Kanada (507 dolarjev), Italija (498) in Islandija (453 dolarjev). Povprečna poraba držav OECD je leta 2003 znašala okoli 350 dolarjev, najmanj med državami članicami OECD sta za zdravila namenili Mehika in Turčija, in sicer 126 oz. 112 dolarjev na prebivalca.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.