Slovenija

Kdo je odgovoren za to, da program otroške kardiologije ne deluje kakovostno in varno?

Ljubljana, 18. 09. 2019 16.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
M.V. / STA
Komentarji
9

Pred preiskovalno komisijo DZ o otroški kardiologiji sta pričala nekdanji zdravstveni minister Samo Fakin in nekdanji predsednik sveta Nacionalnega inštituta za otroške srčne bolezni Igor Gregorič. Za razliko od Fakina Gregorič meni, da bi bilo treba otroško kardiologijo organizirati v okviru samostojnega zavoda.

Samo Fakin je med današnjim pričanjem povzel svoje delovanje za rešitev te zgodbe v času, ko je vodil ministrstvo za zdravje. "Vsi zapleti so kadrovske narave," je dejal. "Moja ocena je, da je bil tu izpuščen fokus - niso se več ukvarjali z bolniki, ampak sami s sabo. Naloga direktorja pa je, da organizira delovni proces, moderira sodelavce. Če se ljudje ne pogovarjajo med sabo, če izgubijo fokus, kaj je dobro za bolnika, se zgodi to, kar se je zgodilo v UKC," je pojasnil.

Po njegovih besedah je imel kot minister na voljo tri možnosti: da nadaljujejo z NIOSB, da razmislijo, ali bi to dejavnost naprej izvajal Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana, tretja opcija pa je bila vse slovenske otroke pošiljati v tujino. "Ker je kritična masa tovrstnih bolnikov v Sloveniji majhna, je bilo jasno, da bo tak center v vsakem primeru imel težave se organizirati. Zato sem se odločil, da poiščem potencialne povezave blizu Slovenije. S sosednjo Hrvaško smo se začeli pogovarjati, da se slovenska in hrvaška ekipa povežeta in se doseže kritično maso števila pediatričnih kardioloških bolnikov," je navedel Fakin. Medtem pa v UKC razmišljajo o ustanovitvi nove klinike za srce.

Bivši minister za zdravje Samo Fakin še vedno meni, da so vsi zapleti kadrovske narave.
Bivši minister za zdravje Samo Fakin še vedno meni, da so vsi zapleti kadrovske narave. FOTO: Kanal A

Nekdanji predsednik sveta NIOSB Igor Gregorič je za razliko od Fakina izrazil prepričanje, da bi bilo treba program otroške kardiologije organizirati v okviru samostojnega zavoda, kot je bil zamišljen NIOSB. Po njegovih besedah Slovenija rabi tak center odličnosti in ima tudi pogoje zanj. Dejal je, da bi center lahko postal referenčna institucija za jugovzhodno Evropo, kamor bi prihajali tudi bolniki iz balkanskih držav.

Na vprašanje predsednice komisije Jelke Godec (SDS), kje se je zataknilo z NIOSB, je dejal, da še vedno ne ve, zakaj so pristojni pravzaprav čez noč sprejeli odločitev o ukinitvi zavoda. Dodal je, da so "ovire že od začetka prihajale iz vseh logov", tudi iz ljubljanskega UKC in zdravniške zbornice. Po njegovih besedah je Slovenija s tem zapravila priložnost, da program otroške kardiologije uredi po najvišjih mednarodnih smernicah.

Ključna slabost UKC: ni bilo polno usposobljenega pediatričnega kardiokirurga

Med pričanjem je Gregorič tudi povzel ugotovitve mednarodnega strokovnega nadzora iz leta 2014, ki ga je vodil na povabilo slovenske stroke. Po njegovih besedah se je kot ključna slabost izkazalo dejstvo, da v UKC ni bilo polno usposobljenega pediatričnega kardiokirurga, ki bi bil prisoten 24 ur, sedem dni v tednu. Težava je bila tudi v slabih medosebnih odnosih in odsotnosti strokovnih smernic, po katerih bi se ravnal UKC.

Nadzor je pokazal tudi odsotnost ali nepopolnost podatkov, na podlagi katerih bi bilo mogoče preveriti kakovost in varnost programa otroške kardiologije ter ga primerjati s tujino. Gregorič je v zvezi s tem pozval parlamentarno komisijo, naj skuša ugotoviti, zakaj ni bilo podatkov oziroma zakaj so se izgubili in kdo je odgovoren za to. Opozoril je, da bi program s takimi pomanjkljivostmi v ZDA takoj ukinili.

Gregorčič je povedal, da ta problem pesti slovensko zdravstvo že 12 let in da se od takrat ni nič spremenilo. "Za božjo voljo, glavni fokus nam morajo bit otroci. Kako naj gledamo drug drugega, ali pa sami sebe v ogledalu, če vemo, da je tudi samo en otrok je umrl zaradi tega, ker sistem ni funkcioniral?"

Igor Gregorič, nekdanji predsednik sveta NIOSB, je povedal, da je delo sprejel zgolj zaradi stroke ter da zanj ni dobil nobenega plačila.
Igor Gregorič, nekdanji predsednik sveta NIOSB, je povedal, da je delo sprejel zgolj zaradi stroke ter da zanj ni dobil nobenega plačila. FOTO: POP TV

Poudaril je, da čeprav že 35 let dela in živi v tujini, se še vedno ima "za del te zgodbe, in to zaradi občutka odgovornosti do Slovenije". Dodal je še, da povabila vlade v letu 2017, naj sodeluje pri vzpostavitvi NIOSB, ni sprejel zaradi političnih oziroma strankarskih razlogov, ampak zgolj zaradi stroke, za svoje delo pa ni prejel nobenega plačila.

Parlamentarna preiskovalna komisija o ugotavljanju odgovornosti na programu otroške kardiologije in področju nabav medicinske opreme je sicer z zaslišanji prič začela 13. junija. Pred tem je opravila pripravljalna preiskovalna dejanja, s katerimi je določila gradiva, ki jih rabi za delo, in pa na zaprtih sejah sprejela dokazne sklepe.

Komisija želi po besedah Godčeve ugotoviti, kdo je odgovoren za to, da program otroške kardiologije v ljubljanskem UKC ne deluje kakovostno in varno.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bikoborec69
18. 09. 2019 19.39
+6
Sami lopovi, ki jih zanima samo denar in kariera oz zdravniki so obraz politike.
ŠKIS
18. 09. 2019 19.36
+5
kdo je odgovoren se ve jaz nisem
ina5785
18. 09. 2019 18.49
+1
Ojoj, KDO preiskuje to?? ga.Jelka GODEC???? Daleč smo prišli, da koruptivni preiskujejo koruptivne!!!!!
Levcekk
18. 09. 2019 18.42
+2
Ce si mali clovek in naperjen proti mafijski drzavi in lopovskim elita ala Jankovic,Jansa itd..te lahko namerno zdravniki oz.zdravstvo zasustra ali likvidira,ker pri nam se tko nikomur nic ne zgodi samo politicne povezave moras imeti.
Vzemi si
19. 09. 2019 18.30
+1
Ja, prepricana sem, da je tako! Jaz sem zagotovo ena od teh- " zasustranih "! Denarja nimam, da bi sla u tujino: prevec sem sinfala.....
gusar.
18. 09. 2019 18.23
+4
Ja kdo je kriv?? Kučan in komunajzarji, menda se ve kdo je kriv za vse...
RibicTine
18. 09. 2019 17.56
+4
Levaki, ki nam vladajo že 75 let, z 5 leti premora!! V teh 70 letih so z zdravstva pokradli ogromno denarja!!
helter skelter
18. 09. 2019 17.00
+8
"Kdo je odgovoren za to, da program otroške kardiologije ne deluje kakovostno in varno?" - Kriva je UDBOMAFIJA, ki letno iz zdravstva počrpa ca. 400.000.000 EUR .... 24 ur, zakaj ne objavite članka, kako UKC Lj toži dr. Blaža Mrevljeta za 100.000 EUR ... Človek je poleg dr. Marka Noča najzaslužnejši, da so se, vsaj začasno, znižale cene žilnih opornic na raven cen EU. Prej smo plačevali x8 .... In zdaj ga klinični center, namesto da bi ga nagradil - TOŽI za 100.000 eur, ker da je povedal, kako mafija izrablja nabave v zdravstvu ... In kdo je podpisnik pod tožbo .... Zdajšnji minister v Vladi marjana Šarca - Šabeder ... Dokaz, da je Marjan Šarec in njegova ekipa le lutka v rokah mafije ...
Vzemi si
19. 09. 2019 18.35
+1
Krivi smo pa sami- se to kar pisemo- je KONTROLIRANO! SAJ SMO DALI VSE PODATKE, DA LAHKO KOMENTIRAMO! AL JE TEZKO NAJTI IP NASLOV! TAKO JE TO- VSE, PRAV VSE NADZOROVANO! NAJ MI EN POVE- TUKAJ- CE IMA TEZAVE- TAKE, KI SE DRUGIM NE DOGAJAJO! PREPRICANA SEM, DA VSEM! IN ZDAJ, KO SEM TO NAPISALA- BOM SE BOLJ "DRKANA"!