V.d. direktorja pravne fakultete in diplomatske akademije (PFDA) Boštjan J. Turk trdi, da ministrstvo za zunanje zadeve ne sodeluje pri ustanavljanju diplomatske akademije in da od ministrstva pa tudi ni prejela nobenih finančnih sredstev.
Za izvajanje prihodnjega pedagoškega procesa je predvidenih 43 habilitiranih visokošolskih učiteljev, pravi Turk. Študijski programi se bodo izvajali in financirali samostojno iz šolnin, ki bodo primerljive s šolninami na ljubljanski in mariborski univerzi. Fakulteta bo tudi subvencionirala vpisnine svojim študentom in pedagoškim delavcem in raziskovalcem.
Primer naj bi kazal sum zlorabe javne funkcije
Kot je znano, so mediji poročali, da je zunanje ministrstvo s Fakulteto za družbene vede prekinilo sporazum o izvajanju specialističnega študija mednarodnih odnosov, zunanji minister Dimitrij Rupel pa naj bi že naslednji dan po odpovedi podpisal sporazum s PFDA. Minister naj bi na tej zasebni šoli v polnem delovnem razmerju poučeval tudi sam. Mladina, ki je o tem pisala prva, je menila, da tovrstno ustanavljanje, financiranje in samozaposlovanje ni le etično sporno, ampak meji tudi na korupcijo.
Po mnenju direktorja urada za preprečevanje korupcije Boštjana Penka pa primer "kaže na sum zlorabe javne funkcije za zasebni interes". Ministrstvo namreč po njegovih besedah zagotavlja materialne pogoje, istočasno pa je minister istega ministrstva predviden za predavatelja.