Slovensko veleposlaništvo v ZDA je po besedah premierja Janeza Janše dobila naročilo, da se pozanima za pogoje, pod katerimi bi se dalo slovensko letalo falcon 2000EX pridobiti nazaj nekoliko pred rokom. Slovenija bo namreč letalo potrebovala v času priprav in predsedovanja EU. "Iščemo najcenejšo varianto, da bi zadovoljili te potrebe, ki se jim ni možno izogniti," je na današnji novinarski konferenci pojasnil premier.
Vsa dosedanja povpraševanja so pokazala, da letalo enakega ali celo slabšega ranga ni mogoče najeti za ceno, ki jo Slovenija dobi od oddaje lastnega letala, je dejal Janša. "Zato sedaj iščemo najugodnejšo varianto in izbrali bomo tisto, ki bo najbolj ekonomska," pravi Janša.
"Če se bo pokazalo, da je cenejše najeti tuje letalo, ga bomo najeli. Če se bo pokazalo, da je cenejše predčasno pridobiti nazaj lastno letalo - ki je bilo oddano prepoceni - bomo storili to," je dejal premier. Za sedaj po besedah premierja še nimajo elementov za to odločitev, se jim pa tudi ne mudi, saj ga bodo potrebovali šele od spomladi prihodnje leto.
Sicer pa so današnje Finance pisale, da je premier Janša ministru za zunanje zadeve Dimitriju Ruplu naročil, da se v New Yorku, kjer je bil minister na zasedanju OZN, sestane z zakupnikom znamenitega vladnega falcona ter se dogovori za odkup letala. Rupel na bi se na srečanju s predstavnikom Genmarja in zakupnikom falcona 2000EX Petrom Georgiopoulosom pogovarjal o stroških, ki jih je država pripravljena plačati zaradi predčasne odpovedi zakupa letala.
Pogodba sicer pravi, da slovenska vlada od ameriškega ladjarja falcona ne more zahtevati, lahko se z zdajšnjim zakupnikom le dogovori za plačilo razlike. Vlada pa naj bi bila pripravljena plačati več milijonov dolarjev kot razliko v najemu za Genmarjevo drugo letalo. Zakup falcona je sicer na polovici zakupnega termina, ki se izteče februarja 2008, drugi termin pa se izteče čez sedem let in pol.
Če bi vlada newyorškemu ladjarju grškega rodu ponudila nadomestilo za 30 mesecev, bi to znašalo 1,5 milijona dolarjev oziroma dobrih 280 milijonov tolarjev (razlika 50 tisoč dolarjev med mesečnim zakupom falcona (125 tisoč dolarjev oziroma 23,5 milijona tolarjev) in ceno na trgu). Če bi zakupnik želel letalo obdržati tudi do konca drugega roka zakupne pogodbe, pa bi znesek narasel na 4,5 milijona dolarjev (skoraj 850 milijonov tolarjev), ugotavljajo v Financah.
Tiskovni predstavnik vlade Valentin Hajdinjak je sicer za 24ur.com potrdil, da vlada ni obravnavala in sprejela nobenega sklepa o predčasni odpovedi zakupa falcona. Na ministrstvu za zunanje zadeve pa so v službi za stike z javnostjo potrdili, da se je minister Rupel srečal z zakupnikom letala, saj se je želel seznaniti s stanjem letala, ki je last Republike Slovenije.
Falcon razburjal vlado
Vlada je že leta 2004 seznanila s poročilom, ki je predvidevalo možnost, da bi pogodbo po kateri je letalo dala v najem, preklicala. Obrambni minister Karl Erjavec je takrat sicer dejal, da bo odločitev morala sprejeti vlada, a njegovo osebno mnenje je, "če pogodba omogoča, potem sem jaz vsekakor za to, da se letalo vzame iz najema, da ga pač uporabljamo za potrebe vlade."
Kako nevarno je odpiranje zgodbe z vladnim letalom, bi lahko več povedal zdaj že nekdanji predsednik vlade Anton Rop, ki je s pogrevanjem zgodbe o letalu vzel celotno zadevo nase, čeprav odločitev pri kateri je sodeloval kot finančni minister, ni bila njegova.
Prejšnja vlada se je dolgo časa spopadala z očitki o nakupu vladnega letala, ki je slovenske davkoplačevalce stalo kar 28 milijonov dolarjev. Nekdanji finančni minister Dušan Mramor je bil ob oddaji falcona zadovoljen. Takrat je dejal, da je vlada z oddajo sklenila dober posel, s katerim naj bi, kot so prepričevali javnost, celo zaslužili.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.