Avstrijski in švicarski člani gibanja Falun Gong, ki se je po svetu začela širiti iz Kitajske, so danes v Ljubljani na novinarski konferenci slovensko javnost in medije opozorili na grobo kršenje človekovih pravic nad pripadniki sekte na Kitajskem. Meditacijsko gibanje Falun Gong po njihovem mnenju promovira resnico, toleranco in sočutje, zaradi česar je ustanovitelj gibanja Li Hongzhi letos nominiran tudi za Nobelovo nagrado za mir. Gibanje Falun Gong v Sloveniji sicer ni razširjeno, redki pripadniki pa se meditacij in vaj udeležujejo v tujini.
Gibanje Falun Gong, ki ima po svetu med 70 in 100 milijoni pripadnikov, je na Kitajskem prepovedano od leta 1999. V tem času so v delovna taborišča in psihiatrične bolnišnice odpeljanih več kot 100 000 pripadnikov, najmanj 278 ljudi pa naj bi umrlo zaradi mučenja kitajske policije, so opozorili člani gibanja. Zaradi okrepljenega nasilja nad pripadniki gibanja na Kitajskem, kjer je samo v zadnjih dveh mesecih v zaporih umrlo več kot 50 ljudi, so člani gibanja pozvali svetovno javnost, naj ukrepa.
Tradicionalno kitajsko metodo za razvijanje telesa in duha, ki jo promovira Falun Gong, je leta 1992 na Kitajskem začel uvajati Li Hongzhi. Gibanje se je v nekaj letih razširilo v več kot 40 držav po vsem svetu. Kljub temu, da je Falun Gong nepolitičen in miren meditacijski ritual, je pojav tako številčnega gibanja vznemiril kitajske oblasti, ki so julija 1999 Falun Gong in njihovo javno delovanje prepovedale.