Vsako leto v večjih mestih Slovenije policija obravnava med 400 in 500 vsiljivih beračenj. Mnoge med njimi izženejo iz države. Največ izgnanih beračev prihaja iz Romunije, Bolgarije in Slovaške.
Med berači so žal tudi prevaranti, ki v beračenju vidijo dober zaslužek, in takšni, ki denar pobirajo pod pretvezo humanitarnosti. In mimoidoči na ljubljanskih ulicah sami priznavajo, da svoj denar raje dajo tistim, ki se jim zaradi invalidnosti ali bolezni smilijo.
Ekipa oddaje 24UR INŠPEKTOR, novinarka Maja Roš Kanellopulos in snemalec Edi Sep, sta v obsežni raziskovalni akciji spremljala berače na ljubljanskih ulicah. Za nekatere sta ugotovila, da so med seboj povezani, dobro organizirani, razvažajo jih tudi z avtomobili, nekateri stanujejo v isti hiši. Nekateri med njimi se izdajajo za invalide, močno šepajo in zato vzbujajo sočutje, da jim ljudje dajo denar. Tako tudi mlad fant, ki pa – kot lahko vidite na posnetku zgoraj – v resnici ni invalid. Kamera je posnela njegovo hudo šepanje in kasneje, kako je povsem normalno "shodil".
Ekipa rubrike 24UR INŠPEKTOR bo jutri v oddaji 24UR obravnavala prisilno in organizirano beračenje. Poznati morate namreč širši kontekst – tudi tisti, ki kot prevaranti pridobivajo denar od vas, so največkrat v to tako ali drugače prisiljeni. In še enkrat opozorilo: niso vsi, ki vas na ulici prosijo za denar, prevaranti. Zato jutri ne zamudite rubrike 24UR INŠPEKTOR.
KOMENTARJI (242)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.