Glavni odbor sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije (Fides) se je na svoji seji 15. februarja 2011 seznanil s poročili sindikalnih zaupnikov o organizaciji nujne medicinske pomoči v javnih zavodih po 1. januarju 2011. Takrat je namreč stopila v veljavo določba novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju, po kateri se delo v dežurstvu plačuje po tako imenovanem dežurnem delovnem mestu, večina dodatkov (nočni, nedeljski in praznični) pa se prepolovi.
V poročilu so ugotovili, da so javni zavodi januarja letos množično kršili drugo alinejo 1. točke sporazuma med ministrstvom in Fidesom, ki je bil podpisan 8. septembra lani, in določa, da se zdravnika lahko razporedi na delovno mesto, plačano po t. i. dežurnem mestu, le z njegovim pisnim soglasjem.
Podatki sindikalnih zaupnikov kažejo, da so bili zdravniki v številnih zavodih za opravljanje nujne medicinske pomoči plačani januarja 2011 po t. i. dežurnem delovnem mestu večinoma brez njihovega pisnega soglasja.
Fides poudarja, da gre pri tem za očitno in bistveno kršitev sporazuma. Da je do tako množičnih kršitev prišlo, sta po mnenju Fidesa odgovorna zlasti ministrstvo za zdravje in ministrstvo za javno upravo, ob njuni pomoči pa tudi sama vodstva zdravstvenih zavodov in njihovih združenj.
Fides je ministrstvo za zdravje seznanil z množičnimi kršitvami podpisanega sporazuma. Na ministrstvu so jim zagotovili, da v skladu s podpisanim sporazumom ne vršijo nobenega pritiska na direktorje glede razvrščanja zdravnikov na dežurna delovna mesta.
Če se bodo kršitve nadaljevale, bodo stavkali
Enota Fidesa v UKC Maribor ob naslednjem izplačilnem dnevu napoveduje stavko v obliki popolne prekinitve dela zdravnikov, če vodstvo ne bo prenehalo prerazporejati zdravnike na dežurno delovno mesto proti njihovi volji. Podobni odzivi prihajajo tudi od drugod, tako da stavko utegnejo napovedati tudi druge enote sindikata.
Ministrstvo očitke zavrača
Zdravniki bodo še naprej plačani tako kot prej, če bo njihova obremenitev nad 60 odstotkov tiste v primerjavi z rednim delom. Če pa bo obremenitev manjša, bo tudi plačilo nižje, pa je v izjavi za medije dejal državni sekretar na ministrstvu za zdravje Ivan Eržen. "Na tistih deloviščih, kjer so obremenitve manjše od 60 odstotkov, se opravlja dežurna služba, ki je po spremembi plačnega zakona slabše vrednotena," je poudaril Eržen.
Na navedbe zdravnikov, da niso dobili v podpis aneksov k pogodbi o zaposlitvi, s katerimi bi se določil drugačen način dela, Eržen odgovarja, da tak aneks po pojasnilih ministrstva za javno upravo ni potreben. "Seveda pa lahko v dodatku k pogodbi opredelijo, da dela delavec tudi dežurno službo in da je v tem primeru pač takšno plačilo. Ni pa potrebe za aneks k pogodbi," je zatrdil Eržen.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.