Slovenija

Fides: Zdravniki dežurali brez privoljenja

Ljubljana, 18. 02. 2011 14.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Fides trdi, da so bili zdravniki v številnih zavodih razporejeni na dežurno delovno mesto brez njihovega soglasja. Gre za kršitev sporazuma, zato zdravniki v nekaterih zavodih grozijo s stavko, če se zadeve ne uredijo.

Glavni odbor sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije (Fides) se je na svoji seji 15. februarja 2011 seznanil s poročili sindikalnih zaupnikov o organizaciji nujne medicinske pomoči v javnih zavodih po 1. januarju 2011. Takrat je namreč stopila v veljavo določba novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju, po kateri se delo v dežurstvu plačuje po tako imenovanem dežurnem delovnem mestu, večina dodatkov (nočni, nedeljski in praznični) pa se prepolovi.

Fides poziva ministrstvo in javne zavode, naj nemudoma uresničijo vse točke sporazuma glede dežurstev.
Fides poziva ministrstvo in javne zavode, naj nemudoma uresničijo vse točke sporazuma glede dežurstev. FOTO: Blaž Garbajs

V poročilu so ugotovili, da so javni zavodi januarja letos množično kršili drugo alinejo 1. točke sporazuma med ministrstvom in Fidesom, ki je bil podpisan 8. septembra lani, in določa, da se zdravnika lahko razporedi na delovno mesto, plačano po t. i. dežurnem mestu, le z njegovim pisnim soglasjem.

Podatki sindikalnih zaupnikov kažejo, da so bili zdravniki v številnih zavodih za opravljanje nujne medicinske pomoči plačani januarja 2011 po t. i. dežurnem delovnem mestu večinoma brez njihovega pisnega soglasja.

Fides je zdravnikom, ki so bili oškodovani, poslal obrazec, na podlagi katerega imajo znova možnost vložiti nesoglasje za kakršno koli nadurno delo, ki presega zakonske omejitve.

Fides poudarja, da gre pri tem za očitno in bistveno kršitev sporazuma. Da je do tako množičnih kršitev prišlo, sta po mnenju Fidesa odgovorna zlasti ministrstvo za zdravje in ministrstvo za javno upravo, ob njuni pomoči pa tudi sama vodstva zdravstvenih zavodov in njihovih združenj.

Fides je ministrstvo za zdravje seznanil z množičnimi kršitvami podpisanega sporazuma. Na ministrstvu so jim zagotovili, da v skladu s podpisanim sporazumom ne vršijo nobenega pritiska na direktorje glede razvrščanja zdravnikov na dežurna delovna mesta.

Če se bodo kršitve nadaljevale, bodo stavkali

Ministrstvo trdi, da dežurstva ne bodo potrebna, če bo obremenitev zdravnikov nad 60 odstotkov tiste v primerjavi z rednim delom.
Ministrstvo trdi, da dežurstva ne bodo potrebna, če bo obremenitev zdravnikov nad 60 odstotkov tiste v primerjavi z rednim delom. FOTO: Reuters

Enota Fidesa v UKC Maribor ob naslednjem izplačilnem dnevu napoveduje stavko v obliki popolne prekinitve dela zdravnikov, če vodstvo ne bo prenehalo prerazporejati zdravnike na dežurno delovno mesto proti njihovi volji. Podobni odzivi prihajajo tudi od drugod, tako da stavko utegnejo napovedati tudi druge enote sindikata.

Ministrstvo očitke zavrača

Zdravniki bodo še naprej plačani tako kot prej, če bo njihova obremenitev nad 60 odstotkov tiste v primerjavi z rednim delom. Če pa bo obremenitev manjša, bo tudi plačilo nižje, pa je v izjavi za medije dejal državni sekretar na ministrstvu za zdravje Ivan Eržen. "Na tistih deloviščih, kjer so obremenitve manjše od 60 odstotkov, se opravlja dežurna služba, ki je po spremembi plačnega zakona slabše vrednotena," je poudaril Eržen.

Na eni strani smo dosegli, da so obremenitve bolj enakomerne, na drugi strani pa prihranek, za katerega si bomo prizadevali, da ostane za obravnavo bolnikov. Zagotovo bomo dosegli prihranek, ki je bil napovedan ob spremembi zakona, to pa je 12 milijonov evrov. Ivan Eržen, ministrstvo za zdravje

Na navedbe zdravnikov, da niso dobili v podpis aneksov k pogodbi o zaposlitvi, s katerimi bi se določil drugačen način dela, Eržen odgovarja, da tak aneks po pojasnilih ministrstva za javno upravo ni potreben. "Seveda pa lahko v dodatku k pogodbi opredelijo, da dela delavec tudi dežurno službo in da je v tem primeru pač takšno plačilo. Ni pa potrebe za aneks k pogodbi," je zatrdil Eržen.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (34)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Javoje
25. 02. 2011 18.32
Tonček Balonček: zakaj pa podatki ne bi držali? A so kje kakšni drugačni? Dokler jih ne vidim... A mislite, da dr. Keber laže? Tišina je bila potem, ko jih je objavil ... tišina (hudič, ko resnica - podatki boli(jo)?)
Tonček Balonček
21. 02. 2011 09.18
BobbyMcGee, tvoji najbolj sveži podatki o avstrijskih tarifah so iz Dnevnika od sobote 04.09.2010!! Seveda ne držijo. Priporočam ti, da v roke vzameš kakšno plačilno listo zdravnika specialista in/ali specializanta in en kalkulator ter si izračunaš točne (nižje) zneske! Novinarji stalno operirajo z nekimi podatki, ki so popolnoma brez zveze. Ali naj ti skopiram eno plačilno listo za januar in se boš lahko pomiril?
Tonček Balonček
21. 02. 2011 09.03
Ja zato pa iz Gradca hodijo dežurat v Maribor, iz Celovca pa na Jesenice. Zakaj bi za 300 EUR dežural tam, če lahko za 600 na Jesenicah! Ha, ha, ha! VAvstriji imajo medicinske sestre takšne plače kot pri nas zdravniki! En moj kolega s eje lani upokojil, 12 let je delal v Avstriji, dvajset pa v Sloveniji. Avstrijski del penzije je več kot še enkrat večji od slovenskega! K nam prihajajo delat zdravniki le z Vzhoda, ap še ti gredo kasneje na Zahod. Ne vem zakaj bi zdravnik na terenu kasiral manj kot tisti, kis eukvarja z avtovleko. Naj za vikend dežurstvo dobi toliko kot natakar, ki v nedeljo streže e na Planšarskem jezeru? Treba je preprećiti anomalije, d aso zdravniki plačani naenkrat za več dežurstev, kot d abi bil kdo hkrati dežurni policist, gasilec, vremenar in še kaj! In teh anomalij ne mešajte z netto urnimi postavkami dežurnih ur. Vprašajte se, koliko vam zaračunanajo nedeljske intervencije pti mestnem vodovodu in kanalizaciji! Meni ej zadnjič avtovleka izvlekla avto iz blata, z navadnim džipom in zajlo. Zamudil s eje uro in pol etr računal 200 EUR. A eno uro pri frirezju za 100 EUR je pa v redu? Pa saj že duhovnik za mašo dobi več kot dežurni zdravnik na uro!
Javoje
19. 02. 2011 23.30
B23: - verjetno, vendar na osnovi podatkov. V šolstvu je verjetno največji problem Univerza, ki je po lastni volji postala dom "večnih študentov", ker jim podeljuje status, tudi če ne študirajo oz. redno opravljajo študijskih obveznosti.
B23
19. 02. 2011 20.56
BobbyMcGee Tudi glede dobusta in delovnega časa v šolstvu bi lahko še kako debatirali.
Javoje
19. 02. 2011 20.53
Zakaj nastanejo čakalne vrste? Seveda, cene storitev javnega zdravstva so administrativno določene in pogosto višje kot v Avstriji in Italiji. Koliko stane CT v Trstu? Nihče ne dela sistematičnih primerjav, ker bi se verjetno pokazalo, kako dezorganizirano in stroškovno potratno je slovensko javno zdravstvo. Zato zavarovanci v obveznem zavarovanju ne moremo ZZZS-ju plačati toliko prispevkov, da bi bilo zbranih sredstev dovolj, da bi ZZZS lahko plačal vse potrebne storitve. (Tu so še namišljeni bolniki, odkar se je bistroumno ukinilaparticipacija.) In ZZZS plača toliko storitev, kot jih lahko. Izvajalci (ZD in bolnice) - potem malo delajo v svojo škodo (pač narejenega ne dobijo plačano in na koncu izgubo zdravstvenih domov in bolnic pokrijemo davkoplačevalci na drugačen način), malo pa skrbijo za to, da smo čakajoči pacienti ustrezno obveščeni, kje se lahko zadeva "popoldan uredi". In pacienti postanemo potrošniki, gremo na trg in pri s.p.-jih plačamo, kolikor je pač treba iz svojega žepa. In sedaj pride minister Marušič in pravi, da bo ta krasno deljujoči sistem - groza - reformiral!
Javoje
19. 02. 2011 20.42
Glede dopusta: govorim o tistih (in ni jih 10 ali 20, ampak več v celem sistemu), ki 55 in več dni plačanega dopusta dejansko izkoristijo. Torej - se strinjate, da bi bilo število dni dopusta v zdravstvu uskladiti številu dni dopusta v preostalem javnem sektorju, ali ne?
Javoje
19. 02. 2011 20.36
Glede "policaja pokličejo v drugo upravo": A tako, da z njim sklenejo podjemno pogodbo ali pa kar tapravo z njim kot s.p. - jem?
Javoje
19. 02. 2011 20.33
Glede obveznega ćlanstva v zbornici je pa sprenevedanje že neokusno. To je zbornica zdravnikov, zdravniki so jo ustanovili, zakonodajo, ki jo je uveljavila podprli. Pa ne da je FIDES obveznemu članstvu kadarkoli nasprotoval? Ta FIDES, ki je pred par meseci s stavko spravil Vlado na kolena? Menda ne boste trdili, da so zdravnikom obvezno članstvo podtaknili "politiki"? Kdo pa so bili ministri za zdravje, če ne zdravniki, kdo so bili državni sekretarji, če ne zdravniki ... in enega še nisem slišal reči, da je treba obvezno članstvo ukiniti, niti enega! Če bi "slovensko zdravništvo" oz. FIDES dejansko hotel uveljaviti neobvezno članstvo, bi bilo to urejeno mimogrede v nekaj mesecih. Sicer pa počakajmo mi "samoplačniki" na otvoritev novih prostorov, da to vidimo na TV - velikost, opremo in vse kar spada zraven v teh hudih časih za marsikoga. Ko obrtniki odpuščajo delavce, ko ni za prispevke v marsikaterem podjetju ....
Javoje
19. 02. 2011 20.20
Najprej glede plač: ja od kod naenkrat pa ravno mehaniki za primerjavo? So plačila avstrijskih zdravnikov "neprimerna" za primerjavo? Čudno, pa tako radi se primerjamo s stanovskimi "kolegi" v tujini - zdaj pa naenkrat ne? (Dobro izmikanje argumentu (preusmerjanje pozornosti oz. teme s pomočjo napačne primerjave). Le kako za vraga, da avstrijski sindikat zdranikov še ni organiziral stavke, če so dežurstva tako plačana, kot piše? Glede cen zasebnih ordinacij - ja saj zato je pa treba javno zdravstvo "organizirati" tako, da: - je posla v zasebnih ordinacijah čim več (torej naj bo javno zdravstvo ustvarjalec vrst - nič izboljšav organizacije, nič dviga produktivnosti, nič nagrajevanja najboljših na račun najslabših ...); - in "bog obvaruj" pred konkurenčno klavzulo. Ta bi preprečila hkrati hoditi v službo v javnem zdravstvu (plača po uri, ne po opravljenem delu) in delati v zasebnem (plača po opravljenem delu). Zdaj pa pa pride ta minister, ki hoče vse to pokvariti z reformo... Ja, FIDES je moral poslati signal ministru - čas tega zgoraj opisanega ukrepa FIDES-a morda ni naključje. O zavisti - ni je. Problem je sedenje na dveh stolih. Kdor hoče na trg z zdravstvenimi storitvani - naj gre z vso pravico. Ampak, naj se poslovi od javnega zdravstva in na trgu preživi v konkurenci s kakovostjo svojih storitev. Pa davke naj ne pozabi plačati, pa računov izstavljati, na dopustu naj bo kolikor želi in tudi na seminarjih naj preživi toliko časa, kolikor hoče - saj si bo vse sam plačal. Nihče ne bo zavisten, če bo tako.
Iceclimber
19. 02. 2011 16.45
1060 € za 24 ur znaša na uro 44€. Avtomehanična ura znaša 40€. Še kakšen komentar. Pa če se ti zdi 44 € na uro veliko te morem razočarat. V zasebnih ambulantah plačaš za 15 minutni pregled 70 €. Torej na uro zaslužiš 280€. Tu se šele začne zavist. :)
Iceclimber
19. 02. 2011 16.31
Plače so se povišale zaradi dogovorjene uskladitve. In kaj je tu sporno? UKC ni privatna ustanova. Ne mešat jabolk in hrušk. Tudi policaja, če ga rabijo pokličejo v drugo upravo. A sedaj to pomeni da PU Ljuljana predstavlja konkurenco PU Celje? Kakolahko sodniki delujejo po raznih pravnih pisarnah pa to ni sporno? Ali pa predavajo naokoli. A se sploh ve zakaj so čakalne vrste in zakaj nastanejo? To se mi naj prosim razloži, če se ve. In kdo je kriv za njih. Pa ali sploh vemo zakaj imajo bolnice izgubo? Da vidim kako se res spoznamo na ta vprašanja. Saj vidimo, koliko vpliva imajo zdravniki na zbornico, se je videli pri zadnji rušitvi predsednice te zbornice. Obvezno članstvo pa vemo kdo predpisuje in uzakonja v tej državi. Podobno je bilo z gospodarsko zbornico. Še enkrat glede dopusta. UKC je kadrovsko bolje založen kot druge bolnice. V drugih bolnicah je manj zdravnikov in zaradi tega ne morejo izkoristiti dopusta. Če imaš 30% ali večji primankljaj na določenih oddelkih, kako pa boš izoristil cel dopust, ki ti pripada. Na papirju ga res lahko imaš 55 dni, samo kaj ko ga ne moreš izkoristit. Jaz ne vem kdo joče glede dežurstev. dokler bodo vredu plačane se nobeden ne bo jokal in pritoževal.
Javoje
19. 02. 2011 16.22
Če smo že pri plačah in predvsem dežurstvih: Tole se da najti javno objavljeno na spletu, avtor je dr. Keber, objava 4.9. v časopisu Dnevnik: " Povsem svež podatek iz Avstrije: plačilo za 16-urno dežurstvo na delavnik znaša v AKH 150 evrov, za 24-urno dežurstvo na nedeljo pa 300 evrov neto in je za vse zdravnike enako. V nekaterih bolnišnicah v Avstriji prva štiri dežurstva v mesecu sploh ne plačajo; podobno pravilo velja tudi v nekaterih drugih evropskih državah. Plačilo specializantu v četrtem letu za 16-urno dežurstvo znaša v ljubljanskem UKC 330 evrov, za 24-urno nedeljsko dežurstvo pa 650 evrov neto. Do najvišjega 57. razreda naraste na 540 evrov za 17-urno dežurstvo oziroma 1060 evrov neto za 24-urno nedeljsko dežurstvo." Komentar Iceclimber?
Javoje
19. 02. 2011 16.00
Iceclimber: takole le bilo septembra 2008 objavljeno javno o dvigu plač: "Septembra izplačane plače v zdravstvenih zavodih so bile v povprečju za dobrih 17 odstotkov višje kot mesec pred tem. Najbolj, kar za 42,8 odstotka, so se povišale zdravnikom in zobozdravnikom v bolnišnicah" Kje so tukaj medicinske sestre kot glavni razlog povečanja mase plač?
Javoje
19. 02. 2011 15.53
Iceklimber: - po vaši logiki bi lahko tudi sodniki imeli popoldan odprt s.p. (za "svetovanje" na področju obrambe obtoženih?). - zakaj zdravniki hočejo po vsej sili delati še v drugi bolnici? Pri ostalih zaposlenih je namreč tako, da so pri enem delodajalcu izkoriščeni polno in druge službe ne zmorejo, ker so večinoma preprosto utrujeni tam okoli pete ure popoldan, ko se dandanes konča delovni dan za mnoge. Aja, premalo je zdravnikov...(po "naključju")...in sedaj se morajo nekateri "žrtvovati". Verjamem, da je sedaj res tako,ampak - "stroka" je v državi vzpostavila tak sistem - medicinska seveda. Poleg tega - saj so bii ministri za zdravje do zdaj zdravniki, mar ne? Pa ne nazadnje "nobena zdravstvena reforma se ne bo zgodila mimo volje zdravnikov" lahko kdaj slišimo slovenski davkoplačevalci - samoplačniki v zasebnih zdravstvenih ustanovah). - če imajo s.p. - seveda imajo do tega pravico - ampak zakaj so istočasno še lojalno zaposleni v javnemu zdravstvu, ki jim omogoča izobraževanje, daje celo do 60 dni plačanega dopusta letno, jih plačuje po urah prisotnosti (ne po dejansko opravljenem delu), jim plačuje prispevke...? - kakšno konkurenco predstavljajo UKC, če delajo v Murski soboti? Če bi bil UKC vaša privatna ustanova (torej bi delali z vašim lastnim denarjem), bi vam bilo povsem jasno, da vaša redno zaposlena delovna sila ne bo delala pri drugem delodajalcu. Predvsem zato, ker bi pri vas morala delati tako dobro in tako dolgo vsak dan, da bi dodatnega dela ne zmogla drugje. Poleg tega pa še zaradi vseh drugih razlogov, zaradi katerih so v večini drugih zahtevnih poklicev uvedene konkurenčne klavzule. In če bi želel kdo v hipotetično "vašem" zasebnem UKC, bi mu to pač omogočili v vašem UKC (saj ste že slišali za "čakalne vrste") in ne v Murski soboti. "se zaposluje diplomirane medicinske sestre" = jih v zdrastvu zaposlujete. Tak sistem je razvila in uveljavila slovenska medicinska stroka. Ampak, masa plač se leta 2008 morda le ni dvignila zaradi medcinskih sester...je še kak drug vzrok? - dosti bi se jih izpisalo iz Zdravniške zbornice - pa ne da nimajo zdravniki v tej državi niti toliko vpliva, da bi odpravili obvezno članstvo v lastni zbornici? Menda ne mislite, da bo to kdo verjel ? Če prav vem, v kaj tako obveznega zdravnikov niti v socializmu niso spravili. - vsak se je imel pravico vpisati na MF. Drži. Ampak v vsaki generaciji slovenskih maturantov je bilo v zadnjih 20 letih verjetno vsako leto kakšnih 30 takih, ki bi bili sposobni doštudirati na MF. 20 let x 30 diplomantov = 600 zdravnikov. Pa niso mogli, zaradi omejenega vpisa. Zdaj pa takšen jok in stok, ko je treba delati in dežurati dneve in noči, ker je "zdravnikov premalo". Izkoristek dopustov v UKC - kako naj pa to razumem? Ja, 55 dni plačanega dopusta je pač 55 dni in konec. Glede na število zaposlenih zdravnikov v UKC predstavljajo kar lep del vseh zdravnikov v državi. Hočete reči, da v drugih bolnicah imajo pa bistveno manj dopusta? Mislim, da ne - če za vse velja ista kolektivna pogodba - ? Konkurenčna klavzula - seveda stane, kaj pa drugega. "Kdo me bo omejeval pri delu" - vaš delodajalec, tako kot pilote na primer. Ali si predstavljate, da bi Adria dovolila, da po koncu delovnega dneva njihov pilot še malo "odleti" za Lufthanso? Zasebniki konkurenca - seveda ne. Sistem je bolj prefinjen - dokler so v javnem zdravstvu čakalne vrste, se pacienti/zavarovanci na najboljši možni način "preusmerjajo" na tržišče zasebnih s.p.-jev! In morda je ta s.p. isti zdravnik kot v javni ustanovi (ali pa kolega). Ta s.p. storitev samoplačnika zaračuna in pacient/zavarovanec se s tem spremeni v POTROŠNIKA. Torej imamo trg (kako grozno je to priznati - zdravje menda ne sme postati tržna dobrina)in pacienti so del "tržišča".
Tonček Balonček
19. 02. 2011 14.23
Konkurenčnoi klavzulo mora delodajalec pač plačati, ni zastonj! Pa saj ne gre za podjetja,m lepo vas prosim! Kdo me bo omejeval pri delu, saj nisem manager, a pacienti so trežišče, zasebniki pa konkurenca, pa saj se javno zdravstvo utaplja v delu, vrstah itd., kakšna konkurenca, to je abotno!! Bobby, zakaj nisi zdravnik, a ji te kaj žal? Zaslužil bi skoraj toliko, kot če bi bil tekstopisec oglasov za pralne praške!
Iceclimber
19. 02. 2011 13.13
BobbyMcGee A se sploh ve zakaj imajo zdravniki odprt s.p.. Preprosto zato, ker po veljavni zakonodaji ne smeš imeti več kot določeno število delovnih ur in ne moreš biti zaposlen pri dveh delodajalcih za polni ali skrajšan delovnik. Zato so si morali odpreti s.p., da lahko delajo tudi v drugi bolnici. Če ne bi bilo takšnih, ki se jim to da bi šele bilo porazno stanje v zdravstvu. In to nima veze z nobeno konkurenčno klavzulo. Saj kakšno konukrenco in nelojalnost pa predstavljajo naprimer UKC-ju, če delajo tudi v bolnišnici v MS. Izkoristek dopustov v UKC, kjer so bolj zapolnjena delovna mesta je različen kot pa v eni regionalni bolnici, kjer komaj zagotovijo dovolj zdravnikov za normalni potek dela. Masa za plače v zdravstvu pa se bo povečevala že zaradi idiotskega sistema, kjer se zaposluje diplomirane sestre na mesto kjer ga je do sedaj brez problemov zasedla srednja sestra. In tu so velike razlike v plačah. Glede zdravniške zbornice pa je tako. Dosti bi se jih izpisalo, pa se ne morejo, ker je obvezno članstvo. "...bi lahko skoraj rekel da smo "Herrenvolk"." Glede tega pa sploh nima smisla odgovarjat. Skoraj vsak je imel možnost vpisa na MF, saj vemo kakšne kriterije je treba doseči za vpis. Pač so malo višji kot za kakšen FDV ali FF.
Javoje
19. 02. 2011 12.44
A naj dodam še zadevo okoli konkurenčne klavzule? Ta je običajna v vseh ostalih dejavnostih. Skrajni čas je, da se uvede v zdravstvo. Pošteno delati 8 ali 10 ur na dan in biti lojalen je mogoče le do enega delodajalca. Drugače - vsak lahko ustanovi svoje podjetje in ponudi storitve na trgu - samo za "higijeno" je treba pa poskrbeti: v tem primeru potrgati vse povezave z javnim zdravstvom. Spet nekaj (konkurenčna klavzula), ki naj velja za vse, le za izbrane ne? Tako kot pri dopustih - v zdravstvu do 60 dni (ekstremi, povprečje pa veretno nad 40), vsem ostalim pa okoli 27 dni. Kako ste že napisali: "...bi lahko skoraj rekel da smo "Herrenvolk"."
Javoje
19. 02. 2011 12.36
Iceclimber: Da, res imam spoštovanja vredne strokovnjake, ki so najverjetneje premalo plačani. Ampak - dr. Arnež je "ušel" iz tega slovenskega zdravstva, proti reformam katerega je vedno odpor, ker bi prizadele povprečneže in podpovprečneže. Kolikor vem, števlilke o vpisu na študij medicine tega prav prav omembe vredno ne potrjujejo - številke o pomanjkanju zdravnikov pa niti približno ne! Ja, pa ne da so zdravnikom "vsilili" toliko dopusta? Kako ga ne izkoristijo, če pa javno objavljeni podatki govorijo drugače - poguglajte pa boste videli članke in podatke o odsotnosti ter številu izkoriščenih dni dopusta zdravnikov v UKC? Zavajate. - "so jim dali namesto povečanja plač" - ja, kako to mislite "namesto"? Kaj pa je plačan (!) dopust v trajanju 55 ali 60 dni (namesto običajnih cca. 27 dni navadnega smrtnika), če ne dodatna plača? Saj je človek doma oz. na dopustu, plačo pa dobi! Glede plač - če se ne motim, se je leta 2008 v zdravstvu masa plač pošteno povečala (bom našel konkretne podatke). Poleg tega - tudi s plačevanjem obvezne članarine Zdravniški zbornici kot kaže ni nobenega problema, plače so tako visoke, da nikomur ni omembe vreden izdatek to plačevati (nakup novih prostorov Zdravniške zbornice se je tudi financiral... so potem plače res tako mizerne?)
Iceclimber
19. 02. 2011 11.40
BobbyMcGee: Če bi vedel kakšne strokovnjake imamo na področju medicine bi lahko skoraj rekel da smo "Herrenvolk". Da omenim samo par imen Godina, Arnež, Dolenc, Gregorič. Saj se skoraj vsako leto poveča število vpisnih mest na MF. Samo nobeden ne pozna, kakšne težave to prinaša k kakovosti študija (gneča na vajah). Glede dopusta. A so kje zdravniki vztrajali pri dosedanjem številu dopusta. Še sami so večkrat dejali, da ga ne rabijo saj ga niti izkoristiti ne morejo v celoti. Takšno količino dopusta pa so jim dali namesto povečanja osnovnih plač. Je potrebno poznati celoten problem kako je prišlo do takšne količine dopusta in ne samo tisto iz medijev.