Senat Komisije za preprečevanje korupcije je v zadevi suma koruptivnega ravnanja pri financiranju doktorskega študija direktorja Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor, Gregorja Pivca ugotovil, da je sum korupcije utemeljen.
Kot so zapisali v svojem poročilu, UKC Maribor za izobraževanje svojih zaposlenih namenja dokaj visoka javna finančna sredstva, pri čemer zaradi pomanjkljivih notranjih standardov in nedoslednega nadzora niso v celoti obvladana korupcijska tveganja, kar je posebej prišlo do izraza v povezavi s financiranjem doktorskega študija direktorja Pivca, ki je kršil dolžno ravnanje in prestopil meje pravic poslovodne osebe s tem, ko je brez predhodne odobritve sveta zavoda UKC Maribor in na račun zavoda naročil storitve Marka Žureja za potrebe svojega doktorata.
Komisija tudi ugotavlja, da UKC Maribor plačuje letno sorazmerno visoke zneske javnih sredstev za objave svojih zaposlenih v tujih znanstvenih in strokovnih revijah, s katerimi ti pridobivajo točke za ustrezne habilitacije. Zavod je Gregorju Pivcu leta 2006 plačal objavo članka v reviji Wiener Klinische Wochenschrift. Istega leta so tej reviji plačali še za objavo 17 drugih člankov in za to namenili skupaj 13.398,36 evra (v obdobju 2005–2011 so za objave člankov doktorskih študentov namenili skupaj 72.687,91 evra javnih sredstev).
To po ocenah protikorupcijske komisije nakazuje širši problem integritete v akademskem okolju, zato predlaga, da se do konca tega leta izvede podroben pregled načrta integritete, ki ga je pripravila mariborska univerza.
Prav tako je komisija odločila, da se "zaradi suma storitve kaznivega dejanja, ki se preganja po uradni dolžnosti, zadeva kot naznanilo kaznivega dejanja v oceno in morebitno nadaljnje postopanje odstopi organom odkrivanja in pregona".
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.