Vlada v času gospodarske krize socialnim pomočem namenja za skoraj 44 odstotkov več sredstev kot v konjunkturi, je ob prejemu poročila varuhinje človekovih pravic za lani dejal premier Borut Pahor. A to je oslabilo našo konkurenčnost, opozarja Pahor in poudarja, da mora vlada stebre konkurenčnosti okrepiti, če hoče utrditi mrežo socialne varnosti.
"Če hočemo kot odprta ekonomija in majhna skupnost vzdržati tekmovalni globalni prostor, moramo stebre konkurenčnosti, ki nosijo socialno povezanost družbe, med letoma 2010 in 2011 okrepiti," je v izjavi za javnost ob prejemu letnega poročila varuhinje človekovih pravic Zdenke Čebašek Travnik v vladni palači dejal Pahor.
Opozoril je, da se bodo v nasprotnem primeru stebri konkurenčnosti zrušili.
Velik izdatek za socialno pomoč
Vlada je sicer po premierjevih besedah zavestno namenila pomembne izdatke za socialno varnost ljudi. V primerjavi s proračunskim letom 2008 je med letoma 2009 in 2010 izvedla in tudi v letu 2011 načrtuje skupaj skoraj 44-odstotno povečanje sredstev socialne pomoči. To je "velik izdatek, ki ga država namenja, da Slovenija ostane socialno povezana družba", ocenjuje premier.
Ob tem ponovno poudarja, da je bila to prava odločitev, a bo dolgoročno ostala prava samo ob krepitvi konkurenčnosti. Sicer dolgoročno "take socialne povezanosti ne bomo vzdržali".
"Gotovo je, da je gospodarska in finančna kriza pustila socialne posledice. Ne glede na to, da jih lahko dnevno opazujemo in jih rešujemo, se z njimi soočamo," pravi Pahor.
Ocenjuje, da je vlada uspela udarec gospodarske krize razbremeniti primerno možnostim različnih socialnih slojev. V času gospodarske krize po njegovem tudi "ni prišlo do bistveno povečanega padca ljudi pod stopnjo revščine".
Varuhinja predstavila poročilo
Varuhinja človekovih pravic bo sicer letos prvič na seji vlade predstavila letno poročilo, preden ta pripravi odzivno poročilo in preden ga bodo posredovali v obravnavo DZ. Čebašek Travnikova je sicer poročilo že predala tudi predsedniku republike Danilu Türku ter predsedniku DZ Pavlu Gantarju. V poročilu se sprašuje, ali je Slovenija še socialna in tudi pravna država.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.