Predsednik komisije Alojz Peterle je po zaprti seji komisije državnega zbora za evropske zadeve (KEZ), na kateri je minister za evropske zadeve Janez Potočnik člane seznanil z okvirnimi vladnimi izhodišči, povedal, da okvirna izhodišča vlade o prihodnji finančni perspektivi EU, ki bo evropske proračune uravnavala v obdobju po letu 2006, ustrezajo slovenskim nacionalnim interesom.
"Smo v fazi, ko je zelo težko predvidevati, kakšni bodo končni pogledi oziroma kako se bo zaključevala razprava o omenjeni perspektivi," je ob tem poudaril Peterle. "Vsi vemo, kaj je pred nami - kaj pomeni širitev, kaj pomeni ekstrapolacija izvajanja načela solidarnosti v novih okoliščinah, kaj pomeni nadaljevanje financiranja kmetijske kmetijske in kohezijske politike. Tisto, kar je bilo danes predstavljeno na KEZ, je vredno podpore in samo vesel bom, če bomo dosegali temeljno politično enotnost z namenom uveljavljanja slovenskih političnih interesov znotraj EU," je poudaril Peterle.
Neenak položaj držav članic EU
Peterle je spregovoril tudi o "različnih neenakostih" glede položaja držav članic EU v zvezi z evropskim proračunom. Tako je Velika Britanija upravičena do posebnih - dodatnih - sredstev iz evropskega proračuna, v katerega po drugi strani v absolutnem smislu največ vplačuje Nemčija, relativno pa Nizozemska, obstajajo države, ki so iz strukturnih skladov počrpale ogromna sredstva, tu pa so še tudi države pristopnice, ki želijo ostati neto prejemnice sredstev.
"Glede prestrukturiranja bo prišlo do zelo težkih, zahtevnih razprav med tistimi z večjimi ugodnostmi in tistimi, ki si zamišljajo vso zgodbo v skladu z novimi dejstvi," je prepričan Peterle.