Slovenija

Finančna uprava nad delodajalce, ki 'pozabljajo' plačevati socialne prispevke

Ljubljana, 11. 06. 2015 08.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Finančna uprava bo še bolj nadzorovala delodajalce, ki zaposlenim ne plačujejo prispevkov za socialno varnost. Zaposlene pozivajo, da spremljajo, ali jim delodajalci plačujejo te prispevke, o kršitvah pa obveščajo pristojne organe. Od leta 2010 je bilo v 4.000 nadzorih ugotovljenih za več kot 60 milijonov evrov dodatnih davčnih obveznosti.

Tisti, ki sumite na nepravilnosti delodajalca, lahko prijavo pošljete na prijave.fu@gov.si.
Tisti, ki sumite na nepravilnosti delodajalca, lahko prijavo pošljete na prijave.fu@gov.si. FOTO: Kanal A
S Finančne uprave RS so sporočili, da bodo v prihodnjih mesecih izvajali dodatne aktivnosti nadzora pri delodajalcih, ki za svoje zaposlene ne oddajajo obračunov prispevkov za socialno varnost. Gre za poseben projekt, saj obravnava področje kršenja človekovih temeljnih pravic.

Neplačevanje prispevkov je pereč problem, saj je "kljub mnogim aktivnostim, stalnem in poostrenem nadzoru ter javni objavi nepredlagateljev obračunov pojav neoddajanja obračunov prispevkov še vedno prisoten. V letu 2014 delodajalci obračunov prispevkov niso oddali za okoli 15.600 zaposlenih, kar je 2, 2 % vseh zaposlenih v Republiki Sloveniji," so zapisali v poročilu za javnost. Od leta 2010 je bilo v skoraj 4.000 nadzorih ugotovljenih za več kot 60 milijonov evrov dodatnih davčnih obveznosti, sankcioniranih je bilo več kot 6.200 storilcev prekrško, so zapisali.

Finančna uprava bo tako preverjala, ali delodajalci, ki kljub pozivu za predložitev obračunov prispevkov teh niso oddali, dejansko tudi niso izplačali plač. Delodajalci bodo morali ponovno predložiti obračun prispevkov ali pa izjavo o neizplačevanju plač.

Delodajalce, ki ne bodo sodelovali v postopku nadzora, bo finančna uprava kaznovala. Če delodajalec ne odda obračuna, ga čaka globa od 800 evrov do 30.000 evrov, odgovorna oseba pa bo kaznovana s 600 do 4.000 evri.

Podjetje, ki ne bo posredovalo zahtevanih podatkov, pojasnil in izjav, bodo oglobili s 1.000 do 16.000 evri kazni, odgovorno osebo pa z 850 do 2.200 evri kazni.

"Če bo v postopkih nadzora ugotovljeno, da so zaposleni prejeli neto izplačila, prispevki pa niso bili obračunani in plačani, bo finančna uprava zoper te delodajalce prav tako uvedla prekrškovne postopke in jim hkrati naložila predložitev obračunov prispevkov ter plačilo le-teh," so zapisali. Če bodo ugotovili, da ti delodajalci v resnici niso izplačali plač, bodo informacije o neizplačilu posredovali Inšpektoratu RS za delo, saj je ta pristojen za ukrepanje proti delodajalcem, ki z neizplačevanjem plač zaposlenim kršijo Zakon o delovnih razmerjih.

Od leta 2010 je bilo v skoraj 4.000 nadzorih ugotovljenih za več kot 60 milijonov evrov dodatnih davčnih obveznosti.
Od leta 2010 je bilo v skoraj 4.000 nadzorih ugotovljenih za več kot 60 milijonov evrov dodatnih davčnih obveznosti. FOTO: Thinkstock

Nadzor z zamikom

Finančna uprava lahko nepravilnosti ugotavlja šele naknadno, torej z zamikom, saj je obračun prispevkov vezan na izplačilo plač. Pri tem pa je zelo pomembno sodelovanje zaposlenih, so opozorili na finančni upravi, saj imajo ti prvi stik z nepravilnostmi. "V postopke nadzora bo finančna uprava tako vključila tudi zaposlene, ki bodo v primerih suma izplačila plač brez obračuna prispevkov po pošti prejeli vprašalnik o dohodkih, ki jih prejemajo pri delodajalcu. Vse delavce pozivamo, da izpolnjen vprašalnik vrnejo finančni upravi in s tem tudi sami pripomorejo k ureditvi področja neplačila prispevkov," so pojasnili na finančni upravi. Poudarili so, da mora delavec na podlagi zakonskih predpisov najmanj pet let hraniti dokumentacijo, ki ima vpliv na njegovo davčno obveznost in jo na morebitno zahtevo zagotoviti davčnemu organu. "Zelo pomembno je, da delavci podajo resnične izjave, saj bodo tako tudi sami pripomogli k svoji ustreznejši socialni varnosti v obliki pokojnine in zdravstvenega zavarovanja," so zapisali.

Zaposleni lahko prijavijo nepravilnosti

Na finančni upravi zaposlene pozivajo, da v primeru suma na nepravilnosti delodajalca v zvezi s plačevanjem obveznih prispevkov, to čim prej prijavijo. Pravočasno obveščanje namreč poveča možnost za hitro in še bolj učinkovito ukrepanje ter poplačilo vseh obveznih prispevkov. "V nasprotnem primeru lahko namreč delodajalci in njihove odgovorne osebe po določenem času ostanejo brez premoženja, iz katerega bi bilo mogoče izterjati obveznosti," so opozorili. Ob prijavi pa morajo zaposleni posredovati dovolj podatkov o nepravilnostih in kršitelju, sploh, če želi, da njegova prijava ostane anonimna, saj drugače finančna uprava zelo težko preveri navedbe.

Tisti, ki sumite na nepravilnosti delodajalca, lahko prijavo pošljete na prijave.fu@gov.si, podatke o tem, katere podatke mora vsebovati prijava, pa najdete na spletni strani finančne uprave.

Kdaj gre za nepravilnosti?

Na finančni upravi pojasnjujejo, da lahko zaposleni na nepravilnosti posumijo v naslednjih primerih:

- zaposleni prejema plačilo za delo v gotovini, delodajalec pa mi ob tem ne predloži obračuna plače,

- poleg plače, ki je razvidna iz obračuna plače, prejme še dodatno plačilo za delo v gotovini, od katerega niso obračunani obvezni prispevki,

- zaposleni na podlagi vpogleda v evidenco zanj obračunanih in plačanih obveznih prispevkov pri finančni upravi dobi podatek, da obračun plače za določen obračunski mesec zanj ni bil dostavljen davčnemu organu, kar pomeni, da delodajalec tudi ni obračunal in plačal obveznih prispevkov,

- formalno je delovno razmerje vzpostavljeno pri eni družbi, zaposleni pa plačilo za delo prejema od druge družbe.

Vedno lahko preverite, ali imate plačane prispevke

Ali so vaši prispevki obračunani in plačani lahko preverite na dva načina: preko sistema eDavki, za kar potrebujete digitalno potrdilo ali pooblastilo nekoga, ki le-tega ima, lahko pa informacijo pridobite z oddajo vloge pri pristojnem finančnem uradu. Ta vloga je dostopna tudi na spletni strani finančne uprave.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (42)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

gongash
11. 06. 2015 11.57
+5
davčna zmešnjava mi še zmeraj dolguje dohodnino , važn da si izplačujejo regrese paraziti
Ofca1A
11. 06. 2015 14.04
mackon08
11. 06. 2015 11.28
+18
Enostaven način da se to ne dogaja je pa ukrep, Odgovornim v podjetju za neplačevanje ,takoj blokirat premoženje, odvzeti avtomobile in vso lastnino pa bi hitro bil red.
kiboko
11. 06. 2015 11.31
-8
To bi bil primer povampirjene državne uprave, ki jo vodi mentaliteta okupacijske vojske: nič nas ne zanima kaj se dogaja, samo plenimo in kaznujemo.
Eliksir70
11. 06. 2015 12.59
+4
Kiboko: NE, to bi bil ustrezen ukrep s katerim bi vsaj malo zajezili goljufanje in ožemanje delavcev, ki so v šibki poziciji napram delodajalcu, ki se ne drži osnovnih pravil in delavčev denar porabi zase.
big_foot
11. 06. 2015 11.26
+24
A šele sedaj???? Delodajalcu ki ne plača prispevke bi mu morali za vedno zapret firmo, brez možnosti da jo kadarkoli še odpre v svojem imenu ali imenu najožje družine. Prispevke pa izterjat in če kar naenkrat nima premoženja pa mu ledvico prodat na trgu. Red bi bil takoj.
Sistematik
11. 06. 2015 11.04
+24
Pri nas mora biti spet na novo ustanovljena ekipa, da bo to preverjala. Ali ni enostavneje, da enostavno Spiz ali zavarovalnice javijo takoj isti teden, da ni nakazanih prispevkov. Res so fakini, da ni večjih.
Tempus Fugit
11. 06. 2015 10.48
+16
Evo zastonj nasveta, kako dobiti avtomatsko evidenco neplačnikov prispevkov: na DURS imajo podatke o vsakem zaposlenem in delodajalcu. Na bankah imajo podatke o vseh transakcijah plač. Na SPIZ-u imajo podatke o plačanih socialnih prispevkih. Če povežejo te podatkovne baze, lahko za vsakega zaposlenega ugotovijo, ali je dobil plačo ali ne... If dobil_je_plačo=Da and socialni_prispevki_plačani=Ne then pošlji_odločbo_o_prekršku=Da...
kiboko
11. 06. 2015 11.33
-1
Kako je lepo biti državni uslužbenec, nič ti ni treba razumeti različnih situacij v praksi.
Eliksir70
11. 06. 2015 13.02
+6
Kiboko: ne govori neumnosti. Poglej si kako so stvari urejene v AUT ali Nemčiji. Delodajalec nima šans da ne plačuje obveznih prispevkov ali plač. To je čista osnova posla. Če tega ne moreš narediti nisi za ta posel oz. kot si sam rekel ne razumeš kako posel deluje v praksi.
Uporabnik458403
11. 06. 2015 13.21
+3
Ja po eni strani je res, da je v avstriji poslihtano, samo tam niso navadno delovno silo spreminjali v s.p. ne more neki novinar iz redne sluzbe postati kar naenkrat uspesni s.p., pa tukaj ne mislim samo na novinarje
Uporabnik8879
11. 06. 2015 10.41
+35
Sploh ne kapiram pointa, saj ja dobro vedo, kdo plačuje in kdo ne..jaz sem sam zaposlen v mojem podjetju in če si zamujam s plačilom več kot 20 dni, redno dobim od davčne "pozdravček".
enxx
11. 06. 2015 10.54
+11
No, saj tebe bodo kontrolirali in pisma z grožnjami o izvršbi (zamudne obresti zaradi zamude plačil v višini nekaj evrov), pošiljali.
plasticar
11. 06. 2015 10.41
+11
zdaj se bojo spravli na one mamike na trznici ki prodajajo domaco solato ce izadajajo vezan racun in si s tem nekaj malega prispevkov morajo placat na ta velike tak ne upajo it.lahko zacnejo kr v pisarnah malo delat imajo vse podatke kdo plača kdo ne kaj je treba na teren hodit.aja kake dnevnice pa pasejo
rekapaka
11. 06. 2015 10.32
+38
Enostavno! Ponovno uvedite SDK . Če niso bili plačani prispevki delavcem je sledila blokada računa in kazenska ovadba. Tudi Čeferin ali Matoz, ti nista mogla pomagati!
janezpodre
11. 06. 2015 10.29
+45
A unga , ki je ukinu SDK pa še niste obesl, cepci zahojeni.
MUNGATUMBA
11. 06. 2015 10.32
+10
jih je bila kar cela ekipa, da se škoda porazdeli..
lakica23
11. 06. 2015 10.28
+13
To je samo zato, da se nabere denar v blagajno, Fursu se fučka za delavca, mi, za nas, ki sedaj vplačujemo prispevke oz. nam trgajo od plače, itak ne bo nič ostalo, ko bomo (ČE) v penziji!!!
Hrabroslav
11. 06. 2015 10.11
+9
Fu rs naj pogleda ship tarje, ki ob cestah prodajajo jagode, breskve, ananase in banane, ki so domače in slovenskega porekla. kar piše na transparentih in reklamah. Prodajalci so zaposleni na črno, nimajo blagajn niti para gonskih blokov, prodajajo pre parjene pregrete in od prahu in svinčenih izpuhov onesnažene sadjarske izdelke, pripeljane iz italije, pod oznako slovenski proizvod. ne rabijo ne sanitarnega dovoljenja, ne pogoje za prodajo ohlajenih in neoporečnih izdelkov. Ko jih mobilni oddelki FU RS opozorijo, da prodajajo na črno samo rečejo ja v redu in potem prodajajo naprej. Postopek bo itak trajal naslednjih pet ali deset let in v tem času bo shi ptar zamenjal 20 firm in dobil deset advokatov ki bodo rešili. problem cek. Ljudje pa bodo imeli prebavne probleme, državni organi pa bodo delali doktorske deserta cije o tem, kdo je odgovoren za kaj. Ej kje mi živimo?
Redtka
11. 06. 2015 10.08
+30
Prvi mesec opomin, drugi blokada, prepoved poslovanja, zaplemba premoženja in zapor..Javna Uprava ...je leglo lenobe, korupcije,kriminala, pajdašenja......potratnosti, Kooorbarije..in kot taki so prvi ki bi jih morali dodobra pretrest...
123lolita123
11. 06. 2015 13.19
+3
Koooorbarije zagotovo ne.. Ko ne morjo..kr so vsi v žlahti..
krucyfix
11. 06. 2015 10.04
+15
"Gre za poseben projekt" ... Smešno!!! Morali bi uvest kazensko odgovornost vlade, poslancev in FURS zaradi neodgovornega dela, saj gre za razširjene kršitve ki se dogajajo že leta.
piko112
11. 06. 2015 10.02
+21
Kaj so sploh delali do danes?
Hrabroslav
11. 06. 2015 09.58
+13
Finančna uprava FURS slovenije je en invalid, en brez zobi tiger, uporaben samo in zgolj za zaščito lumpov in pomembnežev. Nesposobna urediti niti svoje notranje organizacije, kaj šele urejati finančno disciplino na ravni ene male bizarne ekonomsko malovredne države slovenije. Že tako je naša država pravo eksotično gnezdece pod alpami, za vse druge evropej ce. Tako smo mali, da nas niti ne zaznajo. ampak neučinkoviti, podkupljivi in nesposobni tako zelo, da nas opozarja celo evropska komisija, svet evrope in svetovna banka. Sram naj nas bo, nas, predvsem pa naših predstavnikov kot so vlada, en čuden hecen predsednik in trop volkov, izkoriščevalcev, bednih luzherjev, izdajalcev in povzpetnez ev. Slovenci smo bili carji v jugi, pa potem mogoče še kakih 5-10 let, potem pa so prišle hijene in vsi jih poznate in vsi se jih bojite-bedniki
zulj001
11. 06. 2015 09.57
+1
ha,ha,ha..........
Bruhalnica24
11. 06. 2015 09.55
+37
Steklarna Rogaška, ko je bila v 100% državni lasti je pozabila plačevat prispevke, to je trajalo 5 let, zaj pa naj to nekdo razloži ???... Sedaj pa preverjajo One men Spje.... Korupcija je tu doma.. Mafija ima svojo državo, zakone, ustavo, sodstvo....
DonDonDan
11. 06. 2015 09.52
+4
Zakaj so se šele sedaj zbudili. Mislim, da samo "folirajo". Nekatere bojo res "štrafali", drugi pa bojo delali po starem, ker so privilegiranci (beri: avantgarda).
br.0001s
11. 06. 2015 09.50
+24
poznam osebo ki je delodajalca prijavila na delovno inšpekcijo v celju. delodajalec je še isti dan dobil informacijo dotičnega inšpektorja. oseba je službo izgubila. ja pa dajte no. un voluhar na inšpekciji pa še kr dela.
zulj001
11. 06. 2015 10.01
+20
poznam zelo podoben primer,tisti,ki je prijavil je moral pod pritiski in šikaniranjem direktorja ,službo pustiti,direktorju se pa ni zgodilo nič......in še naprej neplačuje prispevkov in ne plač !
br.0001s
11. 06. 2015 10.14
+8
zato pa je potrebno vse koruptivne uradnike za moda pohaklat. se bo prišo tak dan.
TRUMPP
11. 06. 2015 09.50
+6
Naj kar pri sebi začnejo,....pa to.