
Fischler je v pismu ministroma posredoval stališče Evropske komisije do morebitne razglasitve EEZ v Jadranskem morju, za katerega sta ga ministra pisno zaprosila 14. avgusta.
Fischler je v pismu poudaril, da je Evropska komisija v okviru reforme skupne ribiške politike oblikovala akcijski načrt za ohranitev in trajnostno izkoriščanje ribiških virov v Sredozemlju, pri čemer se eden izmed ukrepov omenjenega načrta nanaša tudi na usklajen pristop glede jurisdikcije nad vodami. "Evropska komisija teži k vzpostavitvi ribiških zaščitnih con ter obenem izključuje razpravo o konceptu izključnih ekonomskih con, saj le ta v veliki meri presega področje izvajanja skupne ribiške politike,"pismu poudaril Fischler.
Tovrsten pristop je v svojih sklepih 20. decembra 2002 odobril tudi svet ministrov Evropske unije in priznal poseben pomen ribolovnih dejavnosti za države, ki mejijo na Sredozemsko morje. Komisar Fischler je ob tem poudaril, da se svet ministrov zaveda potrebe po tesnem sodelovanju z drugimi obalnimi državami regije glede upravljanja ribolova in potrebe po usklajenem pristopu glede jurisdikcije nad vodami.
V ta namen je svet podprl organizacijo konference o ribištvu v Sredozemlju, ki bo v organizaciji italijanskega predsedstva EU in Evropske komisije potekala 25. in 26. novembra v Benetkah. "Priprave na konferenco jasno kažejo, da EU izključuje kakršenkoli enostranski ukrep na tem področju, saj so se obalne države Sredozemskega morja, ki so se udeležile strokovnega zasedanja v Atenah 19. in 20. junija, strinjale s potrebo po sprejetju skupnega in postopnega pristopa glede ribiških zaščitnih con," je svoje pismo zaključil komisar Fischler.