Minister za okolje in prostor Janez Podobnik si je ogledal nekaj najbolj kritičnih območij na Kozjanskem - med njimi Podčetrtek in Kozje, pa tudi Šmarje pri Jelšah, ki jih je prizadelo včerajšnje neurje in v zvezi z odpravljanjem posledic dejal, da bodo prve ocene škode pripravljene do sredine prihodnjega tedna.
Povedal je, da je hudo neurje s točo, orkanskim vetrom in hudimi nalivi ponovno povzročilo veliko škode tako na gospodarskih poslopjih kot tudi na stanovanjskih stavbah, občinskih cestah, predvsem pa tudi na kmetijskih površinah, saj so velika območja vinogradov popolnoma uničena.
'Škoda je zaenkrat neznanka'
Predsednik vlade Janez Janša je obiskal Podravje, ki ga je petkova večerna ujma najbolj prizadela in zaradi toče ter močnega vetra povzročila največ škode na objektih in v kmetijstvu.
Kot je povedal, končni obračun nastale škode še ni znan, jasno pa je, da gre za več kot 3.000 poškodovanih objektov, med katerimi so nekateri skoraj popolnoma uničeni. Popolna neznanka je po njegovih besedah za zdaj škoda na poljščinah, saj so na nekaterih predelih kmetijske površine in vinogradi skoraj popolnoma uničeni, kar bo pomenilo tudi dolgotrajno škodo, zato bo tudi v tem segmentu vlada skušala zagotoviti sredstva za samopomoč.
"Na srečo imamo v letošnjem letu, ko prihaja do številnih naravnih katastrof, zabeležen proračunski presežek, zato bo, če bo to potrebno, vlada predlagala tudi rebalans proračuna," je še dejal predsednik vlade, ki pa o škodi v denarju zaenkrat ni mogel govoriti, čeprav bo številka po njegovem zelo visoka: "Če k temu dodamo še prejšnja neurja, potem lahko letošnje leto, kar se tiče naravnih nevšečnosti, označimo za katastrofalno. Žal tudi napovedi v naslednjem obdobju niso takšne, da bi lahko z gotovostjo rekli, da je bilo tokratno neurje zadnje tako resno."
Sicer pa bo vlada posledice tokratnega neurja obravnavala na četrtkovi seji in takrat pričakuje tudi prve ocene škode iz občin, je še zagotovil Janša. Obenem bo po njegovih besedah sprejela tudi prve in najnujnejše ukrepe, predvsem za pomoč občinam za pokritje stroškov prvih intervencijskih ukrepov ter družinam, ki bodo tako kot v podobnih primerih doslej vsaj za nekaj časa morda ostale brez lastne strehe nad glavo.
Türk: Grozljive razsežnosti ujme
Tudi predsednik republike Danilo Türk je obiskal prizadeta območja na Ptujskem. Po ogledu je povedal, da je sicer videl samo en del ptujske občine, a že to, kar je videl, po njegovem govori o grozljivih razsežnostih ujme. Kot je povedal, je uničenih precej vinogradov in ostalih kmetijskih zemljišč, uničene so strehe hiš in gospodarskih objektov, zato je škoda ogromna in bo zahtevala hitro akcijo zavarovalnic. Opozoril je, da se bo treba v prihodnosti bolj resno ukvarjati s preventivnimi ukrepi, kot so mreže za zaščito pred točo, močnejše strešne kritine in druge oblike zaščite.
Poudaril pa je, da ga zelo veseli napovedano hitro ukrepanje vlade, saj so njeni predstavniki zagotovili, da se bo škoda ocenila v nekaj dneh. "Upam, da se bo to res zgodilo in da bo ljudem pomagalo, da se vrnejo v normalne okvire svojega življenja." Pohvalil je tudi močno voljo ljudi, da kar najhitreje obnovijo svoje hiše ter hitro in učinkovito mobilizacijo gasilcev, sosedske pomoči in vseh drugih oblik človeške solidarnosti, ki so v takih trenutkih izjemno pomembne.
V nekaj minutah ostali brez strehe nad glavo
Zaradi močnih predfrontalnih neviht so se nad Dolenjsko, Posavsko, južnim delom Zahodnoštajerske, Podravsko, Vzhodnoštajersko in Pomursko regijo razbesnela zelo močna neurja z močnim vetrom, točo in močnimi nalivi, so sporočili z Uprave RS za zaščito in reševanje. Neurja so poškodovala veliko objektov in podrla večje število dreves in drogov. Odpravljanje posledic je v polnem teku.
Najhuje so neurja prizadela Podravsko regijo. Toča in močni vetrovi naj bi po neuradnih ocenah na Ptujskem in Dravskem polju poškodovala okoli tisoč objektov in stotine avtomobilov. Center za obveščanje je le v uri in pol prejel več kot 800 klicev na pomoč. Ponekod je padala toča, velika kot jajce. Uničevala je pridelke, sadovnjake, vinograde.
Mesto Ptuj je okoli 23. ure prizadelo hudo neurje s točo. Sodni dan, so dejali domačini. Toča je klestila v pasovih, uničevala pridelke, strehe, fasade, avtomobile, delovne stroje. Močan veter je odkrival strehe hiš in gospodarskih poslopij. Prizadeti so nestrpno pričakovali gasilce s pokrivno PVC folijo, katere ni bilo mogoče dobiti ob tej uri, saj je dobro uro po neurju začelo še obilno deževati.
Prizadevni gasilci so bili v nemilosti, saj je nekdo preko lokalnega radia obvestil, da lahko prizadeti dvignejo PVC folijo v gasilskem domu Ptuj, kar žal ni bilo res, in v pol ure je z osebnimi vozili prihrumelo več kot 100 prizadetih, ki so zaman čakali in prosili gasilce za tovrstno pomoč.
Najhuje je bilo v zaselkih Grajena, Grajenščak, Kicar, Mestni Vrh in še nekaterih drugih krajih. Aktivirane so vse razpoložljive sile, ki odpravljajo posledice.
Veter razkrival strehe
Ob 20.40 uri se je nad občino Semič, predvsem pa nad samim naseljem Semič, razbesnelo neurje z močnim vetrom in točo. Veter je v Semiču, Sadinji vasi in Stari gori razkril več streh stanovanjskih hiš, v Semiču je razkril eno tretjino strehe na stanovanjskem bloku, ki je ob padcu poškodovala še streho na osnovni šoli in streho na bližnji avtomehanični delavnici. Močan veter je v Semiču, Vrtači in Štrekljevcu podrl kar nekaj dreves. Prekinjena je bila tudi oskrba z električno energijo. Nad občino Semič se je čez dobri dve uri razbesnelo novo neurje. Padala je toča debeline lešnika. Posledice neurja so odpravljali gasilci.
V občini Črnomelj je močan veter podrl drevo, ki je padlo na lokalno cesto v Rodinah. Gasilci so podrto drevo razžagali in sprostili promet. Odstranili so še nekaj manjših dreves, ki so se v neurju nagnila na cesto.
Neurje z močnimi nalivi, vetrom in točo je divjalo tudi nad Novim mestom. Voda je zalivala kleti stanovanjskih hiš, poslovnih prostorov, garaže in podvoze na cestah. Veter je podrl drevo na stanovanjsko hišo v Leskovcu pri Brusnicah. Nekaj dreves je padlo na lokalne ceste. V okolici Novega mesta je občasno prihajalo do izpadov električne energije. Gasilci so priskočili na pomoč pri prečrpavanju vode, odstranjevanju drevja s cest ter čiščenju meteornih jaškov. Preko noči je meteorna voda zalila poslovne prostore podjetja Arex. Gasilci so vodo izčrpali in pomagali pri sanaciji poplavljenih prostorov.
V občini Krško že več kot 100 prijav poškodb premoženja
Iz Posavske regije poročajo o številnem podrtem drevju, ki je oviralo predvsem promet in povzročalo izpade električnega omrežja.
Štab civilne zaščite občine Krško, ki ga je župan Franc Bogovič skupaj s prostovoljnimi in poklicnimi gasilskimi enotami aktiviral že v petek zvečer, je do današnjega popoldneva prejel več kot 100 klicev občanov, ki so ga obvestili o poškodbah premoženja in potrebi po nujni pomoči, so sporočili iz občine Krško.
Kot so zapisali, je bilo do 16. ure evidentiranih več kot 80 poškodb na strehah stanovanjskih objektov in gospodarskih poslopij. Nekaj stanovanjskih hiš je skoraj popolnoma odkritih, nekatere pa so ostale celo brez ostrešja. Na nekaj objektov je padlo tudi drevje. Najhuje je neurje sicer prizadelo krajevne skupnosti Senovo, Koprivnica, Krško - predel Sremič, Gora, Raka in del KS Senuše.
Prostovoljne gasilske enote so na terenu najbolj prizadetim pomagale tudi pri zaščiti in pokrivanju streh. Ker je bilo veliko število hiš pokritih s salonitno kritino, bo občina Krško v začetku prihodnjega tedna uredila organiziran odvoz salonitnega materiala.
Okoli 185 aktiviranih pripadnikov civilne zaščite je že ponoči začelo tudi z urejanjem prevoznosti cest. S cest so odstranili več kot 250 dreves, še vedno pa so za promet zaprti odseki odseki Globoko—Jevša, Globoko—Osmica in odcep Vovčko. Pri zagotavljanju prevoznosti sodelujejo tudi vzdrževalci javne cestne infrastrukture.
Pristojne službe občinske uprave občine Krško bodo v naslednjih dneh spremljale stanje na terenu. O morebitnih novih posledicah neurja, pa lahko občani obvestijo center za obveščanje na telefonsko številko 112, so še zapisali v občini Krško. Intervencijske ekipe s terena poročajo o več hektarih uničenih gozdnih površin, predvsem na področju Bohorja in Sremiča.
Aktivirana vsa prostovoljna gasilska društva
Okoli 21.20 ure je neurje začelo pustošiti tudi po Zahodnoštajerski regiji. Močan veter je razkrival strehe, lomil drevesa, voda je zalila več stanovanjskih in drugih poslopij. Neurje je huje prizadelo predvsem območje krajevnih skupnosti Kristan vrh, Šmarje pri Jelšah in Zibika. Na 20 stanovanjskih in več kot 50 gospodarskih objektih je popolnoma ali delno razkrilo streho. Hud veter je delno uničil ostrešja na več objektih na območju Kristan Vrha, Koretnega, Zibike in Stranja. Na več krajih se je podrlo nekaj starejših kozolcev. Voda je zalila kletne in pritlične prostore Zdravstvene postaje Šmarje pri Jelšah. Iz električnega omrežja sta izpadla daljnovoda Zibika in Rogaška Slatina. Na širšem območju občine Šmarje pri Jelšah je močneje poškodovana cestna infrastruktura — poškodovane so bankine, asfaltne površine, promet na cestah ovirajo podrta drevesa, nanosi vej in gramoza. Toča je večjo škodo na kmetijskih površinah in vinogradih povzročila predvsem na območju KS Zibika, Tinsko in Sv. Štefan. Številni poljski pridelki in vinogradi so popolnoma uničeni.
Na terenu že cel dan intervenirajo razpoložljive gasilske enote občine Šmarje pri Jelšah. Gasilci s folijo nadomeščajo manjkajočo strešno kritino in opravljajo druga intervencijska dela. Cestno infrastrukturo sanirajo podjetja s pogodbo za opravljanje vzdrževalnih tehničnih del. Škodo na terenu preverjajo člani občinske uprave in komisije za ocenjevanje škode.
Razdejanje v občini Kozje
V občini Kozje je močan veter popolnoma razkril veliko stanovanjskih in gospodarskih objektov, delno razkriti pa so praktično vsi objekti v občini, so sporočili z Občine Kozje. Močan veter je lomil drevesa, voda pa je zalila več stanovanjskih in drugih poslopij.
Kot je sporočil župan Kozjega Dušan Andrej Kocman, je neurje prizadelo območje celotne občine, po prvih podatkih je najmanj prizadeta krajevna skupnost Osredek. "Popolnoma je razkrilo veliko stanovanjskih in gospodarskih objektov, delno razkriti so praktično vsi objekti v občini. Voda je zalila objekte, kjer so poškodovane strehe. Večji del občine je brez elektrike. Veliko cest je neprevoznih, saj so na njih podrta drevesa," piše v sporočilu občine, ki ga je napisal župan.
Po njegovih navedbah so poškodovane bankine, asfaltne površine, promet na cestah pa ovirajo podrta drevesa, nanosi vej in gramoza. "Toča je večjo škodo na kmetijskih površinah in vinogradih povzročila na območju celotne občine, ponekod je uničenje popolno," še poudarja Kocman.
Pojasnil je, da so na terenu vso noč intervenirale gasilske enote prostovoljnega gasilskega društva. "Gasilci so s folijo nadomestili manjkajočo strešno kritino in preprečili vtekanje vode v stanovanjske in gospodarske prostore. Cestno infrastrukturo sanirajo podjetja s pogodbo za opravljanje vzdrževalnih tehničnih del," še piše v sporočilu.
Župan v sporočilu poziva vse občane, da po svojih močeh opravijo najnujnejša dela za zaščito objektov, saj je prizadeto celotno območje občine in aktivirane ekipe ne obvladujejo vsega. Folijo za zaščito objektov lahko dobijo občani v trgovini Kmetijske zadruge in trgovini Polje v Kozjem.
Poškodovani številni objekti
Ob 21.48 uri je močno neurje zajelo tudi nekatere občine vzhodnoštajerske regije. Posledice neurja so bile najhujše v občinah Cerkvenjak, Slovenska Bistrica, Maribor, Starše, Rače – Fram, Duplek, Hoče – Slivnica, Miklavž na Dravskem polju, Makole in Poljčane. Neurje je poškodovalo številne objekte.
Pomursko regijo je neurje zajelo nekaj minut po 22. uri in prizadelo območja občin Sveti Jurij, Ljutomer, Gornja Radgona, Murska Sobota, Tišina, Puconci, Cankova, Radenci, Beltinci in Moravske Toplice. Neurje je poškodovalo številne stanovanjske objekte, posredovali so gasilci.
V občini Sveti Jurij ob Ščavnici je bilo neurje tako silovito, da so ponekod stanovalci ostali brez strehe nad glavo le v nekaj minutah.
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.