Člani civilne Regijske civilne iniciative za reševanje romske problematike so danes s shodom pred poslopjem vlade pozvali njene predstavnike k nujnemu ukrepanju. Aktualnemu ministru za šolstvo in šport Igorju Lukšiču so tudi izročili peticijo z nekaterimi ključnimi zahtevami.
Po besedah predsednika iniciative Silva Mesojedca so dopise v zvezi z romsko problematiko poslali že januarja, a so se na ta dopis takrat odzvali le predsednik države Danilo Türk, Ministrstvo za pravosodje ter Ministrstvo za notranje zadeve. "Menili smo, da je ključnega pomena predvsem odziv ministrov za socialo in šolstvo, saj so glede dane problematike dolžni in pristojni sestaviti vsak svoj del programa. Ker se na dopise niso odzvali, smo se odločili za protestni shod," je pojasnil.
Lukšič: Potrebna okrepitev Zveze romov Slovenije
"Zadeve resnično niso normalne. Na tem področju je potrebno hitrejše ukrepanje. Vlada ima strateški načrt, v katerega bo lahko vključila tudi nekaj danes predlaganih rešitev," pravi Lukšič. Po njegovih besedah namerava vlada rešiti probleme z okrepitvijo strukture Zveze romov Slovenije tudi na nižjih ravneh. "Romi se bodo tako lahko bolje samoorganizirali in sprejemali odgovornost za dejanja tudi na ravni romskih naselij," je še pojasnil.
'Naj delajo'
Glavni točki omenjene peticije sta po besedah predstavnikov Regijske civilne iniciative predvsem sprememba socialne politike, kar pomeni vključevanje romov v družbo prek dela, in nestrinjanje s splošno legalizacijo romskih naselij. "Zahtevamo uvedbo novih zakonov, ki bodo urejali to področje. Po našem mnenju je dodeljevanje splošne socialne podpore zelo nestimulativno dejanje, ki odbija rome od dela," je prepričan Mesojedec.
"Peticijo smo spisali v prejšnjem tednu, sedaj pa bomo prek spletne strani in ostalih kanalov pričeli zbirati podpise s katerimi bomo podprli vlado pri reševanju dane problematike," še pravi.
Komisija o romski problematiki v začetku julija
V začetku julija je sicer sklicana seja komisije za ukvarjanje z romskimi vprašanji, kjer bodo današnjo peticijo tudi obravnavali, prvi odgovor pa naj bi pripravili do sredine julija. Ob soglasju vlade bodo temu po Lukšičevih besedah sledili nadaljnji strateški ukrepi.
Romska skupnost: 'Ne želijo sodelovati z nami'
V Svetu romske skupnosti RS protest ocenjujejo kot možnost demokratičnega izražanja državljanov oz. organizirane iniciative. "Bolj moteča je tematika, o kateri in na kakšen način se protest izvaja," je v odzivu zapisal predsednik sveta Jožek Horvat Muc.
Po njegovem mnenju je zelo močan prizvok političnega nagajanja, predvsem sedanji vladi, "kar je razvidno tudi iz stališč in delovanja omenjene iniciative". Ob tem je Horvat Muc zapisal, da so v svetu romske skupnosti bolj nagnjeni k pozitivnemu dialogu in sodelovanju vseh, ki so pristojni za reševanje romske tematike.
KOMENTARJI (95)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.