Slovenija je na zasedanju kmetijskih ministrov EU poročala o opustošenju zaradi ledene ujme in hudega žledu, pri čemer je izpostavila preliminarne ocene škode v gozdovih in kmetijstvu. Za zdaj je prva preliminarna ocena še vedno pripravljena na podlagi 40 odstotkov poškodovanih gozdov v Sloveniji. Natančnejše ocene se pričakujejo do srede, je povedala državna sekretarka na ministrstvu za kmetijstvo in okolje Tanja Strniša.
Za sanacijo škode bo Slovenija uporabila vse nacionalne vire in ukrepe v okviru novega programa razvoja podeželja. Ker pa to ne bo dovolj, namerava zaprositi tudi za ugodna mednarodna posojila in za pomoč iz evropskega solidarnostnega mehanizma, če bo škoda presegla 0,6 odstotka bruto nacionalnega dohodka (BND), kar je 210 milijonov evrov.
Zaradi ujme bo v program za razvoj podeželja vključila nov ukrep za sanacijo gozdov, za kar naj bi v letih 2014-2020 namenila do 20 milijonov evrov. Poleg tega namerava zaprositi za brezplačno strokovno pomoč Evropsko investicijsko banko (EIB) za pripravo sanacijskega načrta za gozdarstvo. Prejšnji teden so opravili prve pogovore z EIB, na katerih je banka predstavila svoje instrumente - možnost dolgoročnih posojil za 20 let in več, ki lahko imajo tudi večletni moratorij na odplačevanje z nizko obrestno mero, slovenska stran pa je predstavila škodo in potrebne ukrepe, je pojasnila Strniša. Za kolikšna posojila bo zaprosila Slovenija, je odvisno od škode.
Majhnim lastnikom bodo sicer pomagali z neposrednimi ukrepi z nepovratnimi sredstvi za dela v gozdu in na primer s sadikami, poslovni model ukrepa za preprečitev izgube vrednosti poškodovanega lesa pa se še pripravlja in ga bodo predstavili, ko ga bo potrdila vlada v prihodnjih dneh.
Sprehodi po gozdu so še vedno nevarni
Za nami je sicer sončen in topel vikend, ki je marsikoga zvabil na plano. A vonj po pomladi, ki ga je bilo zaznati v zraku, nam ne sme zamegliti razuma, svarijo tako odgovorni na Zavodu za gozdove kot tudi v Lovski zvezi Slovenije. Veliko gozdnih poti je še vedno neočiščenih, prav tako še vedno obstaja nevarnost padajočih vej, zato je lahko sprehod po gozdu še vedno nevaren. "Vrhovi in veje so še vedno vpeti med ostanke krošenj in lahko nenadoma padejo ter človeka resno poškodujejo," pravijo lovci, ki na terenu ocenjujejo posledice nedavne ledene ujme.
Sicer pa lovci poleg nevarnosti za človeka, ocenjujejo tudi obstoječe nevarnosti za divjad. Kot pravijo sicer konkretnih podatkov o škodi oziroma o izgubah divjadi še nimajo, najbolj pa so prizadeta območja na Notranjskem, kjer gozdovi zaradi velikega števila podrtih dreves še vedno niso prehodni. Za divjad so zaradi zdrsov nevarna tudi visokogorska območja, še pravijo.
Prostoživeče živali v takšnih razmerah najbolj potrebujejo mir, lovski čuvaji pa bodo ustrezno ukrepali oziroma živalim pomagali, kolikor se to da. "Najbolje jim bomo pomagali z urejanjem in vzdrževanjem njihovega življenjskega okolja ter da bomo evidentirane izgube upoštevali pri pripravi predlogov lovsko-upravljavskih načrtov. S tem namenom je LZS Zavod za gozdove Slovenije in ministrstvo za kmetijstvo in okolje zaprosila za zamik roka za pripravo letnega lovsko-upravljavskega načrta," so dodali.
LZS: Pse na povodce, da ne bodo napadli opešane divjadi!
Na LZS ponovno opozarjajo, da je treba imeti pse na povodcih. Če se pes brez nadzora giba prosto po naravi, preganja prostoživeče živali in sploh v zimskem času, kadar hrane ni, prostoživečo žival zaradi izgube energije oslabi ter lahko pahne v smrtno nevarnost, poleg tega lahko pes žival poškoduje ali pokonča. V spomladanskih mesecih, ko samice začno polegati mladiče, pa so tudi ti lahek plen za pse.
Lani so v informacijskem sistemu Lisjak zabeležili 788 izgub zaradi psov, leto prej 522 in leta 2011 684. "To so samo evidentirane izgube, zagotovo pa je še veliko takih, za katere sploh ne vemo, zato je ta številka še precej višja od uradne statistike," so še dodali v Lovski zvezi Slovenije.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.