Septembrske hude povodnje so pokazale, da tudi Slovenija ni imuna na poplave. Dejstvo namreč je, da so skoraj vse ravnice v Sloveniji nastale s poplavljanjem. Če smo na poplave pripravljeni in si ne zatiskamo oči, da se nam to ne more zgoditi, je velika verjetnost, da bo škoda po hudi uri manjša. In kaj lahko storimo?
Pred napovedanimi poplavami se je vsekakor dobro pozanimati, kako na vašem območju poplavlja, preverite pa tudi, ali vas ogroža kakšen potok, erozija ali plazljiva zemljina. Spremljajte radijska obvestila, svoje dragocenosti pa shranite v vodoodporne sefe. Ne pozabite tudi na ustrezno zavarovanje nepremičnine in premičnine.

Če voda zalije vašo hišo, se umaknite v višje nadstropje, pri sebi pa imejte kakšen predmet, ki dobro plava in se ga lahko oprimete. Če vas voda ujame v avtomobilu, ga čim prej zapustite. Ne približujte se rečnim brežinam, ker so lahko zaradi erozije spodjedene. Prav tako se ne dotikajte naprav pod napetostjo, če stojite v vodi.
Po poplavi najprej preverite, kje je voda že upadla. Spremljajte informacije v medijih, da boste izvedeli, kako je s prekuhavanjem vode, popisovanjem škode, humanitarno pomočjo ter kakšno je stanje cest. Po prihodu domov popišite škodo in jo fotografirajte. Očistite in dezinficirajte vse, kar se je zmočilo. Ne uživajte sveže hrane, ki je bila v stiku s poplavljeno vodo, in ne uporabljajte električnih naprav, ki so bile pod vodo, dokler jih ne pregleda strokovnjak.

Več nasvetov bodo lahko vsa gospodinjstva in podjetja poplavnega območja na južnem delu Ljubljane prebrala še na zgoščenki, ki jo je Mestna občina Ljubljana pripravila v sodelovanju s Fakulteto za gradbeništvo in geodezijo ter Inštitutom za vodarstvo.
Pred trgovskim centrom na Viču pa je MOL pripravila tudi predstavitev ukrepov za zaščito pred poplavami. Strokovnjaki so med drugim predstavili ukrepe za preprečevanje manjših izlitij, ukrepe za zaščito pred vdorom vode skozi kanalizacijske vode, uporabo samonapihljivih (absorpcijskih) vreč FPS ter alu barier IBS (panelna zaščita odprtin stavb), prikazali so beaver zaščito območja stanovanjskega objekta s cevmi, polnjenimi z vodo, ter protipoplavno gradnjo, ki predstavlja trajno zaščito na območjih poplavne ogroženosti za že obstoječe objekte.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.