Slovenija

FOTO: Kako se zaščititi pred poplavami?

Ljubljana, 20. 11. 2010 09.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Za zaščito pred poplavami lahko veliko naredimo tudi sami. Zavarujmo svoje premoženje, najpomembneje pa je, da se v času poplav ne zadržujemo ob rečnih brežinah ali iz deroče vode ne poskušamo rešiti avtomobilov.

Septembrske hude povodnje so pokazale, da tudi Slovenija ni imuna na poplave. Dejstvo namreč je, da so skoraj vse ravnice v Sloveniji nastale s poplavljanjem. Če smo na poplave pripravljeni in si ne zatiskamo oči, da se nam to ne more zgoditi, je velika verjetnost, da bo škoda po hudi uri manjša. In kaj lahko storimo?

Pred napovedanimi poplavami se je vsekakor dobro pozanimati, kako na vašem območju poplavlja, preverite pa tudi, ali vas ogroža kakšen potok, erozija ali plazljiva zemljina. Spremljajte radijska obvestila, svoje dragocenosti pa shranite v vodoodporne sefe. Ne pozabite tudi na ustrezno zavarovanje nepremičnine in premičnine.

Zaščita pred poplavami - prikaz - 4
Zaščita pred poplavami - prikaz - 4 FOTO: Aljoša Kravanja

Če voda zalije vašo hišo, se umaknite v višje nadstropje, pri sebi pa imejte kakšen predmet, ki dobro plava in se ga lahko oprimete. Če vas voda ujame v avtomobilu, ga čim prej zapustite. Ne približujte se rečnim brežinam, ker so lahko zaradi erozije spodjedene. Prav tako se ne dotikajte naprav pod napetostjo, če stojite v vodi.

Po poplavi najprej preverite, kje je voda že upadla. Spremljajte informacije v medijih, da boste izvedeli, kako je s prekuhavanjem vode, popisovanjem škode, humanitarno pomočjo ter kakšno je stanje cest. Po prihodu domov popišite škodo in jo fotografirajte. Očistite in dezinficirajte vse, kar se je zmočilo. Ne uživajte sveže hrane, ki je bila v stiku s poplavljeno vodo, in ne uporabljajte električnih naprav, ki so bile pod vodo, dokler jih ne pregleda strokovnjak.

Zaščita pred poplavami - prikaz - 3
Zaščita pred poplavami - prikaz - 3 FOTO: Aljoša Kravanja

Več nasvetov bodo lahko vsa gospodinjstva in podjetja poplavnega območja na južnem delu Ljubljane prebrala še na zgoščenki, ki jo je Mestna občina Ljubljana pripravila v sodelovanju s Fakulteto za gradbeništvo in geodezijo ter Inštitutom za vodarstvo.

Pred trgovskim centrom na Viču pa je MOL pripravila tudi predstavitev ukrepov za zaščito pred poplavami. Strokovnjaki so med drugim predstavili ukrepe za preprečevanje manjših izlitij, ukrepe za zaščito pred vdorom vode skozi kanalizacijske vode, uporabo samonapihljivih (absorpcijskih) vreč FPS ter alu barier IBS (panelna zaščita odprtin stavb), prikazali so beaver zaščito območja stanovanjskega objekta s cevmi, polnjenimi z vodo, ter protipoplavno gradnjo, ki predstavlja trajno zaščito na območjih poplavne ogroženosti za že obstoječe objekte.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User401282
20. 11. 2010 22.47
Po vseh teh nasvetih se resnično počutimo, zaščitene od poplav.
am_staff
20. 11. 2010 20.22
Po bitki so vsi generali.
User370785
20. 11. 2010 14.53
Ne grem v NLB po kredit ni pogojev. In to samo zarad te reklame k tkole nagravžno klika da tud članka ne morem normalno prebrat. 24ur dejte to umaknt!!!!
User513999
20. 11. 2010 14.32
Aja pa za odškodnine terjat tiste, ki so izdajali gradbena dovoljenja. Včasih, ko so bli ljudje bolj "zaostali" so vedeli, da ni dobro zidat na poplavnem območju... Zdrave kmečke logike manjka v današnjem turbo kapitalističnem svetu. Pa da me ne bo kdo narobe razumel-sočustvujem z žrtvami poplav, vendar nekateri nosijo tudi svoj delež krivde. pa Lp
User513999
20. 11. 2010 14.28
Kako se zaščititi? Ne zidat tam, kjer je pričakovati poplave!!! Potem pa na BARJU dobiš VODO v hišo, pa se folk čudi... mislm...
Ramzess
20. 11. 2010 13.40
To je dokaj široka tema, poplave so le del nje. Bi pripravljen na neko katastrofo, in znani preživeti med in po njej, zahteva več kot le neko splošno znanje in smernice, pomembne so zaloge, ne hrane temveč tudi ročnega orodja, klasičnih knjig o vzgoji rastlin, o gradnji in rabi enostavnega orodja in podobno. Zaloga semen, kajpak, in spet ustrezno znanje ter neodvisnost od bilo česa. In še kaj bi našli. V prihodnosti bo to ključno za preživetje tako posameznikov kot skupin, v katere se povezali. Verjetno je marsikomu jasno kaj se v svetu dogaja, in da ni več časa za slepoto in spanje.
Ramzess
20. 11. 2010 13.33
V teorji je vedno vse lepo, večinoma, a žal v praksi ni tako, že medije je težko spremljati, če ni elektrike, in ob poplavi (in drugih katastrofah) se zdi logično, da bo zaradi varnosti električno omrežje, in tudi druga zemeljska omrežja, avtomatsko izklopljena, saj neizvajanje tega samo še povečuje število žrtev, vse dokler ne bo spet varno, vse omrežje namreč. Teorija (ter tudi vaje) prav tako zanemarjajo človeški faktor in da osnove često niso več dovolj, da so ljudje univerzalnega znanja, širokega znanja več področij v prednosti pred ljudmi specializiranega znanja, oz. znanja enega področja. Da ne govorimo o slabi vlogi napačnega znanja in prepričanja, vključno z verskim (malikovanje ipd.). V nečem pa imajo prav, ker na koncu itak ostanemo sami, je razumljivo, da na to mislimo prej, in smo relativno pripravljeni, na različne katastrofe, v kolikor te ne presežejo pričakovanega razmerja, tj. obsega. Najslabše jo odnesejo tisti, ki so od nečesa odvisni, tudi po zdravstveni plati. Kakor koli, ena je teorija, drugo je praksa, ki lahko celo preseže meje teorije, megakatastrofe so že take.
pokus
20. 11. 2010 13.18
u * ze sem se vec naucu ko v osnovni in srednji soli pa to v 5min
User446780
20. 11. 2010 13.10
Po teh napotkih, sem postal pravi strokovnjak za poplave.