Strokovnjak za vode in poplavno varnost Rok Fazarinc je zelo nazorno ponazoril, kako je včeraj potekal poplavni val na območju Ljubljane. Kot je najprej pojasnil, je včeraj padlo precej manj padavin, kot v poplavah leta 2010, a so bile te zelo intenzivne. "Tedaj je po podatkih Arsa v dobrih dveh dneh na območju Ljubljane padlo 290 milimetrov padavin, včeraj zjutraj pa na istem območju 130 milimetrov. A pomembne so bile padavine v zaledju Polhovega Gradca. Tam je v osmih urah padlo 220 milimetrov padavin," pojasnjuje.
Te padavine so povzročile močan tok Horjulke in Gradaščice, katerega pretok je po prerezu zahodno od obvoznice oziroma nad Bokalskim jezom znašal okoli 160 kubičnih metrov na sekundo. Sledilo je neizbežno, pravi. Ko pretok naraste preko 90 oziroma 100 kubičnih metrov na sekundo, se pričnejo razlivanja. Najrej pride do razlivanja v predelu Viča, ki ga imenujemo Bonifacija, ter pri Cesti dveh cesarjev, pravi. Ko pretok še naraste, se prične voda prelivati ob Cesti na Bokalce in poplavi Vrhovce. Druga takšna točka je tik nad Dolgim mostom. K temu je pripomogel še zamašeni srednji opornik železniškega mosta.
Nato po tej trasi vzporedno z avtocesto in železnico poplavna voda potuje proti viškemu pokopališču, v naslednji fazi pa pot nadaluje pod železniško progo skozi podhod na Poti spominov in tovarištva. Po strugi Mestne Gradaščice voda teče na južno stran proti Tržaški cesti. Poplavi obmoje srednjega dela Viča. "Zaradi tega je bila Tržaška cesta včeraj tudi ves dan zaprta," pojasnjuje Fazarinc. Kot nadaljuje se potem voda na tem območju kopiči. Včeraj je zajela precejšnje območje Tbilisijske. "V poplavah leta 2010 je tam voda segala vse do Koperske ulice in zahodnega dela Murgel," dodaja. Povzel je, da ta del Ljubljane ogroža voda, ki se razlije iz struge Malega grabna na območju Bokalcev in na območju nad Dolgim mostom.
Tista voda, ki ostane v strugi Malega grabna, se razbremenjuje proti jugu na Ljubljansko barje. En del se zlije na industrijsko cono Vič, se pravi na zahodni del Ceste dveh cesarjev, ter pred deponijo zavije na barje. Drugi del pa potuje naprej ob avtocesti vse do Ljubljanice, pojasnjuje.
Pod Dobravo se nad razcepom Kozarje razcepi poplavni tok, ki prelije na Cesto na ključ. Ta poplavna voda se ujame v zahodnem kraku avotceste in skozi majhen prepust prihaja na območje Kosovega polja. "V območje med razcepom Kozarje in Tržaško cesto se tako voda dobesedno ujame v past," pravi. Včeraj je bilo območje zato popolnoma zalito z vodo.
Včerajšnji dogodek sicer še ocenjuje za relativno hitrega, saj so se vode hitro umaknile. Tudi on pa poziva pristojne, da pohitijo z izvedbo državnega prostorskega načrta za zagotavljanje poplavne varnosti JZ dela Ljubljane in naselij v občini Dobrova - Polhov Gradec.
KOMENTARJI (250)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.