25. junija 1991 je slovenska skupščina razglasila Temeljno listino o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije, nato pa je sledila slovesna razglasitev samostojnosti. Osrednja slovesnost ob državnem prazniku je bila v četrtek na Trgu republike, slavnostni govornik pa je bil predsednik republike Danilo Türk. Umetniški program je vodil znani slovenski komik Jurij Zrnec.
Kot je Türk poudaril v svojem nagovoru, je jedro vseh strateških razvojnih izzivov našega časa dialog. "Loputanje z vrati in grožnje nas ne vodijo naprej," je prepričan Türk. Socialni dialog pa je po njegovem mnenju danes bolj potreben kot kdajkoli doslej.
Praznik so s slavnostno sejo obeležili tudi v DZ, kjer je podpredsednik parlamenta France Cukjati ocenil, da država potrebuje nov gospodarski, pa tudi etični zagon. Po njegovem namreč tudi po 19 letih lastne države ne moremo reči, da je slovenska družba takšna, kot smo si jo takrat želeli.
"V SLS obžalujemo, da smo sposobni kot narod stopiti skupaj samo takrat, ko spodbujamo naše srčne športnike pri neverjetnih uspehih, in nam pravzaprav oni kažejo, kako se mora zastopati slovenske barve. Toda ob tem pozabljamo na teme, ki zahtevajo tako narodni kot politični konsenz, saj so izrednega nacionalnega pomena," je ob prazniku zapisal predsednik SLS Radovan Žerjav.
"V Zavodu 25. junij praznujemo današnji praznik dan državnosti kot spomin na rojstvo države in spomin na takratno enotnost v prizadevanjih za samostojno in neodvisno Slovenijo. To je tudi spomin na enotnost v zvestobi slovenstvu in slovenski domovini. Nikoli pa v Zavodu 25. junij ne bomo enotni z okupatorji slovenske države, domačimi izdajalci in tujimi plačanci. Tudi nismo za enotnost v hlapčevanju in klečeplazenju," so sporočili iz Zavoda 25. junij.

Slovenija samostojna 19 let
Z dnevom državnosti sicer obeležujemo dan, ko je 25. junija 1991 slovenska skupščina razglasila Temeljno listino o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije, nato pa je na Trgu republike v Ljubljani sledila slovesna razglasitev samostojnosti.
Slovenska skupščina se je sicer začela ukvarjati z osamosvojitveno zakonodajo julija 1990, ko je bila sprejeta Deklaracija o suverenosti Republike Slovenije. V Sloveniji je 23. decembra 1990 potekal plebiscit o osamosvojitvi Slovenije. Rezultati plebiscita so bili uradno razglašeni 26. decembra.
Glasovanja se je udeležilo 93,2 odstotka volilnih upravičencev: za samostojnost je glasovalo 88,2 odstotka vseh volivcev.
Slovenska skupščina je 25. junija 1991 razglasila neodvisnost Slovenije in prevzela nadzor nad svojimi mejami. Jugoslovanska oblast ni priznala slovenske samostojnosti. Oboroženi spopadi med jugoslovansko armado ter slovensko Teritorialno obrambo in slovensko policijo so se začeli 27. junija.

Slovenska vojska in policija sta v nekaj dneh zaustavili več oklepnih enot, vnovič zasedli mejne prehode, jugoslovansko vojsko na slovenskih tleh pa blokirali v vojašnicah. Intervencija je bila končana 3. julija 1991 in jugoslovanska vojska se je začela umikati v vojašnice.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.