V enem od ljubljanjskih hotelov je nocij potekal humanitarno-glasbeni dogodek z modno revijo otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami z naslovom Ko mene več ne bo.
Na prireditvi v organizaciji Društva za pomoč osebam s posebnimi potrebami Drugi dom so nastopili številni priznani glasbeniki. Povabilu so se tako odzvali pevci Slavko Ivančič, Werner, Tanja Zajc Zupan, Teja Saksida, Brigita Šuler, Gal Gjurin, Lado Leskovar, Lara Jankovič ter tandem Gušti in Nina. Nastopil je še Policijski orkester skupaj s pevcem Matjažem Mrakom, predstavila pa se sta se tudi finalista TV šova Slovenija ima talent - Barbara in Klemen, ki sta izvedla ples na vozičku. Prišel pa je tudi predsednik republike Borut Pahor.
Zvezde nocojšnjega večera, ki ga je povezovala Lorella Flego, so bili otroci s posebnimi potrebami, ki so nastopili kot manekeni: Klavdija Macarol, Nastja Bošnik, Anja Vovk, Živa Golob, Matej Kolbl, Nejc Zakovšek, Nejc Plajnšek in Filip Jagodič, so sporočili organizatorji. Režiser modne revije pa je bil Tomaž Letnar.
"Prvi tovrstni dogodek ima več namenov. Prvi je gotovo ta, da osebe s posebnimi potrebami predstavimo širšemu slovenskemu prostoru v prijetni in posebni situaciji, kjer bodo sijale prav one," je povedala predsednica društva Drugi dom Andreja Pader. Z denarjem od vstopnic in donacij pa želijo pridobiti sredstva za izgradnjo manjših bivalnih enot, ki bodo prilagojene mladim ljudem s posebnimi potrebami.
"Starši oseb s posebnimi potrebami se nenehno soočamo z neizogibnim vprašanjem, kaj bo z našimi otroki po naši smrti, ko se postaramo ali zbolimo in zanje ne moremo več ustrezno poskrbeti. Pogosto se dogaja, da so v takih primerih nameščeni v neustrezne ustanove ali celo domove ostarelih brez skrbnikov ali pa so jim ti dodeljeni s strani institucij, ki poprej s temi osebami niso imele nikakršnega kontakta in življenjskih zgodb ne poznajo. Krivično in nedopustno je dejstvo, da čez noč in ob boleči izgubi roditeljev izgubijo tudi dom in hkrati vse, kar jih nanj veže. V ustanove odhajajo z najnujnejšimi osebnimi stvarmi. Tako v nahrbtniku odnesejo 30 in več let življenja," razlaga Paderjeva.
Kaj je Drugi dom?
Projekt Drugi dom se je začel z odprtjem strani na družbenem omrežju Facebook. Od februarja lani so pridobili več kot 5500 podpornikov, somišljenikov in prijateljev. Medtem so tudi uradno postali društvo za pomoč osebam s posebnimi potrebami.
Drugi dom je tudi ime za manjše hišice na več lokacijah po Sloveniji – manjše bivalne enote, kjer bo sobivalo največ pet oseb s posebnimi potrebami. V društvu se zavzemajo, da bi otroci in pozneje mladostniki in odrasli imeli pravico do drugega doma, kjer bodo preživeli preostanek svojega življenja. Pogosto se namreč dogaja, da so nameščeni v neprimerne ustanove ali celo domove za starejše občane.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.