Ob današnjem prazniku dela so po jutranjih budnicah po vsej državi potekale proslave, na katerih je bilo med drugim slišati pozive k skupnim prizadevanjem za izboljšanje delavskih pravic.
Predsednik republike Borut Pahor je na Joštu nad Kranjem poudaril pomen vprašanja družbene neenakosti. "Paziti moramo, da se neenakosti ne bi razširile čez mejo, ko jih ne bi več sprejeli kot legitimne. Pa tudi, da ustvarjamo enake možnosti za vse," je povedal. Poudaril je, da je socialni dialog izredno dragocen. "Pozivam delodajalce in sindikate, da ne oklevajo pri socialnem dialogu."
Izpostavil je, da ima Slovenija najmanjše dohodkovne razlike v EU. "Družbe ne morejo obstajati, če v njih vladajo prevelike socialne razlike," je povedal. "Razlike v družbi rušijo stabilnosti, ki je potrebna za razvoj."
Poudaril pa je tudi pomen varnosti. "Naloga države je, da se razvijamo, da se vpenjamo v svet in da smo hkrati varna država," je dejal. Poudaril pa je pomen dobrih odnosov s sosednjimi državami in med Slovenci. "Živimo v zahtevnem času, vendar ni razlogov, da bi otrokom dajali občutek nezaupanja v svet. Imamo čudovito generacijo samozavestnih in ambicioznih otrok. Mladi morajo na svet gledati z upanjem in ne s strahom. Prihodnost bo odvisna od tega, koliko bomo znali stopiti skupaj. Če nam to uspe, smo kot država in narod nepremagljivi," je še dodal.
V predsedniškem uradu so praznik dela danes popoldne zaznamovali tudi z dnevom odprtih vrat. Kot so sporočili iz urada predsednika republike, se je dneva odprtih vrat udeležilo približno 250 ljudi, ki so si ogledali protokolarne in delovne prostore, predsednik republike je odgovarjal na številna vprašanja, povezana z delom predsednika republike doma in v tujini ter s protokolom. V kulturnem delu programa sta nastopili pevka Andreja Nika Fabijan in dijakinja Neža Cerinšek z avtorsko poezijo.
Janković: Čas je, da spet okrepimo pomen dela
Ena tradicionalnih prireditev poteka na ljubljanskem Rožniku, kjer je zbrane nagovoril ljubljanski župan Zoran Janković. Čeprav so delavci danes v nezavidljivem položaju, morajo z združenimi močmi nadaljevati prizadevanja za vnovično okrepitev pomena dela, je dejal. Zavzel se je za stabilno gospodarstvo, ki bo omogočilo nadaljnji razvoj in boljši socialni položaj delavcev.
Kot je izpostavil, so delavci v preteklosti ponosno izražali slogan "delu čast in oblast", danes pa je mnogim zaradi zmanjševanja pomena dela ob takšnem sloganu nerodno. Po njegovem mnenju je kljub vsemu spet prišel čas, ko se je treba zavzeti za spoštovanje prispevkov dobrega dela.
Slogan je navezal na obdobje, ko je bil zaposlen v družbi Mercator. Takrat je bilo po njegovih besedah v Mercatorju 15.000 posameznikov, ki so "verjeli in živeli, da dobremu delu namenjamo čast in oblast". "Osvajali smo nove trge ter našim kmetom in industriji zagotavljali police. Danes je ta rdeča barva malo manj popularna. Ugotavljajo, kaj storiti, a prav velike perspektive ni," je dejal Janković.
Kot je izpostavil, je slovenski narod preživel tako komunizem kot samoupravni socializem in prešel v kapitalistični sistem, a tudi slednjemu po njegovih ocenah ne kaže dobro. "Tudi njemu se čas izteka in prepričan sem, da bosta prišla nov čas in ureditev, kjer bomo tudi mi imeli svoj delež," je še dejal.
Zavzel se je za zadružništvo in izrazil prepričanje, da bi bil Mercator danes slovenski ter bi osvajal nove trge in zagotavljal delo mnogim družinam, če bi 2000 družbenikom v preteklosti dopustili do 25-odstotno solastništvo.
Kritičen je bil do političnih predstavnikov, ki po njegovih besedah vnašajo razdor in na ta način otežujejo konstruktivno delo ostalih.
Evropska komisarka za promet Violeta Bulc je na Javorovici nad Šentjernejem pozvala k aktivnemu razvijanju spoštovanja do dela na ravni EU. "Ko se danes spominjamo bojev za delavske pravice, je naša dolžnost, vendar tudi privilegij, da v EU še naprej skupaj razvijamo spoštovanje do dela. A ne kot sledilci, ampak kot soustvarjalci; v aktivni vlogi," je poudarila.
Kopač Mrakova: Delo kot vrednota v osrčje družbe
Vlaganje v človeški kapital bo ključno za doseganje dobrih poslovnih rezultatov podjetja in uspešnosti države kot celote, pa je svoji v poslanici dejala ministrica za delo Anja Kopač Mrak. "Največ bomo dosegli, če bomo delo kot vrednoto postavili v osrčje našega delovanja in naše družbe," je poudarila.
Praznik dela je danes še kako aktualen, je dejala ministrica in izpostavila najhujšo med kršitvami, ki jih ugotavlja inšpekcija za delo, da je še vedno v preveč primerih kršena temeljna pravica delavcev do plačila za opravljeno delo. "Zato ne razumem nekaterih delodajalskih organizacij, da nasprotujejo predlogu, da bi inšpektor v primeru neizplačila plač prepovedal nadaljnje opravljanje dejavnosti. Brez jasnih ukrepov in posledic za kršitelje ne bomo mogli izkoreniniti te nesprejemljive prakse," meni.
Vsi dobri delodajalci se po njenih besedah zavedajo, da je delavec ključen za uspešnost podjetja. "Takih pa je vedno več in v pogojih pomanjkanja delavcev bo vlaganje v človeški kapital ključno za doseganje dobrih poslovnih rezultatov podjetja in uspešnosti države kot celote," poudarja ministrica.
KSS: Država se do delavca obnaša kot mačeha
V Konfederaciji slovenskih sindikatov (KSS) si ob prazniku dela želijo, da bi delavke in delavci začutili odgovornost za lastno usodo. "Zaposleni si usodo krojimo sami, tudi s sindikalno aktivnostjo. Močni sindikati so zagotovilo za uspešno uveljavljanja interesov zaposlenih, ki so še posebej v današnjih časih razkrojenih delavskih pravic edina legalna in legitimna pot uveljavljanja interesov delavcev," so zapisali. Zadovoljni so, da imajo vse večjo podporo in se vsem zahvaljujejo za zaupanje.
V samostojni Sloveniji z delom povezane pravice so v današnjih časih premnogokrat grobo poteptane. O naših pravicah mnogokrat odloča kapital, pri čemer ga podpirajo politiki. Predpisi se množično redno kršijo, tudi sami predpisi delavce mnogokrat pustijo v nezavidljivem položaju, brez pravnih sredstev za uveljavljanje svojih pravic, prvič krvavo izborjenih ravno 1. maja 1886, so še zapisali. "Država se do gonilne sile v vsaki družbi – delavca, obnaša kot mačeha, delavske vrednote niso več cenjene in zgodovina iz leta 1886, ko je tekla kri za osemurni delovnik, se lahko hitro ponovi. V Sloveniji ni delujočih vzvodov za nadzor in sankcioniranje kršitev pravic delavcev in ravno osemurni delovnik postaja v več panogah vedno večji problem."
Ob prazniku dela v KSS ocenjujejo, da so dosegli že mnogo, a še niso zadovoljni in se zavedajo, da bodo za usodo zaposlenih in boljšo prihodnost delavca morali narediti še več.
Na Rožniku eno bolje obiskanih kresovanj
Že na predvečer praznika je na Rožniku potekalo eno bolje obiskanih kresovanj, na katerem so zbrane nagovorili predstavniki štirih sindikalnih central. V znak sindikalnega povezovanja so tudi skupaj prižgali ogenj.
KOMENTARJI (814)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.