Meteorski roj perzeidov je dosegel vrhunec v noči na četrtek, ko je nočno nebo osvetlilo tudi do sto zvezdnih utrinkov na uro. To je sicer vsakoletni dogodek, ki pade v čas, ko goduje sveti Lovrenc, zato ta vesoljski pojav v Sloveniji poznamo tudi kot solze svetega Lovrenca. Perzeidi so med drugim znani tudi po številnih zelo svetlih meteorjih in bolidih. Ti so lahko tako svetli, da v našem ozračju pustijo sledi, ki so na temnem nebu s prostim očesom vidne tudi nekaj minut.
Nepozaben prizor je bilo moč videti v vseh delih našega planeta zahvaljujoč perzeidom, prašnim delcem s kometa Swift-Tuttle na njegovi tirnici, ki jo prečka Zemlja vsako leto od sredine julija do sredine avgusta. Prašni delci se imenujejo perzeidi, ker prihajajo iz ozvezdja Perzej.
Svetlobne utrinke povzroča trčenje prašnih delcev, ki jih je komet izgubil med večkratnim potovanjem v bližino Sonca - veliki so od nekaj mikrometrov do nekaj centimetrov - z molekulami atmosfere.
Letos je bilo moč perzeide najbolje videti v noči na četrtek, ko se je Zemlja dobesedno znašla v središču njihovega oblaka. Fenomen je namreč mogoče spremljati skoraj dva tedna, kolikor potrebuje Zemlja za potovanje skozi meteorski roj.
Gre za gigantski oblak z milijardami prašnih delcev kometa, ki je dolg več kot milijon kilometrov.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.