Slovenski dimnikarji so pred okoljskim ministrstvom od ministra za okolje Karla Erjavca zahtevali ureditev razmer.
Odkar je država uvedla koncesije, trg obvladujejo območni monopolisti, dolgoletni, izkušeni dimnikarji pa so ostali brez dela. Prebivalci nekaterih krajev se pritožujejo, da novi koncesionarji ne skrbijo dobro za njihove dimnike, njihovi nekdanji dimnikarji pa jim brez koncesije ne smejo več pomagati.
Ustanovitev delovne skupine
Pomanjkljivosti v izvajanju dimnikarskih storitev so zlasti v nedodelani zakonodaji na tem področju, zato smo se dogovorili za ustanovitev delovne skupine, je po sestanku komisije za celovito ureditev dimnikarske službe pojasnil okoljski minister Karel Erjavec. Skupina naj bi do jeseni pripravila ustrezne zakonske in podzakonske spremembe.
Po današnjem sestanku razširjene komisije za celovito ureditev dimnikarske službe je Erjavec poudaril, da je zakonodaja nedodelana zlasti na področju podzakonskih aktov, raznih pravilnikov in uredb. Delovna skupina, ki jo bodo sestavljali strokovnjaki s področja dimnikarskih dejavnosti, vodil pa jo bo Vincenc Butala s fakultete za strojništvo, naj bi se prvič sestala v roku 10 dni in naj bi do jeseni pripravila vse ustrezne zakonske in podzakonske spremembe.
"Prepričani smo, da se z nekaterimi izboljšavami že letos lahko izboljša delovanje dimnikarske službe," je pojasnil minister in na dejstvo, da vedno več malih dimnikarjev ostaja brez dela, odgovoril, da brez spremembe zakonodaje na tem področju v kratkem ni pričakovati sprememb.
"Da je veliko malih dimnikarjev ostalo brez dela, kaže na to, da sistem, ki je bil uveden, ni najboljši in da je treba zakonodajo na tem področju dopolniti. Opravljanje dimnikarske službe predstavlja tipično obrtno opravilo in bi bilo prav, da pripravimo zakonodajo na tak način, da bodo tudi mali dimnikarji videli na tem področju svoje priložnosti," je poudaril minister.
Glede na zahteve varstva okolja, glede standardov in kompleksnosti nekaterih kurilnih naprav pa morajo po Erjavčevih besedah v tem sistemu delovati tudi velika podjetja s tega področja, ki imajo tudi vsa potrebna znanja in tehnologijo za kakovostno opravljanje dela.
Kot je še pojasnil Erjavec, so pogoji, ki so dani na razpisih za koncesije, neugodni za male dimnikarje. "Zato bo delovna skupina preverila tudi te kriterije," je dodal Erjavec in opozoril, da bo potrebno na tem področju okrepiti tudi nadzor, saj ta šepa.
"Naš interes je, da se dimnikarska služba izvaja v vseh oblikah, in sicer tako, da bodo izvajalci in uporabniki zadovoljni," je še dodal.
Tone Kristan, ki vodi civilno iniciativo Dimnik, je po sestanku povedal, da želijo, da si bodo uporabniki dimnikarja naročili takrat, ko ga bodo potrebovali, in tistega, ki ga bodo želeli.
Predstavnik malih dimnikarjev Jože Klobasa pa je opozoril, da na sestanku ni bilo govora o tem, kako obdržati od 40 do 60 dimnikarjev, ki so ostali brez zaslužka in brez preživetja. "Samo sprememba zakonodaje in pravilnikov nam ne prinese nobenega kruha," je poudaril Klobasa.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.