Mestna občina Ljubljana je v sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije (ZAPS) konec decembra razpisala natečaj za izbiro najprimernejše rešitve za ureditev vodne skulpture na stičišču Slovenske ceste in Tomšičeve ulice v Ljubljani. Na razpis je prispelo 32 idejnih rešitev, komisija pa je med vsemi izbrala tri najboljše, še trem pa je podelila priznanje.
Zmagala je vodna skulptura, oblikovana iz cevi, ki je zvita v obliki pokončne dvojne zanke, na kateri je možno tudi posedati. Komisija je zapisala, da skulptura "z vseh strani pritegne poglede, jih usmerja in vzbuja pozornost mimoidočih". Ocenjevalcem je bila všeč tudi izbira svetleče kovine, ki se po njihovem prepričanju dobro "sklada z značajem nove ureditve tega dela Slovenske ceste, kot s sodobnim izrazom arhitekture, ki fontano obdaja". Skulpturo so oblikovali Primož Boršič, Mojca Kocbek Vimos, Sašo Vrabič, Jan Filipec.
Druga rešitev je meglena fontana. Avtorji so si zamislili postavitev različnih razpršilnih šob. "Izvirna in tudi nekoliko drzna je tudi sama razlaga meglene fontane kot poklona ljubljanski megli, ki je vsekakor bila in še ostaja del identitete mesta. V duhu predlagane zasnove bi lahko celo humorno ugotovili, da fontana vsekakor zelo dobro prodaja meglo," so zapisali v komisiji.
Tretjo nagrado so si prislužili avtorji skulpture v obliki mlina, ki vključuje naravne elemente – kamen, veje, vodo in mlin. "Veliko pozornosti je posvečeno tudi mimoidočim uporabnikom: ponuja posedanje na velikih 'prodnikih' ob kotanji, neoviran stik z vodo in zvočno zaveso šumeče vode," menijo ocenjevalci.
Ocenjevalno komisijo so sestavljali Janez Koželj (predsednik komisije), Marko Studen, Alen Ožbolt, Tomo Stanič, Miran Gajšek, Monika Kovač Mesarič in Marinka Škrilec Lukač. Nagrajene rešitve bodo prejele tudi denarno nagrado v bruto zneskih 3600 evrov, 3000 evrov, 2000 evrov. Po 1300 evrov pa bodo prejeli tudi vsi trije projekti, ki so si prislužili priznanje.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.