Potem, ko so še minulo noč reševali življenja, črpali vodo iz poplavljenih kleti, žagali drevesa in pomagali pri sanaciji podrtih električnih drogov, so najboljše gasilke in gasilci na Bledu nastopili na športnem tekmovanju Najtežji dve minuti v športu, Firefighter Combat Challenge.
Prostovoljci gasilskega društva Radovljica so namreč ponovno pripravili spektakel, ki je pritegnil skoraj 300 tekmovalcev in kljub slabemu vremenu tudi več sto gledalcev. Kljub razmočenemu terenu in spolzkim stopnicam, so najboljši tekmovalci podirali meje in postavljali nove rekorde.
Opis tekmovanja
In kako poteka tekmovanje? Gasilec tekmuje s popolno operativno opremo, ki je težka 25 kg (zaščitna obleka in dihalni aparat). Zrak diha preko maske iz tlačne posode. Z 20 kg težko zvito cevjo mora preteči po stopnišču v tretje nadstropje, kamor mora 12 m visoko še enkrat potegniti 20 kg utež. Ko priteče iz stolpa, mora s težkim kladivom za 1 m zbiti klado, teči 20 m med ovirami, potegniti težko cev, polno vode in s curkom zbiti tarčo. Za konec mora 80 kg težkega ponesrečenca potegniti 20 m čez ciljno ravnino.
Štirje Slovenci pometli s konkurenco
Adrenalin, moč in pogum so vodilo, ki prostovoljce in profesionalce ženejo k osebnim uspehom. Biti psihofizično pripravljen pri delu predstavlja prednost in predanost delu. Pred petimi leti, ko so tekmovanje pripeljali iz ZDA in ga prvič organizirali v Radovljici, sta bili dve minuti cilj, želja in izziv tekmovalcev. Danes je to meja, ki se jo da preseči. Najboljši tekmovalci lahko stopijo ob bok najbolje pripravljenim svetovnim profesionalcem najvišjega nivoja.
Domen Pavlič, Matic Zupan, Anže Habjan in Gregor Stanonik so tekmovalci, ki posegajo po najvišjih, najboljših in najvidnejših rezultatih. Med 165 tekmovalci so ti štirje Slovenci dobesedno pometli s konkurenco svetovnega kova in dokazali svojo veličino. Dosegli so naslednje čase:
Domen Pavlič 1:31,38
Matic Zupan 1:35,10
Anže Habjan 1:35,16
Gregor Stanonik 1:37,55
Daniel Schimank, Nemčija, 1:38,64
Krzysztof Krawczyk, Poljska, 1:39,67
Zaradi zahtevnosti tekmovanja pri tekmovalcih pogosto prihaja do izčrpanosti, dehidracije in slabosti. V dežju je bila proga veliko bolj zahtevna in spolzka, vendar zaradi ustrezne opreme do poškodb, zdrsov in padcev ni prihajalo. Nekaj tekmovalcev je zaradi zahtevnosti proge, adrenalina in izčrpanosti potrebovalo zdravniško pomoč, so sporočili organizatorji tekmovanja.
Dogodka sta se udeležila Darko Muhič, namestnik poveljnika Gasilske zveze Slovenije in Milan Dubrovac, poveljnik Gasilske zveze Gorenjske. Muhič je poudaril, da so s prireditvijo dvignili nivo zavedanja gasilstva v Sloveniji. "Zavedanje o pomenu sočutja, ki ga nosi v sebi več kot 150.000 ljudi, ki jih imamo v Sloveniji v vrstah prostovoljnih gasilcev o nas pove veliko. Vsak 12 slovenec je gasilec," je dejal.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.