Predstavniki in podporniki gibanja Nevidni delavci sveta (IWW) so v Ljubljani pripravili protestni shod, na katerem so opozorili na sistematično kršenje pravic in dostojanstva migrantskih delavcev v Sloveniji. Pozvali so k solidarnosti in skupnemu boju za boljši in pravičnejši jutri.
Približno 200 delavcev in njihovih podpornikov se je ob 14. uri zbralo v parku Tabor. Dvigovali so transparente z napisi Pravice so izborjene, ne podeljene, Skupaj bomo ustvarili svoje pravice, Dovolj izkoriščanja, čas je za spremembe in Ta zgodba govori tudi o tebi.
"Danes smo se zbrali, da opozorimo, da pri migrantskih delavcih ni prišlo do nobenih sprememb, podjetja so jim dolžna denar, mečejo jih iz stanovanj in jim grozijo, da ne bodo dobili ničesar, če se bodo borili za svoje pravice," je ob robu protestnega shoda povedal aktivist gibanja Nevidni delavci sveta Irfan Beširević. Ob tem je opozoril, da ne gre le za vprašanje migrantskih delavcev, temveč tudi slovenskih. "Vemo, da tudi nekateri slovenski delavci niso dobili plač in plačanih prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje," je povedal.
"Opozarjamo institucije na tisto, kar že dobro vedo – da imamo v Sloveniji zakonodajo in prakse, ki so diskriminatorne do migrantskih delavcev, kar danes povzroča katastrofalen položaj teh delavcev v Sloveniji," pa je povedal predstavnik gibanja Nevidni delavci sveta in profesor na ljubljanski Fakulteti za družbene vede Andrej Kurnik. Opozoril je, da so pravice delavcev sistematično kršene, država in njene institucije pa niso naredile nič, da bi to spremenile. "Mislimo, da je zadnji čas, da naredimo usklajen pritisk, da oblasti v Sloveniji sedejo za mizo z delavci in ponudijo rešitev, ki je pravična," je povedal.
Podporo zahtevi nevidnih delavcev in delavk sveta po popolni pravni izenačitvi migrantskih delavcev s slovenskimi je danes izrazil tudi Mladi forum SD ter pozval vlado in celotno slovensko politiko, naj nemudoma uredi njihov status. "Naj šteje delo in ne nacionalna pripadnost delavca," so zapisali in opozorili, da so delavci iz BiH in drugih držav več let pridno gradili slovensko infrastrukturo in doprinesli k rasti slovenskega gospodarstva.
Prizadevanja nevidnih delavcev podpirajo tudi v društvu Parada ponosa. "Novodobno suženjstvo, v katerega so v zadnjih letih prisiljeni migrantski delavci, je posledica sistemske diskriminacije države, njenih institucij, zavodov in organov, ki podpirajo nečloveške izkoriščevalske prakse delodajalcev," je na Paradi ponosa dejala predsednica omenjenega društva Petra Salaj.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.