Na šestem Teku za upanje, ki je pod okriljem Slovenskega združenja za boj proti raku dojk Europa Donna potekal v Ljubljani in Mariboru, se je v ljubljanskem Tivoliju zbralo rekordnih, skoraj 1300 udeležencev. Med njimi so bili tudi nogometaši Nogometnega kluba Olimpija. Za nakup opreme za ambulantno kemoterapijo na Onkološkem inštitutu Ljubljana in Univerzitetnem kliničnem centru Maribor so tako zbrali sredstva v višini 7000 evrov.
Predsednica združenja Mojca Senčar je ob tem dogodku izrazila veselje nad vse večjo prepoznavnostjo teka in njegovega namena. Po njenih besedah si v združenju prizadevajo za večje osveščanje o raku dojk, za razbijanje tabujev o raku ter osveščanje o pomenu zdravega načina življenja, kamor sodi tudi redna telesna aktivnost.
Združenje že več kot deset let osvešča slovensko javnost o najpogostejši maligni bolezni žensk - raku dojk. Samostojna, neprofitna organizacija, ki pod svojim okriljem združuje 2200 članov, si prizadeva zagotoviti enake možnosti in pogoje za zgodnje odkrivanje bolezni ter takojšnje učinkovito zdravljenje in rehabilitacijo za vse ženske, so še sporočili iz združenja.
Najpogostejša oblika raka pri ženskah
Sicer pa je rak na dojki najpogostejša oblika raka pri ženskah. Obolevnost za to vrsto raka se po podatkih Registra raka za Slovenijo povečuje od leta 1950. Glede na podatke o obolevnosti za to boleznijo, to je okrog 91 obolelih (oz. toliko primerov ugotovljene bolezni) na 100.000 žensk letno (okrog 1600 novih bolnic letno), se Slovenija uvršča v sredino svetovne lestvice.
Za rakom dojk pogosteje zbolevajo ženske v osrednji in zahodni kot ženske v vzhodni Sloveniji. Zelo redko zbolijo za rakom dojk ženske pred 30. letom starosti, tri četrtine zbolelih žensk pa zboli po 50. letu starosti.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.