Društvo Glasbeni forum, pri katerem sta gonilni sili Matevž Šalehar – Hamo in Gal Gjurin, je skupaj s podporniki kongresa (Društvom slovenskih skladateljev, Društvom slovenskih pisateljev, Javnim skladom za kulturne dejavnosti RS in Slovensko unijo glasbenih ustvarjalcev) ob polni dvorani slovenskih glasbenih ustvarjalcev, glasbenih urednikov, novinarjev in drugih podpornikov izrazilo odločno nasprotovanje predlogu novega zakona o medijih. Podali so tri temeljne zahteve.
Prvič:
Najmanj 50 odstotkov vse predvajane glasbe v času med 6. in 20. uro vsakega radijskega ali televizijskega programa mora zasedati slovenska glasba oz. avtorska glasbena produkcija slovenskih ustvarjalcev in poustvarjalcev.
Do sedaj je bil ta odstotek med 20 in 40, sicer pa predlog novega zakona o medijih v 70. členu navaja, da naj bi bilo le 15 odstotkov predvajane glasbe med 6. in 20. uro vsakega radijskega ali televizijskega programa slovenskega izvora.
Drugič:
Želimo brezpogojno zaščito za avtorsko pravico in sorodne pravice. Iz predloga novega zakona je namreč izvržen člen, ki zavezuje medije (radie, televizije), da morajo ob vpisu v razvid medijev predložiti tudi pogodbe, ki jih imajo sklenjene s kolektivnimi organizacijami (avtorsko in njej sorodne pravice morajo po zakonu namreč ščititi kolektivne organizacije).
Tretjič:
Od nacionalne RTV ustanove naj v svojo programsko shemo nemudoma vrne oddaje, ki spodbujajo razvoj in kakovost slovenske glasbene produkcije. Zahtevamo oddaje, ki vsebujejo mlado aktualno produkcijo, žive koncerte (ne glede na žanr), produkcijo videospotov, urbano popularno in rock glasbo, alternativne glasbene žanre, domačo klasično glasbo, slovenski jazz, zabavno in narodno-zabavno glasbo ter druge zvrsti, ki niso zastopani v komercialno usmerjenih medijih. RTV SLO naj zopet vzpostavi objektivni vpogled v žanrsko pestrost domače glasbene produkcije.
Spoštujmo avtorsko pravico!
Vse in zgolj to sta v slabe pol ure zbranemu občestvu predstavila gostitelja večera, glasbenika Severa Gjurin in Hamo. Kongres se je sicer začel s krepko "akademsko" zamudo, simpatična animacija žgolečih ptičkov pa je dala jasno sporočilo: Brez slovenske pesmi ni slovenske identitete. Spoštujmo avtorsko pravico!
Slovenski glasbeniki so torej dokaj enotno in neposredno izrazili svoje zahteve in že samo dejstvo, da je večina glasbenih ustvarjalcev (z redkimi izjemami nekaterih, ki se očitno niso odzvali povabilu) pripravljena stopiti skupaj in se boriti za skupno dobro, je vsekakor pohvalno. Prisotna je bila praktično vsa slovenska glasbena srenja, ki nekaj pomeni, sicer pa je znano dejstvo, da je Slovence pravzaprav težko združiti v boju za isto stvar. V vsej slovenski zgodovini se je to zgodilo le nekajkrat, a očitno so glasbeniki tokrat našli pot, da enotno povejo, kaj jim ni všeč. Poskus diskutiranja s strani raperja Darka Nikolovskega (ki je na zadnjih volitvah kandidiral na listi stranke Zares), pa je bil odločno zavrnjen. Raper je na vse skupaj odgovoril s pozo nacističnega salutiranja, skupaj s še nekaj somišljeniki pa nato po hitrem postopku zapustil dvorano.
Zahteve so torej jasno podane, večina glasbenikov je enotna, da je treba podpreti glasbeno raznolikost in jo na velika vrata vrniti v slovenske domove. Časa za diskusijo bo še veliko. Morda na drugem kongresu, vsekakor pa bo zanimivo spremljati, koliko pomeni pobuda samih ustvarjalcev slovenske glasbe, ki precej dobro vedo, kako je biti glasbenik v Sloveniji, obenem pa velika večina sploh ne dobi priložnosti, da bi se spodobno predstavila javnosti. Glasbeniki so s to gesto nekoliko teatralično, a dokaj učinkovito državi vrgli veliko kost, rezultat pa bo v vsakem primeru lahko le pozitiven. Tako za glasbenike kot vse tiste, ki glasbo poslušajo.
KOMENTARJI (181)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.