Na področju invalidskega varstva v Sloveniji so še vedno številne priložnosti za nove ideje, drugačne poklice, prekvalifikacije in znanja, ki bi invalidom odpirala nove priložnosti, je v svojem nagovoru ob sprejemu invalidov poudaril predsednik republike Danilo Türk.
Po njegovih besedah moramo izboljšati tudi delovne pogoje, skrb za zdravje, varnost pri delu, spodbujati vseživljenjsko učenje in zagotoviti delo tudi najtežjim invalidom. Razvijati moramo nove zaposlitvene možnosti in različne oblike socialne ekonomije, in "vse to v času, ko se gospodarska rast počasi obnavlja in ko te naloge niso lahke", ocenjuje.
Izpostavil je, da konvencija o pravicah invalidov vztraja na implementaciji in je pomembna tudi zato, ker poudarja vlogo invalidskih organizacij, tudi pri sprejemanju zakonodaje.
V Sloveniji smo pred kratkim dobili sistemski zakon o izenačevanju možnosti invalidov, ki je sprožil marsikatera nasprotovanja. Türk sicer razume pomisleke invalidskih organizacij, "vendar ključna vsebina zakona predstavlja uresničevanje konvencije v slovenskem prostoru, zakon je konkreten in pokriva nekatere dosedanje sive lise". Prav zato mu dovolimo, da zaživi, poziva Türk.
Varuhinja opozarja na prepočasno reševanje težav invalidov
Ob mednarodnem dnevu invalidov se je z izjavo za javnost odzvala tudi varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek - Travnik. Po navedbah varuhinje je zakon o izenačevanju možnosti invalidov, ki bo začel veljati v soboto, 11. decembra, sicer prinesel nekaj pomembnih novosti, ki bodo pripomogle k uresničitvi obveznosti države, prevzetih z ratifikacijo Konvencije o invalidih.
"Žal pa niti vlada niti državni zbor nista upoštevala opozoril varuha, da so roki za uveljavitev podzakonskih aktov, ki bodo šele omogočili uveljavitev določenih pravic invalidov, predolgi in sprejete obveznosti dejansko odlagajo še za leto dni," je opozorila.
Varuhinja zato napoveduje, da bodo spremljali pripravo vseh podzakonskih aktov in v ta namen tudi poglobili sodelovanje z invalidskimi organizacijami.
Predsednik DZ Pavel Gantar je poudaril, da invalidi predstavljajo najštevilčnejšo ranljivo družbeno skupino. Vsi se po njegovih besedah zavedamo, da je le mednarodni dan invalidov za izboljšanje kakovosti življenja oseb s posebnimi potrebami premalo in je naša skupna dolžnost, da vsak dan znova uresničujemo konvencijo o pravicah invalidov.
Tudi minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik je izpostavil številne sprejete ukrepe na področju invalidskega varstva. Poleg tega je vlada po njegovih besedah s protikriznimi ukrepi ohranila tudi številna delovna mesta za invalide in zagotovila dovolj sredstev za ohranitev socialnih pravic.
Bolj kritičen kot sicer je bil do ureditve področja invalidskega varstva predsednik Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Boris Šuštaršič. Lani je namreč ob tej priložnosti poudaril, da so invalidi zadovoljni z ureditvijo tega področja. Toda od tedaj se po njegovih besedah ni zgodilo nič pozitivnega. Kritičen je zlasti do sprejemanja zakona o izenačevanju invalidov, saj ga je predlagatelj med parlamentarnim postopkom spremenil do mere, ki invalidom ni sprejemljiva.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.