Matevž Lenarčič se tudi danes ni podal z ultralahkim letalom okrog sveta. Vzleteti bi moral ob 8. uri, vendar pa je odhod prestavil zaradi težav z instrumenti, ki kažejo nivo olja v letalu. Organizatorji GreenLight WorldFlighta so naknadno sporočili, da polet danes odpade.
Lenarčič je na centru civilnega letalstva na Brniku po ureditvi zadnje dokumentacije pred letalom predstavil svoj polet. Prepričan je bil, da se bodo najbrž pojavile še kakšne birokratske ovire, zaradi zapletov z ureditvijo zavarovanja pa naj bi se na pot odpravljal praktično brez spanja.
Hkrati je izrazil hvaležnost pokroviteljem, ki so omogočili njegov tri mesece dolg polet. Za najbolj zahteven del poti je označil slabo vreme, saj je bil zaradi močnega vetra precej naporen že petkov polet iz Ajdovščine do Brnika. Prvi postanek na poti okrog sveta je načrtoval v Maroku, drugega v Senegalu, potem pa naj bi prečkal Atlantik.
Letalo sicer še nikoli ni bilo preizkušeno s takšno obremenitvijo, zato bo prvi dan "trenutek resnice", je povedal Lenarčič in izrazil pričakovanje, da bo letalo s polnim rezervoarjem lahko preletelo 4000 kilometrov.
Boscarol: Projekt združuje podjetja in njihovo letalsko in logistično znanje
Direktor podjetja Pipistrel Ivo Boscarol je projekt GreenFlight WorldFlight poimenoval za slovenski projekt, ki združuje slovenska podjetja in njihovo letalsko in logistično znanje. Slovenska letalska industrija je sicer majhna, vendar v svoji niši vodilna v svetu, je še dodal. Pipistrelov Virus lahko leti preko Mount Everesta in v temperaturah od –50 stopinj Celzija do 50 stopinj Celzija, opremljeno pa je tudi s padalom za reševanje letala, je pojasnil.
Direktorica Slovenske turistične organizacije Maja Pak je poudarila pomen trajnostnega razvoja za turizem, ki je poleg promocije države tudi glavni razlog za sponzorstvo projekta. Slovenija z njim mednarodno javnost spodbuja, da se še bolj zavzema za varovanje okolja in reševanju problematike podnebnih sprememb, je dodala.
Po besedah predsednika uprave Aerodroma Ljubljana Zmaga Skobirja se letalstvo danes precej ukvarja s problematiko onesnaževanja zraka, Pipistrelov Virus pa predstavlja morebitno rešitev. Kot je dodal, od Lenarčičevega projekta pričakuje, da bo na Brnik pripeljal še "večje ptice", ki bodo redno povezovale različne dele sveta.
Načrtovan polet prestavili
Po pregledu letala in vžigu motorja je Lenarčič slednjega že čez nekaj minut ugasnil. Po še nekaj poskusih je dokončno ustavil motor, odprl njegov pokrov in z mehaniki Pipistrela skušal odpraviti težave. Na pomoč so poklicali tudi strokovnjake iz Celja, ki so v letalo vgradili nadzorne instrumente.
Po krajšem premisleku so organizatorji sporočili, da načrtovanega poleta zaradi varnosti danes ne bo, namesto tega bo Lenarčič z brniškega letališča vzletel jutri ob 7.30.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.