Slovenija

FOTO: Zbrali 838 podpisov za referendum

Piran, 07. 10. 2009 15.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Člani civilne iniciative za dostojno življenje v Piranu so predali 838 podpisov v podporo referendumu o prometnem odloku. Med zbiranjem podpisov naj bi bili deležni številnih šikaniranj in podtikanj.

Člani civilne iniciative za dostojno življenje v mestu Piran so na vložišče piranske občine danes predali 838 podpisov v podporo referendumu o prometnem odloku. Ker so zbrali zadostno število podpisov, pričakujejo, da bo o razpisu referenduma v kratkem odločal piranski občinski svet.

Predaja podpisov za referendum o prometni ureditvi v občini Piran-5
Predaja podpisov za referendum o prometni ureditvi v občini Piran-5 FOTO: Dare Čekeliš

"Zbrano število glasov izraža jasno odločenost ljudi, da vzamejo odločanje o tako temeljnih pogojih za življenje v Piranu v svoje roke," je pojasnila članica civilne iniciative Zora Mužinič. Na referendumu se bodo o prometnem odloku izrekali vsi volilni upravičenci občine Piran, referendumsko vprašanje naj bi se po besedah Mužiničeve glasilo: Ali ste za to, da se uveljavi novi prometni odlok.

Član civilne iniciative Davorin Petaros je ob tem poudaril, da predaja podpisov pomeni tudi zaustavitev izvajanja spornega prometnega odloka, ki je predvideval, da se center Pirana skoraj povsem zapre za promet. V civilni iniciativi si obetajo, da bodo na občini referendum razpisali v prihodnjem mesecu, občinski svet naj bi ga bil skladu z zakonom primoran razpisati v 30 do 40 dneh po obravnavi na seji.

Kot je še pojasnil Petaros, so zahtevali, da bo pri štetju podpisov, ki so jih zapečatene oddali na vložišču, prisoten tudi kdo od članov civilne iniciative. Medijem je občinska varnostna služba prisotnost na vložišču ob predaji podpisov danes preprečila.

S predajo podpisov se možnosti za morebitne dogovore ali pogajanja o prometnem odloku z županom iztekajo, še poudarjajo v civilni iniciativi, kjer menijo, da so "storili vse, kar so mogli, da bi odprli pot pogajanjem".

Po Petarosovih besedah so bili debatam in usklajevanju glede prometnega odloka sicer ves čas naklonjeni. Na občino so že v preteklosti naslovili pobudo, da bi se o prometnem dogovoru pogajali in se tako izognili referendumu, vendar do pogovorov ni prišlo.

Medijem je občinska varnostna služba prisotnost na vložišču ob predaji podpisov danes preprečila.
Medijem je občinska varnostna služba prisotnost na vložišču ob predaji podpisov danes preprečila. FOTO: Dare Čekeliš

Kot je poudaril Petaros, bi morali reševanje prometne problematike prepustiti stroki. Očitke, da gre v primeru referenduma o prometnem odloku zgolj za nabiranje predvolilnih točk, v civilni iniciativi zavračajo. "Če bi nas župan sprejel kot sogovornike, bi si nabral politične točke in zaupanje vseh nas," poudarja Mužiničeva.

Kot je dejal Petaros, so bili med zbiranjem podpisov deležni "vseh vrst podtikanj, šikaniranj in dezinformacij s strani župana Tomaža Gantarja", ki je najprej predlagal, da naj občinski svet prometni odlok razveljavi, kasneje pa predlog umaknil.

Piranski župan Gantar je potrdil, da bodo v skladu z zakonsko določenimi roki občinskemu svetu predlagali razpis referenduma. Kot je še dejal, so na občini pričakovali, da bo civilni iniciativi uspelo zbrati podpise.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User375454
07. 10. 2009 17.01
Politikom pač ne gre zaupati!!!