Slovenija

Fouere o ICC: EU ne pritiska na kandidatke

Ljubljana/Strasbourg, 03. 06. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji Erwan Fouere se je odzval na izjave ameriških predstavnikov, da EU izvaja pritisk na prihodnje članice v zvezi s podpisom dvostranskih sporazumov z ZDA glede Mednarodnega kazenskega sodišča. Pojasnil je, da EU ne izvaja pritiska, temveč se zavzema za učinkovito delovanje ICC.

Vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji Erwan Fouere
Vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji Erwan Fouere FOTO: Dare Čekeliš

Fouere je zatrdil, da EU ne sili nikogar, pač pa si izrecno prizadeva za učinkovito izvajanje Rimskega statuta, pravne podlage za delovanje ICC, ki so ga države po svetu podprle z veliko večino. Po mnenju Fouereja gre pri ICC za izredno pomemben razvoj na področju človekovih pravic oziroma zakonodaje, ki uzakonja človekove pravice. EU in države pristopnice se trudijo, da bi zagotovile učinkovito delovanje ICC, je povedal Fouere.

"Mi ne delamo tako. Naša vloga je, da poskušamo države prepričati, večinoma nam jih sicer ni treba, ker so to države, ki so se zavezale Mednarodnemu kazenskemu sodišču in se zavedajo njegove pomembnosti," je Fouere zavrnil trditve ameriških predstavnikov, češ da Evropska unija pritiska na bodoče članice.

Kot je ob robu slovesnosti ob novi donaciji EU za projekte Mednarodnega sklada za razminiranje in pomoč žrtvam min v Ljubljani še poudaril Fouere, stališče ZDA ni kompatibilno s prizadevanji za učinkovito delovanje ICC. "EU vedno znova poudarja, da nobena država na svetu ne bi smela podvzeti dejavnosti, ki spodkopavajo učinkovito delovanje ICC," je dejal in izrazil upanje, da se bodo ZDA v prihodnje EU pridružile v teh prizadevanjih.

"Trudimo se, da bi ZDA prepričali, da je delovanje ICC tudi v njihovem interesu", je med drugim povedal Fouere in napovedal, da bo konec tedna v Bruslju sestanek o tem vprašanju, na katerega bodo povabljeni tudi slovenski predstavniki. Sicer je še spomnil, da smernice, ki jih je EU pripravila septembra lani, ostajajo osnova za potek razprave o ICC.

"EU si želi, da bi lahko zagotovili učinkovito izvajanje Rimskega statuta, s katerim je bilo ustanovljeno Mednarodno kazensko sodišče in ki so ga podpisale skoraj vse države sveta, potrdilo pa ga je več kot 90 držav," meni Fouere.

Svet Evrope proti pritiskom ZDA

"Več poslancev iz balkanskih držav, članov Parlamentarne skupščine, me je obvestilo, da so ZDA v njihove države napotile odposlance, da bi njihove vlade prepričale v podpis tega sporazuma," je povedal Schieder.

Predsednik Parlamentarne skupščine Sveta Evrope Peter Schieder je obsodil pritiske, ki jih Washington izvaja na več držav na Balkanu, da bi podpisale dvostranski sporazum o neizročanju ameriških državljanov Mednarodnemu kazenskemu sodišču.

Schieder je še pojasnil, da se pritiski ZDA glede podpisovanja dvostranskih sporazumov o neizročanju ameriških državljanov ICC izvajajo predvsem na gospodarski ravni. Šlo naj bi za pritiske na Makedonijo, Hrvaško, Srbijo in Črno goro ter Slovenijo. tem je Evropsko unijo in Odbor ministrov Sveta Evrope pozval, naj protestirajo proti ravnanju Washingtona, "v okviru ZN ali med transatlantskimi vrhunskimi srečanju". Kot je pojasnil, je treba preprečiti, da bi ZDA uničile ali sabotirale delo ICC in tako ogrozile prvenstvo prava na mednarodnem prizorišču.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10