Avtorica prispevka: Maja Roš

Državni sekretar in vodja urada za Slovence v zamejstvu in po svetu Franc Pukšič je javnost razburil z vprašanjem, ali je Avstrija sploh država, saj njena državnost temelji na avstrijski državni pogodbi, ki jo Sloveniji odrekajo. Mnogi Slovenci so temu takrat edinemu odzivu slovenskih politikov ploskali.
Poslanec SDS Jožef Jerovšek je s Pukšičem osem let delil poslanske klopi. Kolega Pukšič je izredno zanimiv in dinamičen človek. Mislim, da so bili ministri včasih prepričani, da obstaja več reinkrarnacij Franca Pukšiča, ker so mislili, da se ob istem času nahaja na različnih mestih" je svojega kolega opisal Jerovšek. Hkrati je dodal, da je Pukšič vztrajen, saj se, če ga minister odslovi skozi glavna vrata, vrne skozi stranska. On je lahko oster, saj na grbi nima nečednosti," še dodaja Jerovšek.

Po drugi strani pa so v Pukšičevem policijskem dosjeju nekatera zanimiva dejanja. Med njimi so medijsko odmevna vzgojna klofuta hčeri, obsodba zaradi obrekovanja nekdanjega direktorja Elana Uroša Aljančiča, ki ga je označil za lažnivca, ter ovadba zaradi suma zlorabe položaja in pravic pri prodaji gline v Destrniku.
Ali je Avstrija sploh država?
Državni sekretar pa brez dlake na jeziku ni ostal niti glede avstrijske državne pogodbe, ki nam jo sosedje odrekajo. Pukšič se je namreč javno vprašal, ali je Avstrija sploh država. Jožef Kunič iz Slovenskega društva za mednarodne odnose pravi, da je šlo za populistično izjavo. Avstrija je resna evropska država. Ima ugled in ne moremo trditi, da ni država," še pravi Kunič. Pukšič odgovarja, da omenjena izjava nikakor ni populistična, se je pa zavzel za spoštovanje 7. člena avstrijske državne pogodbe in slovenske skupnosti v avstrijskem prostoru.

Predsednik vlade Janez Janša očitno Pukšiču, ki je bil v prejšnjem mandatu predsednik komisije za odnose s Slovenci po svetu in v zamejstvu, zaupa, čeprav o kompetencah prvega zaščitnika zamejcev ne želi govoriti. Ivo Vajgl pa pravi, da je to izredno občutljiva funkcija, ki zahteva odlično poznavanje mednarodno pravnih zadev. Med njimi zlasti tistih, od katerih zavisi stopnja zaščite manjšin. "Človek na tej funkciji mora biti kompetenten partner državam, v katerih imamo svoje manjšine," je še dodal svetovalec predsednika države za mednarodne odnose. "Prezgodaj bi bilo soditi ali je na tem mestu pravi človek. Počakajmo, moramo mu dati določen čas in videti rezultate. Vendar pa začetki ne kažejo najbolje," je svoje mnenje o Pukšiču dopolnil Jožef Kunič.
Svoje stanovanje oddaja študentom

Pukšič, ki bo novembra srečal Abrahama, je s trdim delom postal prepoznavna osebnost. Po osnovni šoli se je izobraževal pri zasebniku, mojstru za elektomehaniko, za nadaljni študij pa je služil v Nemčiji. V domačem kraju je izredno priljubljen, saj so ga krajani Slovenskih Goric že tretjič izbrali za predstavnika v parlamentu. Prav tako tudi tretjič županuje 711-tim družinam, ki živijo v občini Destrnik. Pukšič je med drugim tudi predavatelj na ptujski srednji šoli, sicer pa ima do mladih poseben socialni čut. Študentom namreč oddaja svoje službeno stanovanje. "Ali je krivica pomagati človeku, ki je v stiski?" se sprašuje Pukšič.
Nezdružljivost funkcij

Pukšiču pa očitajo tudi nezdružljivosti funkcij. "Pukšič je državni sekretar v kabinetu predsednika vlade. Prav nobenega dvoma ni, da lahko preko te funkcije vpliva tudi na uresničevanje politike v svoji občini. V tem delu je to dvoje nezdružljivo," je dejal Miran Potrč iz ZLSD. Glede tovrstne nezdružljivosti je Združena lista vložila tudi poslansko pobudo, na kar pa minister za javno upravo Gregor Virant ne pristaja. "Seveda ni sporno, ker ni konflikta interesov. Tudi prej sem opravljal funkcijo župana in poslanca DZ," zatrjuje Pukšič.
Minister Virant pa med drugim napoveduje predlog za nezdružljivost županske in poslanske funkcije, kar bi pomenilo, da Pukšič v prihodnje ne bo mogel več opravljati obeh funkcij.