"Politični, operativni in pravni pogoji niso več izpolnjeni" za učinkovito nadaljevanje vojaškega sodelovanja v boju proti terorizmu v Maliju, zato je bila sprejeta odločitev o usklajenem umiku vojakov iz operacij na tem ozemlju, piše v skupni izjavi, ki so jo sprejeli pred današnjim vrhom EU–Afriška unija.

Države so obenem zagotovile "pripravljenost, da ostanejo vključene v regijo" Sahela, so sporočili. V afriški regiji Sahel je trenutno skupaj 25.000 tujih vojakov. Francija je za pomoč v boju proti terorizmu tja napotila 4300 vojakov. Glavni poudarek misije, znane kot operacija Barkhane, je Mali, kjer je nameščenih do 2500 francoskih vojakov. Francija vodi tudi posebno enoto Takuba, v katero je več evropskih držav prispevalo svoje vojake in katere naloga je tudi boj proti terorizmu, poroča AFP.
Republika Slovenija v operaciji Barkhane in namenskih silah Takuba ne sodeluje s pripadniki Slovenske vojske, so pojasnili na ministrstvu za obrambo. V misiji EU v Maliju (EUTM) pa je trenutno devet pripadnikov Slovenske vojske. "Misija EUTM Mali je del celovitega in integriranega pristopa EU k Sahelu, obenem pa predstavlja tudi del širših mednarodnih prizadevanj za varnost in stabilnost te regije. V prihodnjih dneh oz. tednih bodo na ravni EU potekale razprave o prilagoditvi delovanja EU v Sahelu in posledično EUTM Mali glede na omenjeno najavo Francije in aktualno situacijo v Maliju. Republika Slovenija pri tem ostaja zavezana Skupni varnostni in obrambni politiki EU ter v tem smislu učinkovitejšemu pristopu na ravni EU pri zagotavljanju stabilnosti v Sahelu," so še zapisali.
O stanju v Sahelu sta se včeraj pogovarjala tudi slovenski predsednik vlade Janez Janša in francoski predsednik Emmanuel Macron. Na srečanju sta izmenjala neformalna mnenja o nadaljnjem angažmaju držav članic EU, ki so tudi vojaško prisotne v Maliju in Sahelu.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.