Organizacija Freedom House je izdala letno poročilo o svobodi medijev po svetu za leto 2004 z naslovom Svoboda tiska 2005: Globalni pregled neodvisnosti medijev, v katerem je Slovenijo med 194 državami uvrstila na 35. mesto, ki si ga Slovenija deli s Kostariko.
V primeru Slovenije pri Freedom House ugotavljajo, da vlada na splošno spoštuje pravico do svobode izražanja, ki jo zagotavlja 39. člen ustave, javno klevetanje pa ostaja kaznivo. Poročilo posebej izpostavlja nizko stopnjo tujega lastništva v slovenskih medijih in napredek v primeru napada na novinarja Mira Petka.
Organizacija v svojem poročilu ugotavlja, da kljub uredniški neodvisnosti, obstaja omejena samocenzura, ki je posledica posrednih političnih in gospodarskih pritiskov. Poročilo še navaja prvi primer splošne novinarske stavke na dan parlamentarnih volitev oktobra lani.
Nazadovanje ZDA in napredek Ukrajine
Prvo mesto na seznamu držav z največjo svobodo medijev si delijo Finska, Islandija in Švedska, na zadnjem 194. mestu pa je Severna Koreja, predzadnji je Turkmenistan, tik pred njim pa Kuba, Mjanmar in Libija. Opazno poslabšanje svobode medijev pa so ugotovili v ZDA, Keniji, Mehiki, Pakistanu in Venezueli ter v drugih ameriških državah. Povečanje omejitev za medije so opazili tudi v nekaterih delih Azije in Afrike ter na območju nekdanje Sovjetske zveze.
Napredek je Fredom House po drugi strani zabeležil v Ukrajini in v Libanonu, pozitivni trendi pa se kažejo tudi v nekaterih drugih državah Bližnjega vzhoda. Vendar organizacija opozarja, da se je splošni položaj svobode medijev po svetu v letu 2004 spet poslabšal, kar se je zgodilo že četrto leto zapored.