Finančna uprava RS (Furs) je na podlagi zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno, ki se je začel uporabljati 18. avgusta 2014, dobila nove pristojnosti pri nadzoru dela na črno, zaposlovanja na črno in nedovoljenega oglaševanja.
Lani so inšpektorji, predvsem pa mobilni oddelki, opravili 4947 postopokov nadzora na omenjenih področjih. Nadzore so največkrat izvedli v dejavnostih: promet in skladiščenje, gradbeništvo, gostinstvo, cvetličarstvo in vrtnarstvo, vulkanizerstvo, trgovina, vzdrževanje in popravilo motornih vozil, pa tudi pekarstvo, kmetijska dejavnost, svečarstvo in predelovalna dejavnost.
Izrekli so 121 upravnih ukrepov po odločbah s prepovedjo dela in dejavnosti, 322 prekrškovnih ukrepov in za 282.931 evrov glob. Največ kršitev je bilo v dejavnosti prometa in skladiščenja, gradbeništvu in gostinstvu.
Delo na črno
V letu 2014 so opravili 1819 postopkov nadzora dela na črno, v katerih je bilo v povprečju ugotovljenih 12 odstotkov kršitev. V nadzoru so izrekli 101 prepoved opravljanja dela in dejavnosti na črno. Izrečenih je bilo 154 prekrškovnih ukrepov: 71 plačilnih nalogov, 77 prekrškovnih odločb in podanih 6 obdolžilnih predlogov za odvzem predmetov.
V prekrškovnih postopkih je bilo izrečenih za 99.768 evrov glob, 16 opominov, v petih primerih so bili odvzeti predmeti. Po vsebini kršitev in statusu kršiteljev so bili v večini primerov kršitelji posamezniki, ki so opravljali delo ali dejavnost na črno (v 108 primerih državljani Slovenije, v 42 primerih tuji državljani). Večino nadzorov so opravili na podlagi prijav, so še navedli na Fursu.
Zaposlovanje na črno
2988 postopkov pa je bilo lani glede zaposlovanja na črno, v katerih je bilo v povprečju ugotovljenih 10 odstotkov kršitev. Kot so navedli na Fursu, so v nekaterih primerih delodajalci že med postopkom nadzora odpravili kršitve z zagotovitvijo ustrezne pravne podlage za delo in prijavo v zavarovanje.
20 posameznikom pa so izrekli tudi prepoved dela. Izrečenih je bilo 153 prekrškovnih ukrepov: 111 plačilnih nalogov in 42 prekrškovnih odločb. V prekrškovnih postopkih je bilo izrečenih za 175.663 evrov glob in 15 opominov. Ukrepi so bili izrečeni 56 državljanom Slovenije, 37 tujim državljanom, 25 samostojnim podjetnikom posameznikom oziroma posameznikom, ki opravljajo dejavnost, in 18 pravnim osebam.
Pojasnili so, da so pri teh kršitvah odkrili že stare znance - delodajalce, ki jih srečujejo že pri obravnavah kršitev s področja plačevanja davkov in prispevkov od zaposlitev, kot nepredložnike obračunov in neplačnike obveznosti v projektu prispevkov za socialno varnost, ki jih opravljajo finančni inšpektorji.
Največ kršitev na tem področju je bilo odkritih v dejavnosti prometa in skladiščenja, gradbeništva, gostinskih nastanitvenih dejavnostih s strežbo jedi in pijač ter drugih dejavnostih. Delodajalci so na tem področju po navedbah Fursa največkrat kršili pravila, ko je ''delodajalec omogočil delo posamezniku, s katerim ni sklenil pogodbe o zaposlitvi, oziroma ga ni prijavil v obvezna socialna zavarovanja (115 primerov)''.
Pogoste so bile pomanjkljivosti prijav v zavarovanje, kršitve, ko je delodajalec omogočil delo posamezniku, s katerim ni sklenil pogodbe civilnega prava, na podlagi katere se lahko opravlja delo, oziroma ga ni zavaroval v skladu z zakoni, ki urejajo obvezna socialna zavarovanja (57 primerov). V zvezi z delom po podjemnih pogodbah so zaznavali sume zlorab podjemnih pogodb, kar smo odstopili inšpektoratu za delo. Odkrite so bile kršitve začasnega in občasnega dela upokojencev (38 primerov), pri zaposlovanju tujcev (22 primerov), študentov in dijakov (10 primerov) in kršitve v zvezi s kratkotrajnim delom (13 primerov). Na Fursu še vedno zaznavajo prakso ''verižnega ustanavljanja družb, prepletanja lastništva družb, posojanja delavcev s strani pravnih subjektov, ki za to ne izpolnjujejo pogojev''.
Nedovoljeno oglaševanje posameznikov
Furs je opravila tudi 140 postopkov nadzorov nedovoljenega oglaševanja, v katerih so ugotovili 30 odstotkov kršitev. Izrekli so 15 glob v skupni višini 7500 evrov. Furs to nadzoruje predvsem s sistemskim, enakomernim in stalnim spremljanjem medijev, kjer se najpogosteje pojavljajo oglasi, z obravnavanjem prijav z vsebino suma nedovoljenega oglaševanja, z zbiranjem oglasov na oglasnih deskah, dostopnih javnosti.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.