Slovenija

Gaber o vzgojni vlogi šol

Ljubljana, 26. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Šolski minister Slavko Gaber se je odzval na očitke Komisije za pravičnost in mir, ki pravi, da slovenska šola ni vzgojna in da bi morali v osnovne šole uvesti verouk. Kot je poudaril, je osrednja vzgojna vloga namenjena družini, šola pa ima pri tem posebno vlogo, saj privzgaja splošne vrednote, ne pa tudi religioznih in ideoloških vrednot.

Minister Slavko Gaber: Šola privzgaja splošne vrednote
Minister Slavko Gaber: Šola privzgaja splošne vrednote FOTO: POP TV

Gaber je na današnji novinarski konferenci namenil posebno vlogo prav zavračanju nedavno izrečenih trditev, da šola ne vzgaja, in jih ocenil za nekorektne. "Velika mera sprenevedanja je potrebna, da se lahko to trdi in veliko poenostavljenja, če se stvari postavlja na tak način," pravi Gaber, ki dodaja, da uvedba verouka v javnih šolah ni rešitev za reševanje nekaterih problemov. K vzgajanju namenjajo v šolah v letošnjem letu nekaj ukrepov, kot je reflektirano ocenjevanje kakovosti delovanja šole, razširjena bo že uveljavljena praksa govorilnih ur za učence in dijake, posebna skrb pa bo med drugim posvečena še dinamiki dogajanja v šolah med odmori ter dodatnemu izobraževanju učiteljev za uspešno vzgojno-izobraževalno delo. Vse namere šolskega ministrstva so bile že predstavljene vsem šolam v okrožnici, minister Gaber pa priznava, da nekateri pereči problemi kljub ukrepom še niso rešeni, kar pa velja tudi za druge države.

Da bi bili otroci pripravljeni za nadaljnje življenje, pa je potrebno sistematično delo, ne le trud posameznih oseb; potreben je sistem, ki se začne pri vsebinah, pri temeljni kurikularni postavitvi, poudarja Gaber. Učitelji vzgajajo z lastnim zgledom. Vendar tudi slovenska šola ob vsem trudu ni brez problemov, priznava Gaber.

Šolski minister opozarja, da v pedagogiki že več let prevladuje spoznanje, da je potrebno pri oblikovanju splošnih vrednot paziti, da so te obče sprejete med državljankami in državljani, naloga šole pa je, da se z njimi ukvarja, pri strani pa je potrebno pustiti tiste vrednote, ki so osebne. "Če bi se šola v to vtikala, bi začela mejiti na totalitarno šolo, takrat bi poskušala zasesti naš osebni prostor," pravi Gaber. Med take vrednote Gaber šteje strpnost do različnosti, solidarnost do ljudi, ki so v stiski, spoštovanje svobode ljudi, zavest o potrebi ohranjanja narave, pomen znanja za kakovost življenja bodočih generacij. Take vrednote šola privzgaja. "Ne opredeljuje pa se do drugih, ki spadajo v ožje področje religioznih in ideoloških vrednot," je poudaril Gaber. Nekorektno pa je govorjenje o tem, da šola ne vzgaja. "Ne drži, da se v šolah ne uči, kaj je prav in kaj narobe, da otrokom ne privzgajamo temeljnih vrednot," je dejal Gaber in se ob tem "pohvalil" z merjenjem javnega mnenja, ki je pokazalo, da šola zaseda tretje mesto med najbolj spoštovanimi institucijami, in sicer za tolarjem in predsednikom države.

Uvedba verouka ni edina rešitev

Uvedba enega predmeta v šolski sistem, ki bo rešil probleme, ni rešitev, pravi Gaber in dodaja: "Če kdo seje tako upanje, seje prazno upanje."

Poleg tega je kritiziral tudi odprto pismo komisije Pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci, v katerem opozarja na zaskrbljujoče naraščanje verske nestrpnosti v Sloveniji. Po mnenju komisije je Slovenija v Evropi med redkimi izjemami, ki odklanjajo ustrezno versko vzgojo tudi v okviru vzgoje v šoli, zato je tudi odnos šolskih oblasti do vere povzročitelj naraščajoče nestrpnosti do vere in vernikov. Minister Gaber je namige omenjene komisije zavrnil, češ da so neutemeljene. "Če se z nestrpnostjo ocenjuje druge institucije, govori o ljudeh, češ da so nemoralni, ker niso verni oz. se o ljudeh govori tako, da zaradi tega skorajda niso ljudje, se problemov ne rešuje, ampak seje veter," pravi Gaber.

Nekateri ponujajo verouk v šolah kot edino rešitev oz. kot "zveličavni odgovor" na vse probleme v državi. "Isti ljudje trdijo, da 70 do 75 odstotkov otrok danes obiskuje verouk. Če je verouk odgovor na vsa vzgojna vprašanja, potem mi praktično vzgojnih problemov nimamo, zaradi tega, ker ga naši otroci že obiskujejo. A pokaže se, da to tako preprosto ni," je pripomnil Gaber. Minister ne trdi, da verouk ne deluje vzgojno, "saj deluje, a je prav, da ostane tam, kjer je". Okolje cerkve je za verouk bolj primerno kot izsiljeno vstopanje v prostor javne šole, kjer se v skladu z ustavo že uči o različnih verstvih, ne navaja pa se k veri, ker bi bilo to neprimerno, je še dejal Gaber.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10